Čo by sme mali vedieť o tuku 3

Už vieme, že nie je tuk ako tuk. Technologicky upravené tuky (transmastné kyseliny, hydrogenizované tuky, emulgované tuky) nepotrebujeme. S tukmi, ktoré sú v mäse, to netreba preháňať. A tuky, ktoré potrebujeme a ktorých máme nedostatok, sú omega 3 mastné kyseliny (ω3).

Čítajte viac »
Keď sa postaráte o ich dostatok, budete:

  • zdravší, pretože vám bude lepšie fungovať imunitný systém,
  • šťastnejší, pretože budete mať vyrovnanejšiu hladinu hormónov serotonínu a dopamínu v mozgu,
  • sa vedieť lepšie sústrediť a viac sa naučíte, pretože váš mozog bude vybudovaný z kvalitných tukov,
  • štíhlejší, pretože ω3 zlepšujú metabolizmus tukov v tele (aj cholesterolu),
  • mať pružnejšiu pokožku, pretože ω3 chránia pokožku pred dehydratáciou,
  • mať pokožku bez akné, pretože ω3 bránia zápalovým procesom v tele,
  • mať zdravé funkčné kĺby z toho istého dôvodu,
  • zdravé srdce a cievy, tiež z toho istého dôvodu.

Z ω3 mastných kyselín sú dôležité tri:

ALA – kyselina alfa-linolénová, ktorá sa nachádza hlavne v ľane (semiačka, olej),

DHA – kyselina dokozahexaénová, ktorá sa nachádza hlavne v hlbokomorských rybách,

EPA – kyselina eikozapentaénová, ktorá sa tiež nachádza hlavne v rybách.

Tú prvú – ALA – si naše telo nevie vytvoriť, musí ju prijať v strave. Tie ďalšie, EPA a DHA, môžu vzniknúť buď štiepením ALA, alebo ich prijmeme hotové v strave (napríklad spolu s rybkou). Tie hotové sú pre nás oveľa prospešnejšie, pretože využiteľnosť ALA na tvorbu DHA a EPA je iba 15% (a toto percento sa znižuje vekom, stresom a nedostatkom vitamínov). Ďalšia nevýhoda je v tom, že zvyšných 85% sa rozštiepi, pričom vznikne energia a nepotrebné voľné radikály (nenasýtené mastné kyseliny nie sú primárnym zdrojom energie).

Odporúča sa preventívne denne zjesť 1 g (alebo 1000 mg) EPA a DHA spolu. Čo by znamenalo denne cca 150 g kvalitnej rybky, ktorá žila hlboko v mori a nie v klietke nejakého chovu. Pretože čím divokejšia ryba, tým má viac EPA a DHA. Ak však máte nábeh na zvýšený cholesterol, vysoký krvný tlak, cukrovku, zapálené kĺby, ak ste obézny, 1 g je málo. Tu treba dávku zvýšiť pokojne až trikrát, aby sme zabránili omega 6 mastným kyselinám v zápalových procesoch.

Čo teda robiť, aby ste jednoducho a elegantne predišli civilizačným chorobám?

  • jesť rybu každý deň, spolu so zeleninou, ktorá obsahuje dostatok antioxidantov, aby prijaté tuky v našom tele neoxidovali ,
  • ak prvú možnosť považujete za nereálnu, treba si kúpiť doplnok stravy – buď rybí olej, alebo kapsule s omega 3 mastnými kyselinami, zároveň sa tiež postarať o prísun antioxidantov,
  • a samozrejme treba aj zmeniť stravovacie návyky smerom k tomu, aby ste v supermarketoch vynechali oddelenia s polotovarmi, sladkosťami, slanosťami a údeninami a aby ste sa viac hýbali a viac spali a menej sa stresovali.

A aké doplnky treba hľadať?

Treba si poriadne prečítať, koľko EPA a DHA obsahuje jedna kapsula alebo 1 dávka rybieho tuku. Aby sa nestalo, že na obale bude napísané Obsah ω3 1000mg (pretože toto číslo vás zaujme a ohúri), ale konkrétne EPA a DHA spolu iba napríklad pod 500mg. Pretože zvyšok môže byť iná, nepodstatná ω3 mastná kyselina alebo prídavné látky.

Kapsuly, ktorých obsah tvoria viac ako 95% EPA a DHA, tiež nie sú vhodné. Ich nakoncentrovaný obsah prešiel chemickou úpravou, čím prišiel o prirodzené antioxidanty a je ťažšie stráviteľný.

Dôležité je vyrátať si, koľko kapsúl musíte denne zjesť, aby ste dosiahli úpravu zdravia. Na prevenciu stačí 1000 mg, v prípade civilizačných neduhov potrebujete  2000 – 3000 mg (čiže musíte zjesť 7 -10 kapsúl s obsahom 300mg EPA + DHA).

Na záver otázka z prvého článku: Je tuk ten hlavný vinník za naše nadmerné tukové zásoby? Viete, aká je odpoveď?

Ak sa vám články o tuku páčili a mali pre vás aj praktický význam, zaregistrujte sa na odber ďalších článkov. Získate tak nové informácie, ktoré môžu zmeniť váš život k lepšiemu.

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

2 názory na “Čo by sme mali vedieť o tuku 3”

  1. Pingback: 1 rok chronického stresu rovná sa o 6 rokov kratší život | Mgr. Jana Mladá - KoučMed

  2. Pingback: Nenechávajte svoj mozog hladovať | Mgr. Jana Mladá - KoučMed

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Súvisiace články

Osobný rozvoj
koucmed

O nutkavých myšlienkach a strachoch, ktoré sú za nimi skryté

Mnohí ľudia sa sťažujú, že nedokážu vypnúť svoje myšlienky, ktoré sa v ich hlavách nutkavo uberajú stále v tých istých koľajach. A mnohí z týchto mnohých považujú tieto myšlienky za niečo, čo im pomáha riešiť problémy. Teda, iba pokiaľ im nutkavé myšlienky bežia v hlave cez deň. Lebo v noci už chceme všetci spať, a to sa s ťažkými myšlienkami v hlave veľmi

Prečítať článok »

Zrkadlenie vo vzťahoch

… alebo Ako mimo mňa, tak vo mne … Teória ZRKADLENIA hovorí o tom, že každý jeden človek, s ktorým ste vo vzťahu, je vaše zrkadlo a čím je vzťah bližší, tým je zrkadlo väčšie. Zrkadlenie sa týka vecí, ktoré vás hnevajú, ale aj vecí, ktoré obdivujete. Zrkadlenie toho, čo na druhých obdivujete, asi prijmete ľahšie než zrkadlenie

Prečítať článok »

Ste to, čo dokážete stráviť

Zdravie. Všetci si ho želáme. Pre seba i pre svojich blízkych. A všetci si uvedomujeme jeho význam najmä vtedy, keď sme chorí. Dnes je svetový deň zdravia. Príležitosť na to, aby sme si všimli, že sme zdraví. Príležitosť na to, aby sme ocenili to, že sme zdraví. A určite príležitosť aj na to, aby sme si uvedomili,

Prečítať článok »
Scroll to Top
Prihláste sa na odber nových článkov na email

Zadajte Vašu email adresu: