Darujte si vnútornú premenu – týždňovka 7

Počúvajte s porozumením

Proces zmeny sa začína zámerným činom. Tým, že urobíme niečo ináč než sme boli doteraz zvyknutí. Tento týždeň budeme ináč počúvať? Prečo?

Pretože sme zvyčajne počúvame tak na pol ucha. Nevenujeme plnú pozornosť človeku, s ktorým sa rozprávame. V hlave nám často bežia rôzne myšlienky – premýšľame nad tým, čo nás čaká, čo sme zažili, nad svojimi problémami. Alebo nad tým, ako zareagujete na to, čo vám práve ten druhý hovorí.

Hm,  nemá pravdu, musím mu vysvetliť, že je to ináč.

Tento jeho názor sa mi nepáči, poviem mu o mojom, ktorý je lepší.

Aha, mne sa stalo niečo podobné, ale s oveľa horším dopadom, musím mu o tom hneď povedať, rovno mu skočím do reči, veď už aj tak hovorí nejako dlho.

Lenže rozhovor má byť o porozumení, nie o výmene názorov, nie o pretekaní sa, kto zažil niečo viac, alebo kto ako dlho hovorí. Máme z neho odchádzať s rovnakým alebo väčším množstvom energie, ako sme doň vchádzali. Nie vyčerpaní z presviedčania, skákania do reči alebo snahy počúvať a zároveň premýšľať nad tým, ako vrátim partnerovi to, že si včera nespomenul na naše výročie.

Ak teraz máte pocit, že sa vás to netýka, dajte si tento týždeň zámer pozorovať svoje počúvanie.

Pozorujte, ako sa zhovárate a aj to, akou rečou hovorí vaše telo. Pretože ak si v debate s niekým prekrížite ruky na hrudi, môžete si stokrát nahovárať, že vám je zima. Nie je to o zime, je to o tom, že niečo sa vám na tom, čo ten druhý hovorí, nezdá. Schválne si to všímajte. Nájdete to tam, keď sa na to zameriate.

TÝŽDEŇ 7 – POČÚVAJTE S POROZUMENÍM

Sledujte sa v každom rozhovore, ktorého sa zúčastníte. Vždy, keď budete mať pocit, že chcete nesúhlasiť alebo zaujať odmietavý postoj voči tomu, čo vám hovorí váš spoločník (áno, aj keď budete mať chuť prekrížiť si ruky na hrudi), uvedomte si to a namiesto

Nie, nie je to celkom tak, ako hovoríš; Áno, ale; Nemáš pravdu; Ja mám iný názor…

sa iba usmejte a povedzte niečo v zmysle:

Takto som o tom nikdy neuvažoval; Ďakujem, že si mi ukázal iný uhol pohľadu.

Želám vám veľa rozhovorov, v ktorých budete počúvať na 100% a z ktorých odídete s porozumením.

Tento obsah bol zaradený v Týždňovky k vnútornej premene. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár