Pezibear / <a href="http://pixabay.com/p-747345/">Pixabay</a>

Keď sa nebudem mať rada sama, nebudú ma mať radi ani druhí ľudia. Keď sa nebudem mať rada, tak v sebe nebudem mať lásku a nebudem mať z čoho rozdávať lásku druhým ľuďom.

Lezú vám tieto slová na nervy? Aj mne liezli. Až pokiaľ som nepochopila, o čom sebaláska naozaj je. Pretože mi bolo ťažko mať sa rada, keď som žila program, že mať sa rada je sebecké. Že najskôr treba pomôcť druhým a až potom je rad na mne.

Tento program žije väčšina ľudí a väčšina si ho osvojila v detstve. Ako vyzerá ich život? Sú uštvaní z toho, ako pomáhajú druhým, ako sa cítia za druhých zodpovední a riešia ich problémy. Sami seba znevýhodňujú oproti svojim deťom, partnerom, kolegom alebo kamarátom. A často sa cítia aj sklamaní, pretože ich služby sú nie vždy opätované. Výsledok je taký, že sa necítia dobre a necítenie sa dobre nie je láska k sebe. Sebaláska je o tom, že sa cítite dobre, vy a aj ľudia okolo vás.

Čítajte viac »

Mnohí si však v dospelosti pretransformovali program, že iní sú dôležitejší ako oni, na program, že najdôležitejší sú iba oni. A kopú iba za seba. Druhým nedoprajú, nedožičia, nedovolia. Možno majú pocit, že sa cítia dobre, ale je to iba chvíľkovo, pokiaľ napríklad nezistia, že niekto iný má viac ako on. Takže opäť nepríjemné pocity. Ani toto nie je sebaláska, to je čisté sebectvo.

Sebaláska má so sebectvom spoločnú iba jednu jedinú vec, a to, že na prvom mieste som Ja.  V ostatných veciach sú však sebaláska a sebectvo diametrálne odlišné.

Ak som sebecká, tak Ja na prvom mieste znamená, že Ja, potom dlho nič, zase Ja a potom zase Ja. Mám sa rada znamená, že hoci myslím v prvom rade na seba, všetko, čo chcem ja, doprajem aj druhým ľuďom. Aj tí majú svoje práva a potreby a nie sú dôležitejší a ani menej dôležití ako ja. Robím niečo pre seba s cieľom, aby aj iní z toho mali nejaký úžitok. Niečo na spôsob kyslíkového prístroja pri havárii lietadla: najskôr si ho musím dať sama, pretože až keď sama dýcham, môžem pomôcť ostatným.

Ak som sebecká, mám potrebu druhým niečo dokazovať. Pozrite sa, čo mám, čo dokážem. A ak to náhodou dokážu alebo majú aj druhí, tak ma to niekde zabolí, alebo pichne. Ak sa mám rada, tak si nemusím dokazovať vôbec nič. A nepocítim ani štipku závisti, keď niekto budem mať to, čo ja alebo aj oveľa viac. Budem len rada. Viem, že je tu dosť pre všetkých, teda aj pre mňa.

Ak som sebecká, budem chcieť mať druhých ľudí iba pre seba. Iba vtedy mi bude dobre, keď sa moji blízki budú hnevať na tých istých ľudí ako ja, keď mi budú lichotiť a plniť moje požiadavky. Ak sa mám rada, môj pocit pohody nebude závisieť od toho, či sa iní ľudia budú správať tak, ako by sa mne páčilo. Dám im slobodu, nech sa správajú tak, ako oni uznajú za vhodné. Budem si vedomá svojej hodnoty, aj keď mi nikto nebude lichotiť, dávať komplimenty alebo ma ubezpečovať o svojej láske. Ba dokonca sa budem cítiť v bezpečí a pohode, aj keď budem sama.

Cítite tú zásadnú emóciu, ktorá vás naplní, keď ste v sebaláske?

Sebaláska je o láskavom a prijímajúcom prístupe k sebe a ostatným. Som v poriadku taká, aká som. Aj iní sú v poriadku takí, akí sú. Cítim sa dobre, som spokojná sama so sebou a ak s niečím spokojná nie som, tak to prijmem a potom na tom budem pracovať. Ale iba sama na sebe. Sebaláska je niečo čisto pozitívne, čo nám do života pritiahne zase len pozitívne veci.

Ak sa nastúpite na cestu sebalásky, tak sa vám v živote začnú diať zmeny. Prestanete súťažiť, závidieť, odsudzovať. Budete zažívať menej agresivity a strachu a život prestane byť komplikovaný. Ľudia sa k vám budú chovať krajšie a aj vaše zdravie sa zlepší. Pravdepodobne sa vám vyrieši nejaký dlhotrvajúci konflikt.

A ako na to? Ako sa mať rád? Skúste to cez kurz Staň sa láskou svojho života.

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Súvisiace články

Rodičia a deti
koucmed

Keď sa voči deťom uchyľujeme k manipuláciám, môže za to strach

Keď dieťa povie Nenávidím ťa, máloktorý rodič si zachová chladnú hlavu. Ak sa aj dovtedy snažil vyjsť s dieťaťom „po dobrom“, po týchto slovách už začne nekompromisne nastavovať hranice a trvať na tom, aby dieťa urobilo to, čo robiť nechce a čo vete Nenávidím ťa predchádzalo. A vtedy aj podvedome siahne k manipuláciám. Po akej

Prečítať článok »
Emocie
koucmed

Čo znamená byť zodpovedný za svoje pocity a emócie?

Je všeobecne známe, že súčasťou zodpovednosti za svoj život je aj zodpovednosť za svoje pocity a emócie. Aj keď mnohí si na seba berú aj zodpovednosť za pocity druhých ľudí – je to jedna zo stratégií, ktorú si osvojili v detstve, pravda je taká, že zodpovední sme iba za svoje vlastné pocity a emócie.  

Prečítať článok »
Vzťahy
koucmed

Keď pocity nie sú skutočné pocity, ale prostriedky na manipuláciu

Nie všetko, čo nazývame pocity, sú skutočné pocity. Mnohé naše pocity sú len prezlečené mentálne programy, ktoré projektujú do vonkajšieho sveta naše strachy. Ak tieto pocity neodhalíme a budeme im veriť, pravdepodobne nimi budeme manipulovať druhými alebo sebou. Mám pocit, že ma nemiluje. Mám pocit, že mi závidí. Mám pocit, že sa na mňa hnevá. Mám

Prečítať článok »
Scroll to Top
Prihláste sa na odber nových článkov na email

Zadajte Vašu email adresu: