Jednoduché rituály na zvýšenie sebalásky a sebavedomia

sciencefreak / <a href="http://pixabay.com/p-666964/">Pixabay</a>

V detstve som o sebe počúvala protichodné myšlienky. Doma mi hovorili, že som neschopná a nič zo mňa nebude a v škole zase, že som šikovná a niekam to určite dotiahnem. V škole som sa cítila sebavedomá, doma zase ako neschopný chudáčik. Samozrejme, že som chcela byť milovaná aj doma, a preto som sa snažila robiť rodičom po vôli, nehnevať ich a byť dobré dievčatko, ktoré nosí zo školy dobré známky. Vtedy som sa cítila aspoň trochu milovaná.

Dnes už viem, že keď nebudem cítiť lásku k sebe, keď sa nebudem mať rada, tak mi ani druhí ľudia nebudú dávať lásku. A navyše bez lásky k sebe nie som schopná naozaj milovať ani druhých ľudí. No proste začarovaný kruh, ktorý sa mi zrkadlil v mojich vzťahoch po väčšinu života.

Aby som to spresnila, mám na mysli bezpodmienečnú lásku. Pretože lásku so žiarlivosťou, podmienkami, očakávaniami a výčitkami, tej sa mi dostávalo celkom dosť.

Chcem lásku, kde odpoveď na otázku Prečo ma miluješ, bude Preto, že si to ty.

Takto som sa rozhodla pred pár rokmi. A pochopila som, že musím začať u seba. Že seba musím mať bezpodmienečne rada. Že sa musím brať taká, aká som, bez snahy byť dokonalá, perfektná, lepšia ako tá alebo tamten a že nemusím potláčať svoje ja v snahe páčiť sa všetkým naokolo.

Pracujem na sebe a na láske k sebe samej. Každý deň. Niekoľko jednoduchých rituálov, ktoré mi dávajú sebadôveru a sebavedomie, ktoré idú ruka v ruke so sebaláskou.

Možno ste sa teraz zľakli, pretože ste celý život počúvali, že mať sa rád a byť sebavedomý znamená byť namyslený a sebecký a to vy predsa nechcete. Nemusíte sa však báť. Sebaláska má so sebectvom spoločné iba to, že na prvom mieste som JA, ale nič viac.

Takže ak aj sa aj vám od vašich manželov, priateľov, detí, kolegov alebo príbuzných nedostáva tá pravá bezpodmienečná láska, máte veľký potenciál na to, aby ste popracovali na láske k sebe samému. A začať môže hneď – týmito tromi malými každodennými rituálmi:

  1. Každé ráno sa na seba usmejte v zrkadle. Pozrite sa na seba s láskou a povedzte si, že ste výnimočný/á, že ste jedinečný/á a že ste krásny/a. Nepočúvajte tie hlasy, ktoré vám hovoria, že takí nie ste, ak sa objavia, nevšímajte si ich. Pokúste sa vyvolať si v oblasti svojho srdca pocit lásky, či už cez vaše dieťa alebo  nejaké zvieratko a pošlite tú lásku svojmu obrazu v zrkadle.
  2. Položte si k posteli malý zošit, do ktorého si každý večer pred spaním zapíšete tri veci, za ktoré sa oceňujete a tri veci, za ktoré ste vďačný. Nájdite niečo, čo sa vám v ten deň podarilo, niečo, čo ste perfektne zvládli. A takisto niečo, za čo môžete byť vďačný. Aj keby ste sa ocenili iba za to, že ste urobili večeru a vďační by ste boli za to, že ste mohli bosí kráčať po tráve na záhrade. A opäť si vo vašej hrudi vyvolajte pocit lásky a vďačnosti, v ktorom sa „vykúpete“ pred tým, než zaspíte.
  3. Odpúšťajte si. Všetko a vždy. Hoci ani neviete, čo konkrétne, vždy je niečo, za čo ste sa „zvozili“. Takže ja osobne som si vytvorila rituál, že si odpúšťam, keď sedím na vécku. Pár sekúnd, kedy si hovorím túto mantru: Odpúšťam si, odpúšťam si, odpúšťam si. Môžete si nájsť iné miesto, na ktorom si túto mantru budete opakovať, je to na vás. Robte to však aspoň raz za deň a opäť pri tom cíťte lásku.

Tieto nenáročné každodenné aktivity vám postupne zaručia, že sa začnete viac tešiť zo života a menej sa rozčuľovať a hnevať. Z vašich vzťahov zmiznú drámy, hádky a spory, pretože prestanete vyžadovať, očakávať, hodnotiť a to isté vám bude prichádzať aj naspäť. Stanete sa partnerom, ktorý miluje samého seba, pozná svoju hodnotu a je slobodný. A presne takí ľudia vám začnú prichádzať do života.

Je však možné, že sa vo vašich vzťahoch nebudú diať zmeny tak rýchlo, ako by ste chceli. Môže to byť preto, že máte vo svojom podvedomí nejaký vzorec alebo presvedčenie, ktoré zmenám bránia. Ponúkam vám 5-týždňový kurz Staň sa láskou svojho života, na ktorom spolu popracujeme práve na týchto blokoch – odhalíme ich a rozpustíme.

Želám vám veľa úspechov na ceste za lepším vzťahom k sebe samému, pretože ten je zo všetkých vzťahov najdôležitejší.

S láskou,

J♥n♥ Ml♥d♥

Tento obsah bol zaradený v Koučing, Osobný rozvoj, Život je radosť. Zálohujte si trvalý odkaz.

Jedna reakcia na Jednoduché rituály na zvýšenie sebalásky a sebavedomia

  1. Marian povedal:

    You made my day

Pridaj komentár