Aká je Vaša definícia šťastia?

Viete, že šťastie je to, čo si pre seba a svoje deti želáme zo všetkého najviac?  Viete, že šťastie je to, čo celý život hľadáme a máme pocit, že ho nikdy nenájdeme? A viete, že pravdepodobne ani neviete, čo pre vás to slovo znamená?

Čítajte viac »

Väčšina z nás si šťastie spája s niečím iným – s peniazmi, s úspechom, so zdravím, so vzdelaním, s partnerom. Výskumy však ukazujú, že medzi peniazmi a šťastím neexistuje priama úmernosť, úspech tiež nikomu nezaručí šťastie a vysnívaný vzťah nás tiež nemusí urobiť šťastnými a to isté platí aj o vzdelaní. Nie toto všetko vedie k šťastiu, ale šťastie vedie k tomuto všetkému.

Predstavte si malé dieťa. Nemá nič z toho, o čom si myslíme, že spôsobuje šťastie a napriek tomu je dokonale šťastné. Usmieva sa od skorého rána a teší sa zo všetkého, čo je okolo neho. Prečo? Pretože my na tento svet prichádzame šťastní. Ibaže sa časom niečo mení a pocit šťastia si necháme niečím vziať. Čím sme starší, tým viac sa na šťastie pozeráme ako na niečo, čo:

  • musíme dosiahnuť buď prácou alebo nejakou akciou, ale v podstate za tým vidíme námahu,
  • musíme získať tým, že nadobudneme všetko, po čom túžime,
  • si musíme zaslúžiť, pretože je to akási forma odmeny,
  • musíme hľadať, pretože je to niečo fiktívne niekde v budúcnosti.

Šťastie však ani nedosiahneme, ani nezískame, ani nenájdeme a ani si ho za nič nezaslúžime.

Šťastie je stav našej mysle, je to naša voľba a je to naša prirodzená podstata. Je v našom vnútri, treba sa ponoriť do seba a nájsť ho tam. My sme totiž šťastní stále, ale nie vždy to vidíme.

Zamysleli ste sa už nad tým, aká je Vaša definícia šťastia? Položili ste si otázku: Ako ste šťastný alebo šťastná práve teraz? A dopriali ste si čas na to, aby ste si na tieto otázky odpovedali?

Ak nie, skúste to. Uvidíte, že odpovede stoja za to.

Tento obsah bol zaradený v Osobný rozvoj, Život je radosť. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár