Vzťah je radosť alebo Ako spolu v láske zostarnúť – etikoterapeutický workshop 2.8.2018

Bolo raz jedno pokojné manželstvo, ktoré trvalo už 60 rokov. Manželia sa spolu hádali iba zriedka, o všetko sa delili a nemali medzi sebou žiadne tajomstvá. Okrem jedného. Manželka mala na kredenci položenú krabičku, do ktorej sa manžel nikdy nemohol pozrieť.

Na šesťdesiate výročie svadby manžel usúdil, že nastal čas pozrieť sa do tejto krabičky. Manželka súhlasila, a tak ju spolu otvorili. Boli v nej dva háčkované obrúsky a 25000 dolárov.

„Keď sme sa vzali, mama mi povedala, že vždy, keď ma rozčúliš, alebo povieš čo urobíš niečo, čo sa mi nebude páčiť, mám uháčkovať obrúsok a potom sa s tebou o tom porozprávať.“

Manžel dojatý k slzám si pomyslel: Za šesťdesiat rokov spoločného života iba dva obrúsky? To je úžasné. Za celý tento čas som ju iba dvakrát rozčúlil? Mal zo seba skvelý pocit. „Dobre, to vysvetľuje tie dva obrúsky, ale čo tie peniaze?“, spýtal sa manželky.

Pokračovať v čítaní

Publikované v PODUJATIA, Vzťahy | Vložiť komentár

Nemali by sme druhým ubližovať, ale keď sa tak stane, postavme sa k tomu zodpovedne.

Bolo by krásne, keby sme dokázali žiť tak, že si navzájom (vedome, či nevedome) neubližujeme. Ale realita je taká, že si ubližujeme (a áno, ubližujeme aj vtedy, keď nechceme ublížiť, ale dostaneme spätnú väzbu, že sme ublížili). Našťastie si väčšina z nás dokáže uvedomiť svoje ublíženie a chce sa za neho ospravedlniť.

Ako to urobiť, aby ste sa znova k sebe priblížili?

Najčastejšie sa o to snažíme cez slovíčko PREPÁČ, menej často slovíčko OSPRAVEDLŇUJEM SA.

Ktoré z nich nás vráti do stavu pred ublížením?

Čítajte viac »

Najskôr sa pozrime na slovo PREPÁČ.

Možno ste zažili zvláštny pocit nespokojnosti, keď ste toto slovo vyslovili a neprišlo prepáčenie. Alebo keď ste sa vy cítili ublížení a slovíčko Prepáč sa vám zdalo veľmi málo na to, aby ste mohli zabudnúť na to, čo sa stalo.

Niektorí ľudia používajú toto slovo ako akýsi odpustok v zmysle môžem si robiť čo chcem, keď potom poviem Prepáč, všetko sa hneď vymaže. Tí na druhej strane ale chcú niečo úplne iné: Ja nechcem počúvať tvoje prepáč, ja chcem, aby si nerobil/a to, čo mi ubližuje.

Je úplne jasné, že toto slovo vás nevráti do spojenia, nechá medzi vami niečo nevyčistené. Prečo?

Pretože slovom Prepáč sa snažíte toho druhého riadiť. Hovoríte mu, čo má urobiť. Je vám jedno, ako sa cíti, má vám skrátka prepáčiť. Hneď. A ak sa tak náhodou nestane, tak sa nahneváte ešte aj vy:

Čo má toto byť? Veď ja som ti povedal prepáč, tak čo sa ešte hneváš?

Ten druhý sa však väčšinou uzavrie do seba. Nikto predsa nechce, aby mu druhí rozkazovali, čo má robiť, nieto ešte v takej individuálnej veci, ako je prepáčenie. Ak vám aj dá odpoveď, že Dobre, je to často z dôvodu, že chce mať pokoj, ale vo vnútri vám to ešte neodpustil. Výsledok? Dvaja nespokojní. Jeden preto, lebo mu nebolo prepáčené, druhý preto, lebo mu to bolo dané ako rozkaz.

Čo sa však stane, keď použijete slovo je OSPRAVEDLŇUJEM SA?

Keď hovoríte Ospravedlňujem sa,  hovoríte o sebe. O tom, že vy viete, že ste niečo nezvládli a že za to preberáte ZODPOVEDNOSŤ. Netlačíte na toho druhého, že vám musí hneď odpustiť, nechávate to na je zvážení, či a kedy to urobí. Žiadny nátlak, ten druhý cíti, že sa sám môže rozhodnúť. Toto slovo v sebe nemá netrpezlivosť a nátlak, ktoré v sebe nesie slovo Prepáč.

Cítite ten rozdiel?

Slovom Prepáč druhým hovoríte, čo majú urobiť. Slovom Ospravedlňujem sa preberáte zodpovednosť za svoje činy a druhým nechávate priestor a čas na to, aby sa sami rozhodli, čo s tým urobia.

Určite sa oplatí zaradiť slovo OSPRAVEDLŇUJEM SA do svojho slovníka.

Ak už používate jedno, či druhé slovo, myslite na to, že obe by mali znamenať, že vás mrzí, že ste ublížili a budete sa snažiť neurobiť to znova. Nemala by to byť iba nejaké slovo, ktoré spôsobí zabudnutie toho, čo sa stalo a vy si môžete o hodinu pokojne zopakovať. Je vaša zodpovednosť správať sa tak, aby ste druhým neubližovali. Tak ju plne prevezmite do svojich rúk. Nedarí sa vám s tým? Objednajte sa na emočný koučing. Zistíme, čo vám bráni ospravedlniť sa a prevziať zodpovednosť za svoje činy.

Publikované v Komunikácia, ktorá spája, Osobný rozvoj, Vzťahy | Vložiť komentár

Ako sa myšlienka stane realitou

 „Mala som pravdu, hovorila som, že ma neprijali a teraz mi to potvrdili.“

Eva pred necelým rokom nastúpila do novej práce, kde sa cítila stále akosi mimo. Mala pocit, že ju tí starí kolegovia neprijali medzi seba. A pred pár dňami už bol z pocitu jednoznačný záver potvrdený slovami jednej kolegyne: My sa ti nevyhýbame, ale si nejaká čudná, akoby si pohŕdala témami, o ktorých sa my bavíme.

Ako to začalo? Párkrát išli na obed a jej sa nespýtali, či ide. Raz sa rozprávali v kuchynke a keď prišla ona, stíchli. Na niekoho sa usmiala a on jej úsmev neopätoval. V jej hlave sa začali rojiť myšlienky Nechcú, aby som išla s nimi. Ohovárali ma. Nezapadám medzi nich. Nemajú ma radi.

Eva týmto myšlienkam uverila. Bodaj by nie, keď boli podfarbené nepríjemnými pocitmi. Nevedela, že tie pocity sú spojené so strachom z odmietnutia, či s jej pocitmi menejcennosti. Nevedela, že ak bude tieto myšlienky a pocity v sebe podporovať, môže to mať vplyv na jej správanie voči kolegom v práci.

Začala byť nervóznejšia už ráno, keď sa chystala do práce. V práci sa stávala uzavretejšia a menej sa usmievala. Podvedome sa začala kolegom vyhýbať a prestala sa zapájať do rozhovorov. Dokonca sa prichytila pri tom, že odišla z miestnosti, keď sa v jej blízkosti začal odvíjať nejaký rozhovor.

A jedného dňa sa dostala do priamej konfrontácie s kolegyňou. Šéf ich dve spojil v rámci jedného projektu. Eve sa zdalo, že kolegyňa z toho nebola nadšená. To už Eva začala pracovať na sebe a svojom sebavedomí. Už vedela, že myšlienkam netreba vždy veriť, že sa treba pozrieť na fakty a namiesto domýšľania sa spýtať. Spýtala sa:

Ty asi nie si rada, že máš robiť so mnou, že?

No, nebola to najšťastnejšie položená otázka – bola tak trochu podsúvacia. Kolegyňa sa pokúsila o slabú obranu: Ale nie, prečo si to myslíš? A tak Eva povedala o svojich pocitoch. Výsledok? Ako som už písala: My sa ti nevyhýbame, ale si nejaká čudná, akoby si pohŕdala témami, o ktorých sa my bavíme.

Takže záver: Všetko sa začína myšlienkou.

Čítajte viac »
Takou tou hodnotiacou, kedy zhodnotíte niekoho konanie a vztiahnete si ho na seba. Cítite sa z toho nepríjemne. Stane sa to raz, dvakrát, trikrát. Už to nie je len myšlienka, už to začína byť PRESVEDČENIE. Toto presvedčenie začne podvedome ovplyvňovať vaše SPRÁVANIE. Začnete sa podvedome správať tak, ako si myslíte, že sa správajú tí druhí. A oni si to tiež všimnú. A tiež vás nejako zhodnotia a vztiahnu si vaše správanie na seba. A jedného dňa príde situácia, kedy sa budete dožadovať vyjasnenia. Ako to je? Že je to tak, ako si to myslím? A vy máte dôkaz. Od začiatku ste to vraveli.

VAŠE PRESVEDČENIE SA STALO REALITOU.

Myšlienka – pocit – presvedčenie – zmena správania – realita. Takto sa to deje. Takto sa z myšlienky stane realita.

Ako dosiahnuť, aby sa to nestalo? Môžete začať už pri myšlienkach.

1. NEVERTE SVOJIM MYŠLIENKAM.

Keď príde prvá hodnotiaco-posudzovacia myšlienka v zmysle ONI proti MNE, neverte jej. Pozrite sa na FAKTY. Rozprávali sa a keď som prišla, ostali ticho. To je jediný fakt, ktorý o situácii mám. Myslím si, že ma ohovárali? Mohli sa baviť o x ďalších témach, ktoré sú možno aj zaujímavejšie ako ja.

Keď šéf oznámil Eve a jej kolegyni, že spolu budú robiť na projekte a Eva mala pocit, že sa to kolegyni nepáči, jediným FAKTOM tu bolo, že povedala Dobre a neskákala od radosti. Eva z toho nemohla vedieť o tom, čo si kolegyňa myslí. Na sto percent vedela iba o svojich pocitoch a myšlienkach a tie naozaj majú často s realitou pramálo spoločné.

2. Ak sa vám zdá, že OSTAŤ IBA PRI FAKTOCH, je málo, nasaďte si OKULIARE SÚCITU.

Spýtajte sa sami seba: Keby som ja náhle ukončila debatu s kolegyňou, keď príde druhá kolegyňa, aký by som na to mohla mať dôvod? Napríklad ten, že sme sa bavili o veľmi osobnej téme, o ktorej tá, čo vošla, nemá ani poňatia. Alebo že by som si myslela, že vošiel šéf a my sme už dávno mali byť pri svojich počítačoch.

Eva by si mohla položiť otázku: Keby som ja nekričala od radosti, že robím na projekte s kolegyňou, aký by som na to mohla mať dôvod?

Asi by som zrovna nebola nadšená, že mám pracovať na nejakom projekte, asi by mi nešlo o kolegyňu. Alebo by som sa nechcela nejako veľmi prejavovať pred šéfom. Alebo že to takto nezvyknem?

3. Ak vám ani okuliare súcitu nepomôžu cítiť sa lepšie, DAJTE DO VÁŠHO VZŤAHU TO, ČO VÁM TAM PRÁVE CHÝBA.

Ak máte pocit, že vás neradi vidia, prejavte RADOSŤ, že ich vidíte, vy. Chýba vám tam ústretovosť, buďte ústretoví vy. Usmejte sa, pozdravte, načnite nejakú tému. Opýtajte sa, ako sa majú, čo riešia, ale nepodsúvajte im nič, čo ste si mysleli.

Eve chýbalo nejaké vyjadrenie sa k téme, mohla s ním preto prísť ona: Nikdy som s tebou tak úzko nepracovala, som rada, že nás šéf takto spojil.

4. Ak urobíte tieto tri kroky, a napriek tomu budú FAKTY STÁLE ROVNAKÉ, SPÝTAJTE SA.

Pýtať sa môžete priamo bez podsúvania, výčitiek a hodnotenia. Hovorte o sebe, ako sa vy cítite. Nehodnoťte  druhých, môžete zhodnotiť maximálne ich konkrétne správanie – to znamená, že sa treba pýtať čo najbezprostrednejšie po tom, čo sa niečo stalo, aby vedeli, o čom hovoríte.

Keď som vošla, prestali ste sa rozprávať. Bavili ste sa o mne?

Cítim sa, akoby som medzi vás nevedela zapadnúť. Vnímate ma tak?

Môže prísť aj odpoveď ÁNO, je to tak, ako si myslíš. Ak takáto odpoveď príde po nejakom dlhšom čase od vašej prvej myšlienke podfarbenej pocitom, tak už ste sa zamotali do presvedčenia a zmeny správania.

Ak prišla po prvých pár myšlienkach a pocitoch, tak je možné, že z nejakého dôvodu, je to tak, ako si myslíte. Nie všetkým musíte byť po chuti, nie všetci vás musia mať radi. A je to tak v poriadku. Neznamená to ani, že im to musíte vracať a máte ich aj vy nemať radi. A ani sa nemusíte snažiť im zapáčiť. Môžete s nimi normálne existovať, keď sú to iba vaši kolegovia a vôbec vás to nemusí iritovať.

A možno, ak sa dozviete dôvod, prečo je to tak, ako ste si mysleli, môžete to zmeniť a urobiť niečo, aby ste viac zapadli. Na výčitke je vždy kúsok pravdy, ktorú ste schopní vidieť, keď ste k sebe úprimní…

Ak ste sa už zamotali do niečoho, z čoho sa neviete vymotať, môžem vám požičať nadhľad a iný pohľad, aby ste spoznali svoj príbeh. Až keď ho budete poznať, budete ho môcť aj zmeniť. Rada vám s tým pomôžem.

S láskou a úctou,

Janka Mladá

 

 

Publikované v Emocie, Vzťahy | Vložiť komentár

Môj život je totálny chaos

Evka ku mne prišla riešiť chaos vo svojom živote. Ona to nazvala Môj život je totálny chaos. Spýtala som sa jej, či vidí možnosť, že to ONA JE TÁ, ktorá chaosí a vytvára si tak chaos vo svojom živote. Jej odpoveď bola rýchla a nekompromisná: NIE, ja NIJAKO nechaosím.

Keď klient povie, že niečo NIKDY NIJAKO NEROBÍ, väčšinou je to tak, že to robí, ale nevidí to.

Čítajte viac »

Uviedla som jej zopár príkladov, čo robia tí ľudia, ktorí si chaos vo svojom živote vytvárajú sami.

Napríklad HODNOTENÍM nejakej udalosti alebo ľudí najskôr veľmi negatívne a potom veľmi pozitívne alebo naopak. Ako udalosť si môžeme predstaviť výpoveď z práce. Keď sa stane, je to pre nich tragédia najhoršia na svete. A keď si o nejaký čas nájdu nové zamestnanie, ktoré je lepšie ako to, z ktorého musel odísť, tak výpoveď označia za požehnanie: vďakabohu, že ma vyhodili!

Ľudia, ktorí si vytvárajú chaos v živote, nie sú jednotní v MYŠLIENKACH, SLOVÁCH A ČINOCH. Niečo iné si myslia, niečo iné hovoria a niečo iné konajú.  Nie sú v integrite.

Táto kategória nepotrebuje príklady, myslím, že toto sa niekedy stáva každému z nás.

Vtedy, keď sme plní siláckych myšlienok alebo rečí, ako niečo nebudeme robiť z nejakého dôvodu a potom to poslušne urobíme. Alebo naopak.

Evka mi na to hovorí, že rozumie, ale ona nič také nerobí. S tou integritou je ochotná pripustiť, že nie vždy má myšlienky, slová a činy v jednote, ale také to skákanie z pozitívneho do negatívneho alebo naopak, to nerobí. Požiadala som ju, aby si dala si dala ZÁMER takého situácie VIDIEŤ.

Po dvoch týždňoch Evka prišla nadšená, že má niekoľko takých situácií.

Prvá sa jej stala hneď ráno po našom stretnutí. Nestíhala odísť načas z domu, pretože si musela ožehliť blúzku, lebo večer na to nemyslela. Keď už sa obula a otvorila vchodové dvere, že konečne odchádza, spomenula si, že niečo zabudla. Spustila najskôr nadávky na seba a potom na celú tú situáciu, že sa musí vyzuť a vrátiť do izby. A v izbe našla zapnutú žehličku. Hneď začala ďakovať za to, že si tú vec zabudla. Najskôr to nevidela, ale cestou v aute jej to docvaklo: veď toto je presne to skákanie z negatívneho do pozitívneho.

O pár dní, keď tiež nestíhala (mimochodom, nestíhanie je vždy dôsledok nejakého chaosu) a snažila sa dohnať časový sklz rýchlou jazdou, zabrzdilo ju auto, ktoré išlo pomalšie, ako by chcela, ale nemohla ho predbehnúť. V duchu nadávala šoférovi pred sebou do debilov, keď zrazu prechádzali okolo policajného auta, ktoré meralo rýchlosť. A vodičovi pred sebou poďakovala za to, že ju spomalil.

A potom ešte zopár situácií v práci, kedy nebola v integrite. Šéf jej zadal nejakú úlohu, ktorá sa jej zdala ako zbytočná. S kolegyňou o tom hovorili pol hodiny a rozhodla sa to aj šéfovi povedať. Ale keď to s ním riešila, nepovedala ani muk.

A posledná chaosvytvárajúca vec bola ohľadne jej snahy začať sa viac hýbať a zdravšie jesť. Celý deň myslela na to, ako bude večer doma bicyklovať a dá si iba šalát, v kancelárii to všetkým povedala a čo sa stalo večer? Zjedla celú čokoládu a na bicykel si ani nesadla.

Tak sme s Evkou trochu OSLAVOVALI, že už to vidí. Chaos v jej živote je jej výtvor. Trikrát HURÁ vždy, keď vidíte, že vy sami si robíte to, čo si myslíte, že sa to robí vám. Samo, inými ľuďmi, vesmírom.

Evka si však ešte spomenula na vetičku, že VŠETKO ZLÉ JE NA NIEČO DOBRÉ.  A to je tiež predsa chaos. JE aj NIE JE.

Keď si túto vetu pripomeniete okamžite, keď sa vám stane niečo, čo chcete označiť za zlé, zmiernite v sebe pocit nešťastia a nespokojnosť s tým, čo sa stalo. Už nie ste tak hlboko v mentálnom priestore ODPORU a NESPOKOJNOSTI. A o to je to, o čo tu ide:  BYŤ SPOKOJNÝ v každej minúte svojho života.

To je cesta ako sa dostať z chaosu a ako odstrániť chaos zo svojho života. Jednoducho v dvoch krokoch:

  1. PRESTAŇTE HODNOTIŤ NEGATÍVNE.

O tom, že hodnotenie je iba náš zlozvyk, si môžete prečítať v článku Ja hodnotím, ty hodnotíš. Navyše negatívne ohodnotenie situácie je prejavom vašej nedôvery v dokonalosť vesmíru. Duchovný zákon o dokonalosti totiž hovorí, že všetko, čo sa tu na našej planéte deje, je vzhľadom k procesu evolúcie absolútne dokonalé. Skrátka božie mlyny melú pomaly, ale iste. Takže aj to, čo máte momentálne chuť nazvať tragédiou, má v konečnom dôsledku pre vás nejaký význam, hoci teraz ešte neviete aký.

Odteraz všetko, čo sa vám zdá ako negatívne, ohodnotíte ako neutrálne. Situácia sa stala. Nič viac. Takto si zachováte si pokoj a aj energiu.

A ak sa tá tragédia neskôr zmení na nejakú super vec, z ktorej sa budete tešiť, tak už to nebude taký skok. Už nebudete kmitať okolo nuly z mínusu do plusu, ale budete kmitať nad nulou. A to je veľký rozdiel.

  1. NÁJDITE NIEČO POZITÍVNE na zdanlivo negatívnom HNEĎ TERAZ.

V tomto kroku vystúpite z mentálneho priestoru NESPOKOJNOSTI do mentálneho priestoru SPOKOJNOSTI. Pomôžte si touto vetou:

KEĎ UŽ SA STALO TO, ČO SA STALO, TAK ASPOŇ ….. a nájdite niečo, čo doplníte.

Keď už som teraz nezamestnaná, tak aspoň mám viac času pre seba.

Keď už mám teraz tú črevnú virózu, tak aspoň trochu schudnem.

Keď už moje dieťa nerobí to, čo ja chcem, tak aspoň si vie obhájiť to svoje.

Keď už meškám a pravdepodobne prídem neskoro, tak aspoň si teraz v tej zápche môžem vybaviť telefonát, ktorý od rána odkladám.

Zdá sa vám to ťažké? Môže byť. Ale je to iba ZMENA POSTOJA. Vaše reakcie sú vždy podmienené neurónovými spojeniami, ktoré máte v mozgu. Tie, čo máte teraz, vznikli niekedy dávno a niekoľko rokov ste ich neustále prehlbovali. Teraz to chce vytvoriť nové spojenia.

Je to ako s chodníčkom, ktorý ľudia vychodili v tráve. Keď ho jedného dňa začnú z nejakého dôvodu obchádzať, tak postupne zarastie trávou a vznikne chodník nový.

Podľa odborníkov to chce zhruba 90 dní VEDOME reagovať ináč ako doteraz. 90 dní sú tri mesiace. Ani veľa, ani málo. Tri mesiace. Čo je to oproti celému vášmu budúcemu životu, ktorý môžete prežiť ináč než v CHAOSE?

Ak sa vám to predsa len zdá ťažké, viem vám pomôcť a uľahčiť vám to. Objednajte sa na sedenie ku mne a začnite niečo meniť.

S láskou a úctou,

Janka Mladá

Publikované v Osobný rozvoj, Stres | Vložiť komentár

Kurz Namaľuj si svoju mandalu príťažlivosti

Objavte čaro spojenia numerológie a umenia a namaľujte si svoju OSOBNÚ MANDALU PRÍŤAŽLIVOSTI

Najbližší termín kurzu je 21.4. o 10:00 v Revúcej.

Chýba vám SEBAVEDOMIE, POKOJ, LÁSKA, ZDRAVIE, VZŤAH, ŠŤASTIE, RADOSŤ, SLOBODA, NEZÁVISLOSŤ, či PENIAZE alebo SEX?

  • Máte nejakú črtu, či vlastnosť, ktorú by ste chceli zdôrazniť a podporiť? Napríklad LÁSKAVOSŤ, ÚPRIMNOSŤ, DOBROSRDEČNOSŤ, UVOĽNENOSŤ, KREATÍVNOSŤ, alebo také POKORU a PRIJATIE?
  • Chceli by skrášliť svoj domov svojou OSOBNOU mandalou?
  • Chceli by ste niekomu darovať JEHO OSOBNÚ MANDALU?
  • Hľadáte nejaký zaujímavý darček k Vianociam alebo na narodeniny?

Príďte na kurz

NAMAĽUJ SI svoju OSOBNÚ MANDALU alebo OSOBNÚ MANDALU PRÍŤAŽLIVOSTI,

alebo týmto kurzom obdarujte svojich blízkych vo forme Darčekového poukazu.

Čítajte viac »

AKO TO CELÉ VZNIKLO

Numerológia a čísla ma vždy zaujímali. Často používam duchovnú mriežku alebo Pytagorovu charakteristiku čísiel na spestrenie mojich sedení s klientami. Keď sa chce klient dozvedieť o sebe trochu viac, tak numerológia je pre neho často zábavnejšia a prijateľnejšia forma, ktorá ho povzbudí ísť ďalej.

Maľovanie ako také, je vždy terapia a liečebný proces v jednom. Len mnohí si myslia, že na maľovanie musia mať vlohy a „zabalia“ to prv, než začnú skúšať. Toto bol aj môj prípad. Nakúpené plátna a farby ostali nepoužité, pretože som sa vopred nechala odradiť svojim strachom, že to nebude dosť dobré.

Mandaly ma tiež vždy fascinovali. Či už som ich vymaľovávala, alebo tvorila sama, prešla som si rôznymi štádiami. Až spojenie tohto všetkého dokopy mi otvorilo možnosti a prvá moja osobná mandala mi dodala veľkú odvahu. Veď ja nie som maliarka a akú krásnu mandalu som namaľovala. A k tomu ešte kamarátka, ktorá si chcela do života pritiahnuť partnera a namaľovala si podľa tohto návodu svoju mandalku, mala vzťah do 3 mesiacov od jej namaľovania. 

Bude mi cťou, ak spolu so mnou zažijete ten ÚŽASNÝ POCIT, keď budete v ruke držať svoju osobnú mandalu alebo osobnú mandalu príťažlivosti. A tiež ten úžasný pocit, keď svoju mandalku budete každý deň vídať vo svojej izbe alebo kancelárii. Ten pocit je naozaj NEOPÍSATEĽNÝ a vyvolá vám v tele vlnu sebavedomia a dojatia pri každom pohľade.

Ak to chcete zažiť, neváhajte a objednajte sa na KURZ.

ČO JE MANDALA

Slovo mandala pochádza zo sanskritu a znamená kruh. Mandala je symbolom jednoty a rovnováhy, ktoré sa vyskytuje vo všetkých dobách, kultúrach a náboženstvách (toto mám z wikipédie).

Z východu sa toto slovo dostalo do celého sveta až v 20. storočí vďaka psychoterapeutovi Carlovi Gustavovi Jungovi, ktorý začal slovom MANDALA pomenovávať svoje a neskôr i kruhové kresby svojich pacientov.

Mandalou dnes pomenúvavame akýkoľvek kruhový obraz, takže mandalami sú i molekuly, atómy, kvety rastlín, tvary zvierat, bunky ľudského tela, snehové vločky, planéty i celé galaxie. Kruhové obrazce sú totiž najrozšírenejším tvarom v prírode.

KRUH dokáže obnoviť rovnováhu i zdravie. Keď sa na neho pozeráte, keď ho kreslíte, maľujete, či vyfarbujete.

SILA MANDALY

Mandala sa často využíva ako nástroj na relaxáciu a sebapoznanie. Pôsobí na človeka na nevedomej úrovni, pretože nie len pri jej tvorení, ale aj pri jej pozorovaní dochádza k UPOKOJENIU DUŠE a navodeniu VNÚTORNEJ ROVNOVÁHY. Ak si vytvoríte mandalu príťažlivosti, bude vám slúžiť ako PODPORUJÚCI ŽIARIČ.

Keď vyfarbujete predtlačenú mandalu, čo znamená, že tvary a vzory máte dané, nacvičujete si tak trochu POKORU a PRIJATIE toho, čo je dané. Ak vás takéto vymaľovávanie znervózňuje, zamyslite sa nad tým, ako sa staviate k veciam, ktoré sú možno nespravodlivé, strašné alebo príliš ťažké. Pravdepodobne s budete s takými situáciami a vecami v odpore – budete sa hnevať alebo pohoršovať nad tým, ako sa veci dejú.

Keď tvoríte mandaly bez predlohy, možno máte pocit, že sa vám akosi minuli nápady alebo že siahate stále po tých istých farbách. Aj ja som to tak mala. Aj z toho sa dá čosi o vás vyčítať – hlavne to, po akých farbách siahate a aké tvary používate najčastejšie o vás prezradia veľmi veľa.

OSOBNÁ MANDALA je niečo medzi kreslením podľa predlohy a neobmedzenou tvorbou.  Niečo tu máte dané a v niečom máte voľnosť.

Dané sú farby a počet obrazcov v jednotlivých vrstvách mandaly. Dostanete ich presnými výpočtami svojich 4 základných osobných čísiel, konkrétne použijete:

číslo vašej životnej cesty, číslo vášho vyjadrenia v živote, číslo túžby vášho srdca a číslo vašich zručností a talentov.

Čísla sa počítajú podľa Pytagorovej školy o číslach. K jednotlivým číslam si priradíte farby podľa a zvyšok je už na vás.

ČO pri tom ZAŽIJETE?

RADOSŤ z tvorenia a bytie TU a TERAZ. Vaše myšlienky zmiznú a vy sa spojíte so svojím vnútrom. Rozviniete svoju kreativitu a posilníte svoje sebavedomie, pretože ten pocit, keď budete v ruke držať svoju osobnú mandalu je neopísateľný.

Získate povedomie o tom, čo znamenajú základné čísla vášho života (číslo životnej cesty, číslo vyjadrenia, číslo túžby srdca a číslo zručností a talentov) a takisto čo znamenajú číslice, ktoré vám vyšli k jednotlivým číslam.

Na kurze si vyrobíte jednu mandalu. Buď „iba“ osobnú, ale osobnú mandalu príťažlivosti. Maľovať budete akrylovými farbami na plátno 20cm x 20cm a hotovú mandalku si odnesiete domov, kde si ju dáte na miesto, kde ju môžete vidieť aj niekoľkokrát za deň. A niekoľkokrát za deň sa na ňu budete pozerať a vnímať jej vyžarovanie.

Najbližší termín kurzu v Bratislave nie je určený.

Počet účastníkov:  5-7

Trvanie: cca od 11:00 do 16:00

Cena: 50 eur 

Čo si priniesť: Dobrú náladu, kružidlo a pravítko s ryskou a pohodlné oblečenie, na ktorom vám nebudú vadiť prípadné stopy farieb. A papuče, aby ste sa cítili pohodlne. A niečo malé pod zub, ak by vám vytrávilo. Ale zo skúseností viem, že väčšina z nás je pri maľovaní mandál v čase Kairos, čo znamená, že na jedlo úplne zabudnete.

Teším sa na vás na kurze.

S láskou a úctou,

Janka Mladá

Publikované v PODUJATIA | Vložiť komentár

Workshop Ako riešiť partnerské nezhody a nenechať ich prerásť v partnerskú krízu 21.3.

Dvaja manželia boli spolu už 60 rokov. Ich manželstvo bolo pokojné, hádali sa iba zriedka. O všetko sa delili, nemali medzi sebou žiadne tajomstvá, okrem jedného. Manželka mala na kredenci položenú krabičku, do ktorej sa manžel nikdy nemohol pozrieť.

Na šesťdesiate výročie manžel usúdil, že nastal čas pozrieť sa do tejto krabičky. Manželka súhlasila, a tak ju spolu otvorili. Boli v nej dva háčkované obrúsky a 25000 dolárov.

„Keď sme sa vzali, mama mi povedala, že vždy, keď ma rozčúliš, alebo povieš čo urobíš niečo, čo sa mi nebude páčiť, mám uháčkovať obrúsok a potom sa s tebou o tom porozprávať.“

Manžel dojatý k slzám si pomyslel: Za šesťdesiat rokov spoločného života iba dva obrúsky? To je úžasné. Za celý tento čas som ju iba dvakrát rozčúlil? Mal zo seba skvelý pocit. „Dobre, to vysvetľuje tie dva obrúsky, ale čo tie peniaze?“, spýtal sa manželky.

Čítajte viac »

„To sú peniaze, ktoré som utŕžila za predaj všetkých tých obrúskov, ktoré som za tie roky uháčkovala.“

Toto je podľa mňa nádherný návod, ako riešiť partnerské nezhody. Kým by ste uháčkovali obrus, zistili by ste, že zmizol dôvod na to, aby ste sa vracali tomu, čo dalo príčinu k začatiu háčkovania.

Uznávam, že toto vyžaduje veľkú schopnosť nadhľadu, ktorá vám umožní nevyjadriť svoj hnev okamžite. Preto je možno najdôležitejšie naučiť sa práve toto: ZVÁŽIŤ KEDY, ČI A AKO ODKOMUNIKOVAŤ SVOJ HNEV, ČI NESÚHLAS s tým, čo robí či hovorí váš partner.

A práve o tom bude reč na etikotrapeutickom workshope 21.3.2018 v Monsters Cafe and Bar o 18-tej hodine.

Okrem hnevu sa budeme baviť aj o tom,

ako spolu HOVORIŤ a aj sa počuť,

  • kto začína HÁDKU a ako sa z nej rýchlo dostať zase do pohody,
  • ako povedať bez pocitu VINY, čo sa mi nepáči alebo čo od partnera potrebujem,
  • ako si nastaviť OČAKÁVANIA, aby som nebol/a frustovaný/á, keď sa nenaplnia,
  • ako narábať s HNEVOM – svojím alebo partnerovým

a hlavne ako sa PRESTAŤ TOČIŤ v mentálnom priestore odporu, aby ste mali viac energie do života a aby ste videli možnosti a riešenia a aby ste zažívali so svojimi partnermi veľa pekných chvíľ a ostali spolu navždy.

Aby ste sa naučili riešiť drobné nezhody, pretože ak sa tieto neriešia, ľahko časom prerastú do krízy, ktorá sa rieši oveľa ťažšie.

Chyťte zodpovednosť do svojich rúk, aj keď sa vám možno zdá, že za všetky nezhody je na vine váš/a partner/ka a príďte na workshop AKO ZVLÁDAŤ PARTNERSKÉ NEZHODY A NENECHAŤ ICH PRERÁSŤ V PARTNERSKÚ KRÍZU.

KEDY: 21.3.2018 o 18:00

CENA: 10 eur.

Trvanie: cca 2 hodiny

Čo si so sebou priniesť: pero a papier a dobrú náladu.

Prihláste sa mailom (jana.mlada@koucmed.sk) alebo telefonicky (0944-581222), pretože kapacita je priestoru je obmedzená.

Teším sa na vás,

Janka Mladá

Publikované v PODUJATIA | Vložiť komentár

Koľkokrát ste dnes niekoho zhodnotili?

Vyslovovať svoje názory a hodnotenia druhých ľudí je niečo, čo robíme bežne. Niekedy tak bežne, že to už ani neregistrujeme. A úplne bežne svojim názorom a hodnoteniam uveríme a považujeme ich za pravdu.

Raz mi rozprávala klientka, ako jej kuriér vydal o dve eurá menej. Bola veľmi nahnevaná a pozerala na neho pomaly ako na zlodeja. Hoci tie dve eurá našla ešte v ten deň na zemi v predsieni, ten pocit, že kuriér sa chcel obohatiť na jej úkor, v nej ostal a vždy, keď prišiel, mala sa pred ním na pozore. Toho pána poznala iba ako kuriéra, ktorý mal na starosti oblasť, v ktorej bývala. Chodil k nej možno raz, dvakrát do mesiaca, a za tých x krát, čo u nej bol, sa stalo raz, že jej zle vydal. Vlastne ani to sa nestalo. Ale aj napriek tomu si naňho vytvorila negatívny názor, ktorý sa jej iba ťažko menil.

Čítajte viac »

A toto robíme všetci. Vytvárame si na ľudí názory na základe útržkov z ich života. O niekom, kto je nevhodne (podľa nás) oblečený v divadle, si pomyslíme, že čo je to za nekultúrneho človeka. Niekoho, kto nám klame (nevieme prečo a ani nie je isté, že to tak je), označíme za klamára a už mu radšej nikdy nebudeme veriť. Mladík v autobuse niekomu neuvoľní miesto a už je to nevychovanec. A možno si spomínate na školské časy, kedy stačilo na začiatku roku zopár kiksov a už sa to s vami ťahalo celý rok.

Keby to bolo iba tak, že dačo si pomyslím a púšťam z hlavy, tak dajme tomu, že je to ako-tak v poriadku. Ale mnohé z takýchto hodnotení nám ostane podvedome v mozgu ako nejaký divný pocit – ako v príbehu klientky a kuriéra.

Ak máte silnú potrebu a návyk ľudí hodnotiť, či už pre seba, alebo svoje hodnotenia a názory šírite aj ďalej (väčšinou poza chrbty tých, ktorých sa to týka), tak vedzte, že sa za tým skrýva potreba byť ocenený, či dôležitý. Umelo si dvíhate svoje sebavedomie, najmä vtedy, ak hodnotíte záporne.

Ale kto je oprávnený niekoho hodnotiť? Vynášať súdy? Vyslovovať názory?

NIKTO.

Pretože NIKTO NIKDY NIKOHO nepozná natoľko, aby ho mohol zhodnotiť.

NIKTO NIKDY nekráčal v topánkach toho druhého.

A NIKTO NIKDY nemá šancu vidieť všetky okolnosti, ktoré človeka priviedli k určitému konaniu.

Všímajte si, ako často si na niekoho vytvoríte názor a všímajte si, čo vás k tomu viedlo. Pravdepodobne to bude iba niečo, čo urobil alebo čo neurobil a vám sa to nepáčilo.

Všimnite si, ako dôležito sa cítite, keď niekomu rozprávate najnovšiu pikošku. Pravdepodobne sa cítite dôležití, pretože vy viete niečo, čo ten druhý nevie.

Možno si teraz hovoríte, že No a čo. Čo také sa stane, keď niekoho zhodnotím a vytvorím si naňho názor? Veď mu ho nemusím vešať na nos.

Navonok sa nedeje nič. Ale na energetickej úrovni sa cez svoje (aj nevyslovené) hodnotenia ochudobňujete o spojenie s ľuďmi. Uberáte si možnosti, ako s nimi komunikovať a vychádzať približujúco a bez predsudkov.

Ak si vytvoríte o niekom nepriaznivé hodnotenie, vopred sa odsúdite na určitý typ správania voči nemu.

Vzťahy sú pre nás dôležitejšie, než si myslíme. A je iba na nás, aké naše vzťahy budú. Čím menej hodnotenia do vzťahov dáme, tým budú naše vzťahy krajšie.  

Vždy, keď pôjdete podľa starej schémy a niekoho zhodnotíte, vymažte z mysli svoje hodnotenie, aby ste si zbytočne nedeformovali svoje správanie voči nemu. Aby ste sa podvedome neuzatvárali a neukracovali sa o mnohé reakcie, ktoré vychádzajú len z otvoreného srdca.

S láskou a úctou,

Janka Mladá

Publikované v Komunikácia, ktorá spája, Koučing, Vzťahy | Vložiť komentár

Kedy sme sa začali nemať radi?

Všetci si v hĺbke svojej duše želáme, aby nás druhí milovali takých, akí naozaj sme. Ale to nejde, pretože my sami sa takí, akí naozaj sme, nie že nemilujeme, my sa takí ani neprijímame. Ba niekedy sa až nenávidíme.

Ako sa toto mohlo stať? Veď dieťa, keď sa narodí, je šťastné a podľa toho, čo vyžaruje, má v sebe veľa veľa bezpodmienečnej lásky. Kedy sa to pokazí?

Asi tušíte, že v detstve. Niekedy v časoch, Keď nám rodičia prestanú dávať bezpodmienečnú lásku a nahradia ju láskou podmienečnou. Keď na nás začnú používať ODMENY a TRESTY, hlavne tie emocionálne (a práve tie robia väčšinou nevedome).

Tu je príklad takého nevedomého emocionálneho potrestania:

Čítajte viac »

Otec prichádza domov z práce, nemá práve najlepšiu náladu, pretože bol na koberci u šéfa. Dieťa je celé natešené, že ho vidí a ukazuje mu obrázok, ktorý nakreslilo. Ale rozladený otecko ho podráždene pošle do izby. Dieťa to nevie vyhodnotiť podľa faktov (to je niekedy ťažká úloha aj pre dospelého), vztiahne si to na seba. Že nie je dobré, že obrázok je škaredý, že ho tatinko nemá rád.

A tu príklad vedomého emocionálneho potrestania:

Dieťa počmáralo stenu v obývačke. Z čistej radosti, možno chcelo potešiť svojho otca, ktorý mu nedávno vychvaľoval jeho obrázok na papieri. Ale tu zrazu neprichádza pochvala, ale krik, prípadne izolácia, pretože otec dieťa pošle do svojej izby. Za trest. Takže tu otec vedome svoje dieťa trestá. Dopad je rovnaký. Dieťa v sebe cíti krivdu, veď urobilo v podstate to isté – nakreslilo obrázok.

A počas detstva sa deje nespočetné množstvo prípadov, kedy nám rodičia za niečo svoju lásku, pozornosť, pohladenie, či iné prejavy náklonnosti dali (to bola pre nás odmena) a za iné sme od nich dostali odmietnutie, opovrhnutie, izoláciu alebo zosmiešnenie (to bol pre nás trest). Tresty sa nám nepáčili, a preto sme sa naučili im vyhýbať a správať sa tak, aby sme získavali odmeny. A to bol začiatok nášho neautentického správania. A tiež začiatok toho, že sme sa začali hodnotiť podľa toho, čo nám vysielali rodičia. Ich správanie sme si dešifrovali tak, rodičia nás majú radi iba vtedy, keď sme takí, akých nás oni chcú mať. A že za to, akí sme naozaj (za čo prichádzajú tresty), nás radi nemajú a že chceli by nás mať radšej iných – tých pre nich ideálnych.

A potom vchádzajú do nášho života učitelia, spolužiaci, priatelia. Každý má nejaký obraz toho, akých by nás rád mal. A my sa snažíme byť dobrí a hodní lásky pre všetkých, čo sa samozrejme nedá. Pomaly sa v nás prehlbujú pocity, že nie sme dosť dobrí, dosť múdri, dosť poslušní, milí a tak podobne. Bijú sa v nás dva obrazy. Jeden je ten, ktorý sme si vytvorili ako naše ideálne ja (a asi ich je niekoľko) pre všetkých tých ľudí, ktorí nás odmeňujú alebo trestajú a druhý je naše skutočné ja. Ale toto naše SKUTOČNÉ JA sa nikomu nepáči. Nikto ho nemá rád a preto ho nemáme radi ani my.

A takto sme si vytvorili prvú časť vzťahovej slučky – tak ako nás (ne)majú radi druhí, tak sa (ne)máme radi ani my sami. A z tohto sa rozvinula aj druhá časť – tak ako sa (ne)máme radi my sami, tak nás (ne)majú radi ani tí druhí. Ako z toho von?

Márne budeme čakať na to, že nás tí druhí budú mať radi takých, akí sme. Pokiaľ sa MY SAMI nezačneme prijímať a mať radi takí, akí sme, nebudú nás môcť mať ani tí druhí. Jediná cesta je začať od seba.

Cez vyliečenie svojich emocionálnych rán, ktoré sme utŕžili v minulosti do rodičov, učiteľov, spolužiakov, kamarátov, či partnerov.

Ako? Emočným koučingom.

Objednajte sa a začnite sa prijímať takí, akí ste, aby ste sa mohli mať takí aj radi.

S láskou a úctou,

Jana Mladá

Publikované v Osobný rozvoj, Rodičia a deti, Vzťahy | Vložiť komentár

Čím nás môžu inšpirovať také obyčajné kačice

Nedávno som sa pri jazierku v pezinskom parku zapozerala na kačky. Plávali si len tak hore dole alebo ku brehu, keď sa tam zjavil nejaký nádejný kŕmič. A sem tam si nejaké dve vošli do peria. Bolo trochu kriku, ale súboj skončil veľmi rýchlo tak, že sa každá kačica pobrala svojim smerom. A neskôr boli aj tieto znepriatelené kačice opäť v húfe spolu s ostatnými. Akoby sa nechumelilo.

Mne pri tom napadla paralela, ktorú v knihe Nový svet použil Eckhart Tolle pri vysvetľovaní toho, ako nám ľudská myseľ (alebo inými slovami ego) bráni žiť v prítomnosti. Ako nás naše myšlienky držia v krivdách a hnevoch. Toto zvieratká nepoznajú, preto si môžu dovoliť vojsť si do peria a o pár minút na to zabudnúť. Aj deti to tak majú do určitého veku – na niečo alebo na niekoho sa nahnevajú, niečo ich sklame, deti svoje emócie vyjadria a samy ukončia bez toho, aby to v sebe riešili ďalšie dva dni.

Prečo my dospelí už toto nevieme? Kedy sa to v nás „pokazí“?

Čítajte viac »

Dakedy v detstve, keď sa začne o slovo hlásiť naše ego a keď nám naši rodičia urobia z emócií strašiaka, s ktorým si nikto nevie rady. Ego sa vraj začne hlásiť o slovo vtedy, keď dieťa prvýkrát použije slovo JA (dovtedy o sebe hovorilo v tretej osobe) a strašiak z emócií vzniká tak, že rodičia odmietajú alebo zľahčujú emócie svojich detí (z jediného dôvodu – pretože oni sami nevedia, čo s tými emóciami).

A tak sa v dospelosti učíme opäť prijímať svoje emócie ako niečo, čo je v poriadku, čo môže rýchlo vzplanúť, ale aj rýchlo odoznieť. Učíme sa prestať v sebe živiť staré krivdy a odpúšťať tým, ktorí nám ich spôsobili, hoci oni nevedeli, že niečo také páchajú. Učíme sa uvoľňovať svoje emocionálne bolesti, aby sme mohli žiť TU A TERAZ.

A práve v tomto procese učenia si môžeme brať príklad aj z kačiek. Veď to, ako zamávajú svojimi krídlami a potom odplávali na druhú stranu, aby sa o chvíľu mohli opäť stretnúť nezaťažení posledným konfliktom, je úžasne inšpirujúce.

Ale to sa najskôr musíme naučiť PRESTAŤ V SEBE ŽIVIŤ POCITY HNEVU, ĽÚTOSTI A KRIVDY Z TOHO, ČO SA NÁM STALO V MINULOSTI, aby sme UVOĽNILI VŠETKU EMOCIONÁLNU BOLESŤ A MOHLI ŽIŤ NIČÍM NEZAŤAŽENÚ PRÍTOMNOSŤ.

A to si myslím, že je skvelá schopnosť, čo myslíte?

Ak je hromadenie starých krívd a ľútostí niečo, s čím sa sami potýkate a neviete si rady, emočný koučing vám môže byť nápomocný. Stačí sa objednať a dohodnúť si stretnutie.

S láskou a úctou,

Janka Mladá

PS: Nech sa páči, tu je doslovný opis príbehu o kačiciach z knihy Nová zem:

„Keby kačica mala ľudskú myseľ, asi by sa ešte dlho zapodievala súbojom, udržiavala by ho v sebe tým, že by si ho pretvorila na príbeh, ktorý by znel asi takto: „Nechce sa mi veriť, čo spravil. Priblížil sa ku mne celkom blízko. Asi si myslí, že mu patrí celý rybník. Vôbec neberie ohľady na môj súkromný priestor. Už mu nemôžem dôverovať. Pri najbližšej príležitosti ma určite niečím naštve. Som si istý, že už teraz niečo chystá. Ale ja to nebudem trpieť. Uštedrím mu takú príučku, že na to jakživ nezabudne!“ A takto dokola a dokola si myseľ vymýšľa svoje rozprávky, celé dni, ba mesiace a roky si ich premieľa. Telo celú situáciu potom vníma tak, že boj neskončil, a energia, ktorú neustále produkuje, aby mohlo reagovať na všetky tie myšlienky, je emócia, ktorá podnecuje ďalšie myšlienky. Takto vzniká emocionálne myslenie ega. Asi už vidíte, aký problematický život by musela kačica žiť, keby mala ľudskú myseľ. Lenže ľudia takto prežívajú väčšinu svojho života. Žiadnu situáciu či udalosť nevedia v sebe definitívne uzavrieť. Myseľ a jej „príbeh o tom, čo sa mi stalo“ ich udržujú v obehu.

Mohli by sme sa učiť od prírody, od každého kvetu a stromu, od každého zvieraťa, keby sme sa zastavili, pozerali sa a počúvali. Kačica vás učí, aby ste aj vy zamávali krídlami. V preklade: nechajte „odplávať svoj príbeh“ a vráťte sa na jediné miesto svojej sily – do prítomnosti.“

 

Publikované v Emocie, Vzťahy, Život je radosť | Vložiť komentár

Majte rok 2018 plný kreatívnej spolupráce

Mám rada čísla a ich posolstvo, ktoré nesú. Mám rada zábavu, ale aj hĺbku, ktorú v sebe nesie numerológia. A rada sa o to všetko podelím s vami. Nechajte sa inšpirovať a spočítajte si, čo vám prinesie rok 2018.

Najskôr rok 2018 všeobecne

Súčet číslic v tomto roku dáva číslo 11, ktoré sa dá spočítať do čísla 2. Rok 2018 má v sebe energiu dvoch jednotiek a energiu dvojky.

Dvojka znamená SPOLUPRÁCU a ROVNOVÁHU. A spolupráca je samozrejme o vzťahoch, v ktorých nachádzame svoje hranice a cez ktoré vidíme sami seba. Dva je viac ako jeden, teda spolu dosiahneme viac. Spolupráca ľudí spája. Preto bude rok 2018 rokom spojení, ak sa rozhodneme pre pozitívnu energiu tohto čísla, ale môže byť aj o oddelení. Prečo? Pretože môžete mať chuť bilancovať svoje vzťahy. Budete si klásť otázku:  Ako je to naozaj s mojím vzťahom? A možno vám nebudú prichádzať tie najlichotivejšie odpovede. Tu však pozor na tie najjednoduchšie riešenia, ktoré vás budú smerovať k ukončeniam a páleniu mostov. Pomyslite na to, že ten najdôležitejší vzťah je ten, ktorý máte sami so sebou. Ak zmeníte vzťah k sebe, zmenia sa aj všetky vaše vzťahy s ostatnými. Ak teda hodláte meniť svoje vzťahy, začnite zmenou vzťahu, ktorý máte k sebe.

Ak vezmeme do úvahy aj energiu čísla 11, tak rok 2018 je aj o veľkej kreativite, najmä v spolupráci s inými ľuďmi. Preto v tomto roku obzvlášť platí, OBOHACUJTE SVET a svet vám to vráti späť.

A teraz VÁŠ rok 2018

Ak chcete vedieť, akú energiu bude mať váš rok 2018, napíšte si dátum, kedy budete mať v tomto roku narodeniny a sčítajte všetky číslice v tomto dátume, až kým nedosiahnete jedno z primárnych čísiel 1 – 9.

Čítajte viac »

Napríklad ja budem mať v roku 2018 narodeniny 19. novembra, preto budem sčítavať číslice z dátumu 19.11.2018: 1+9+1+1+2+0+1+8 = 23.

Pokračujem v sčítavaní ďalej 2 + 3 = 5.

Môj rok 2018 bude od 19.11.2018 v znamení čísla 5 a dovtedy bude v znamení čísla 4 (o jedno menej).

Ak máte napríklad narodeniny 13.4., tak vaše čísla pre rok 2018 sú do narodenín 9 a po narodeninách 1.

1+3+4+2+0+1+8=19, 1+9=10, 1+0=1

A teraz už iba popis, čo jednotlivé čísla znamenajú:

1 … Nové začiatky

Rok s vibráciou 1 je rokom pre nové začiatky. Je to čas, kedy sa zasievajú nové semienka, nové myšlienky a nové nápady. Všetko, čo tento rok zasadíte, bude rásť ďalších osem rokov. Je to obdobie, ktoré praje zmenám, urobte preto čokoľvek, čo ste chceli niekedy urobiť, ale niečo Vám v tom bránilo.

Začnite realizovať to, čo Vás baví a napĺňa. Všímajte si sami seba, svoje sny a priania a rozhodnite sa začať pracovať na ich naplnení. Chopte sa svojich plánov práve v tomto roku, pretože práve teraz k tomu nájdete dostatok síl a aj dostatok tvorivých nápadov.

Rok vibrácie 1 je rokom vlastnej iniciatívy a práce na sebe.

Je to rok veľmi priaznivý pre oblasť práce, zdravia a peňazí.

2 … Komunikácia a vzťahy

Energia roku s číslom 2 je o otvorení sa komunikácii a o počúvaní. Nielen druhých, ale aj samých seba. V tomto roku nadviažete nové vzťahy, možno s novými ľuďmi, alebo len zmeníte vzťahy s tými, ktorých už poznáte. Váš partner bude pre Vás ten najdôležitejší a ak mu to aj dáte najavo, môže byť tento rok pre Vás návratom k zamilovanosti, ktorú ste prežívali na začiatku. Celkovo vo Vašom vzťahu môžete znovu zažiť pocity spolupatričnosti a dokonalého prepojenia.

Tento rok je aj rokom spolupráce s druhými ľuďmi a prináša energiu aj do týmovej práce. Ak ste mali s niekým konflikty, tak je pravdepodobné, že tento rok ich vyriešite. Ak ste mali nezhody v rodine, práve v tomto roku je priaznivá energia na to, aby ste k sebe našli cestu. Budete viac naladení na svoju intuíciu a budete viac vnímať a počúvať druhých ľudí, čo znamená uzmierovanie a odpúšťanie starých krívd.

Je to aj rok trpezlivosti, kedy to, čo ste zasiali pred rokom, začne klíčiť. Preto buďte trpezlivý a čakajte a spolupracujte s ostatnými. Premýšľajte, plánujte a zostaňte v pokoji.

Je to rok veľmi priaznivý pre lásku a priaznivý pre vzťahy.

3 …. Cestovanie a zábava

Trojka je energia otvárania sa svetu. Je to rok, kedy sa môžete s čistým svedomím zabávať, pretože si veríte. Je to rok, kedy sa začína k životu prebúdzať to, čo ste zasiali pred dvoma rokmi. Vyrazte do spoločnosti, nadväzujte nové priateľstvá a stretávajte sa s ľuďmi.

Je to rok, kedy si môžete užívať všetky radosti života, od leňošenia, športovania, dovolenky po aktívne cestovanie. Práca bude pravdepodobne na druhom alebo až treťom mieste vo Vašom živote.

Trojka je aj rokom umenia, preto je pravdepodobné, že nájdete aj v sebe niečo tvorivé, čo ste doteraz nevideli. Ak to objavíte, vyjadrujte to čo najviac. Píšte, maľujte, tancujte alebo spievajte.

Ak je pre Vás Vaša práca aj Vašim koníčkom, ktorý Vás baví a teší, tak v tomto roku prídu prvé veľké úspechy.

Je to obdobie veľmi priaznivé pre cesty, priaznivé pre lásku, prácu, peniaze a zdravie.

4 …. Práca a stabilita

Je to rok, kedy sa po zábave budete musieť zase vrátiť k práci. Rastlinky, ktoré vyklíčili, bude treba starostlivo strážiť pred burinou.

Tento rok Vás bude skúšať, hlavne čo sa týka trpezlivosti a stability. Vašu prácu bude sprevádzať nespokojnosť a neistota, či to, čo robíte, je pre Vás to najlepšie. Budete mať tendenciu príliš pracovať alebo sa na všetko vykašľať. Nenechajte sa vtiahnuť ani do workoholizmu, ani do vzdania sa, pretože tento rok bude treba vydržať. Nič nemeňte, nič nezačínajte, nič neukončujte, iba pokračujte v budovaní pevných základov.

Tento rok je jeden z tých ťažších, treba ho trpezlivo prečkať. Urobte si inventúru v živote, v práci a v majetku, všetko urobte precízne a starostlivo.

Tento rok je priaznivý pre prácu, ale pre lásku, peniaze a zdravie je menej priaznivý.

5 …. Zmena

Po náročnom roku v znamení čísla 4 si zaslúžite oddych. Budete cítiť, že potrebujete zmenu.

Ak túžite po akejkoľvek zmene, urobte ju tento rok. Ak chcete zmeniť zamestnanie, bydlisko, partnera, tento rok je na to najvhodnejší.

Urobte niečo ináč, buďte iný, zahoďte rutinu. Vyrazte von a vyskúšajte si niečo nové. Uistite sa však, že všetko, čo zmeníte, je prospešné aj pre iných.

Úroda rastie, nepotrebuje až takú starostlivosť. Nepúšťajte ju však zo zreteľa. Bez Vašej pozornosti môže začať upadať.

Ak obchodujete, toto obdobie bude pre Vás úspešné

Tento rok je veľmi priaznivý pre cestovanie, priaznivý pre lásku, prácu, peniaze a zdravie.

6 …. Pohoda a harmónia

Toto obdobie je vhodné pre všetky záležitosti okolo domova a rodiny. Máte pocit väčšej zodpovednosti voči svojim najbližším. Do Vášho domova a života príde harmónia.

Buďte užitočný a plňte si svoje povinnosti najmä v rodine. Usporadúvajte rodinné oslavy, svojmu partnerovi vyčarujte romantické chvíle. Skrátka venujte svoju energiu svojim blízkym, vráti sa Vám to mnohonásobne. Venujte svoju energiu aj Vášmu domovu, zveľaďte ho alebo ho vynovte.

Venujte starostlivosť aj svojmu zdraviu, všímajte si svoje telo, pretože ono je domov pre Vašu dušu.

Tento rok praje uzatvoreniu manželstva alebo presťahovaniu sa.

Tento rok je veľmi priaznivý pre lásku a peniaze, priaznivý pre prácu a zdravie.

7 …. Viera a emócie

Tento rok je o Vás a o Vašej viere. Je to čas, kedy je dobré byť sám sebou a otvoriť svoje srdce. Premýšľajte o sebe a pýtajte sa, aký má všetko vyšší zmysel. Vaša intuícia Vám pomôže nájsť odpovede práve teraz.

Tento rok venujte sami sebe. Zdokonaľujte sa, vzdelávajte sa, počúvajte svoju intuíciu. Prežívajte veľa času sami so sebou, pretože je pravdepodobné, že práve v samote sa pred Vami odkryjú veci, ktoré bežne nevidíte. Nájdete veľa odpovedí na otázky, ktoré sa Vám v minulosti zdali nezodpovedateľné.

Takisto je tento rok rokom emócií a pocitov, možno sa Vás budú veci príliš dotýkať a budete sa cítiť nepochopený a zraňovaný druhými. O to viac sa venujte sebe, nie tým, ktorí Vám tie pocity spôsobujú. Pýtajte sa, čo im vysielate, keď sa takto správajú.

Vo Vašej úrode sa začínajú objavovať plody a Vy budete potrebovať vieru, že dozrejú. Preto ju majte stále na zreteli.

V tomto roku pokojne zanedbávajte spoločenské udalosti a ak máte chuť cestovať, tak len preto, aby ste lepšie spoznali sami seba.

Toto obdobie je priaznivé pre lásku a cestovanie, menej priaznivé pre prácu, zdravie a peniaze.

8 …. Úspech a hojnosť

Rok s číslom 8 je rokom úspechov. Úroda dozrela, môžete ju zberať. Môžete s ňou ísť na trh, budete úspešný.

Ak sa sebarealizujete, tak prichádza obdobie hojnosti a odmeny za vynaložené úsilie. Buďte sebavedomý, podnikavý, čestný a zodpovedný a uskutočníte veľké veci.

Tento rok má aj finančnú energiu, preto v ňom môžu nastať aj straty, najmä ak niečo robíte iba pre peniaze. Preto nestrácajte čas tým, čo Vás nebaví. Snažte sa aj prácu vykonávať akoby bola Vaším koníčkom, aby sa Vám energia vrátila v podobe hojnosti.

Tento rok je veľmi priaznivý pre peniaze, priaznivý pre prácu a zdravie a menej priaznivý pre lásku a cesty.

9 …. Bilancovanie a ukončovanie

Energia deviatky v sebe nesie naplnenie. V tomto období by sme sa mali zamýšľať nad svojim životom, prácou a vzťahmi. Je potrebné bilancovať a ukončiť všetko, čo zhodnotíte ako nie prospešné pre Vás. Prestaňte sa držať všetkého, čo skončilo.

V tomto roku zakončíte mnoho aktivít, rozlúčite sa s niektorými ľuďmi, ale nechajte ich odísť s láskou a požehnaním. Vyhodíte staré veci, odídete zo vzťahov, ktoré sú nefunkčné a bez lásky.

Nič nové nezačínajte, zatiaľ si pre nové iba vytvárate priestor. Tešte sa z toho, že bilancujete.

Tento rok je aj rokom rozdávania. Rozdávajte, dávajte bez toho, že niečo dostanete naspäť. Rozdávajte druhým svoju lásku a možno pochopíte skutočnú spriaznenosť so všetkými na tejto planéte.

V tomto roku Vás možno konečne stretne uznanie a popularita.

Rok s číslom 9 je priaznivý pre cestovanie a zdravie, menej priaznivý pre lásku, peniaze a prácu.

Nech vám už vyšli akékoľvek čísla, vždy má zmysel zamerať sa na to, že AK

–          začneme dávať bez toho, aby sme očakávali niečo naspäť,

–          zmeníme pohľad na všetkých tých, ktorí nám akože robia zle a budeme hľadať súcit a porozumenie voči nim,

objavíme v sebe ten pocit spolupatričnosti, ktorý nám často chýba. A je to veľmi silný pocit, pretože my ľudia sme naozaj šťastní vtedy, keď s druhými cítime porozumenie a blízkosť.

Držím nám všetkým palce.

V novom roku vám všetkým želám veľa krásnych okamžikov, kedy budete zažívať porozumenie a lásku v interakcii s druhými ľuďmi. Aby ste našli svoju kreativitu a aby ste ju rozvinuli v spolupráci s ostatnými. Želám vám, aby ste v sebe našli veľa veľa lásky pre seba a aj pre druhých. A ABY STE NAŠLI vo svojich vzťahoch SAMÝCH SEBA.

S láskou,

Janka Mladá

Publikované v Možno je všetko ináč, Vzťahy, Život je radosť | Vložiť komentár