Hodnotenie a vzťahy

Inšpirujte sa a urobte si svet krajší – týždňovka 12

Mať svoj názor a stáť si za ním je pre niekoho otázka života a smrti. Držia sa ho, bijú sa zaňho a sú schopní hnevať sa na tých, ktorí s nimi nesúhlasia.

Ja už som z návyku, že musím mať svoj názor na všetkých a na všetko, vyrástla. Prečo? Pretože som pochopila, že môj názor a hodnotenie je vždy iba časti pravdy (hlavne tej mojej, nie toho druhého). Je to vždy iba uhol pohľadu, nič viac. A navyše, ak si vytvorím nepriaznivé hodnotenie, vopred sa odsúdim na určitý typ správania človeku, na ktorého som si názor vytvorila. Podvedome sa voči nemu uzatvorím, a tým sa ukrátim o mnohé reakcie, ktoré vychádzajú z otvoreného srdca (moje veru otvorené nie je).

Raz mi rozprávala klientka, ako jej kuriér vydal o dve eurá menej.

Čítajte viac »

Bola veľmi nahnevaná a pozerala na neho pomaly ako na zlodeja. Hoci tie dve eurá našla ešte v ten deň na zemi v predsieni, ten pocit, že kuriér sa chcel obohatiť na jej úkor, v nej ostal a vždy, keď prišiel, mala sa pred ním na pozore. Toho pána poznala iba ako kuriéra, ktorý mal na starosti oblasť, v ktorej bývala. Chodil k nej možno raz, dvakrát do mesiaca, a za tých x krát, sa stalo raz, že jej zle vydal. Vlastne ani to sa nestalo. Ale aj napriek tomu si naňho vytvorila negatívny názor, ktorý sa jej iba ťažko menil.

A toto robíme všetci. Vytvárame si na ľudí názory na základe útržkov z ich života. O niekom, kto je nevhodne (podľa vás) oblečený v divadle, si pomyslíme, že čo je to za nekultúrneho človeka. Niekoho, kto nám klame (nevieme prečo a ani nie je isté, že to tak je), označíme za klamára a už mu radšej nikdy nebudeme veriť. Mladík v autobuse vám neuvoľní miesto a už je to pre vás nevychovanec. A možno si spomínate z prvého ročníka strednej školy, ako vám stačilo na prvých hodinách párkrát sa prihlásiť so správnou odpoveďou a na zvyšok štúdia ste boli za dobrého žiaka (alebo naopak).

Ak máte silnú potrebu a návyk ľudí hodnotiť, či už pre seba alebo svoje hodnotenia a názory šírite aj ďalej, poza chrbty hodnotených, tak vedzte, že sa za tým skrýva vaša potreba byť ocenený, či dôležitý. Umelo si dvíhate svoje sebavedomie, najmä vtedy, ak hodnotíte záporne.

Čo myslíte, nie je to dosť dôvodov na to, aby ste sa aj vy pozreli na to, ako ste na tom s hodnotením a vytváraním si názorov na druhých?

A o tomto je týždňovka 12 – PRESTAŇTE HODNOTIŤ DRUHÝCH A ROBIŤ SI NA NICH NÁZORY.

Nikdy nikoho nepoznáte natoľko, aby ste ho mohli zhodnotiť. Nikdy ste nekráčali v jeho topánkach a nikdy nemáte šancu vidieť všetky okolnosti, ktoré ho priviedli ku konaniu, ktoré vy práve máte chuť zhodnotiť.

Všímajte si, ako často si na niekoho vytvoríte názor a všímajte si, čo vás k tomu viedlo. Pravdepodobne to bude iba niečo, čo urobil alebo čo neurobil a vám sa to nepáčilo.

Ako sa cítite, keď niekomu rozprávate najnovšiu pikošku o niekom a tá pikoška nie je práve lichotivá? Cítite sa dôležití, že vy viete niečo, čo ten druhý nevie?

Možno si teraz hovoríte, že No a čo. Čo také sa stane, keď niekoho zhodnotím a vytvorím si naňho názor? Veď mu ho nemusím vešať na nos.

Navonok sa nedeje nič. Ale na energetickej úrovni sa cez svoje (aj nevyslovené hodnotenia) ochudobňujete práve o spojenie s ľuďmi. Uberáte si možnosti, ako s nimi komunikovať a vychádzať približujúco a tvorivo. Pretože ak si o niekom pomyslíte, že je klamár, tak s ním nikdy nebudete komunikovať otvorene, uvoľnene a s radosťou. Sme závislí na vzťahoch a je teda iba na nás, aké naše vzťahy budú. Čím menej hodnotenia do vzťahov dáme, tým budú naše vzťahy radostnejšie.

Vždy, keď pôjdete podľa starej schémy a niekoho zhodnotíte, uvedomte si, aké sú fakty. Čo o tom človeku naozaj viete? Že niečo urobil tu a teraz. Neviete, čo ho k tomu viedlo a neviete, ako často sa takto správa. Nie je preto dôvod vyslovovať hodnotenia a názory. To nie je ten človek, ale iba jedna činnosť, ktorú práve teraz urobil.

Prajem vám krásny týždeň bez názorov a hodnotení.

J♥n♥ Ml♥d♥

Tento obsah bol zaradený v Týždňovky k vnútornej premene. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár