Problém na dva spôsoby

geralt / <a href="http://pixabay.com/p-98376/">Pixabay</a>

Keď sa nám veci dejú ináč, ako by sme chceli, nazveme ich problémom. A trápime sa nad nimi, prežívame ich a úporne sa snažíme nájsť ich riešenie.

Bežne myslíme o probléme tak, že si v mysli premietame minulosť a analyzujeme, ako k problému došlo. Premýšľame, čo sme mohli alebo mali urobiť ináč. Predstavujeme si budúcnosť, ako budeme o probléme komunikovať s tými, ktorí nám ho spôsobili a sústredíme sa na to, čo budeme hovoriť. A očakávame, aké budú reakcie na naše, väčšinou obranné slová.

Ale dá sa na problém pozerať aj ináč. Nestotožňovať sa s ním. Nesúdiť a neodsudzovať seba alebo tých druhých. Vnímať ho bez reaktívnych myšlienok. A hlavne, nechať si čas. Upokojiť myseľ a stíšiť sa. Až vtedy pochopíme, že veci sú možno úplne ináč, než sa zdajú. A že problém vôbec nie je problém. Že problém neexistuje.

Koľkokrát v živote sa vám podarilo reagovať tým druhým spôsobom?

Viem, že je to ťažké. Je ťažké nemyslieť na krivdy, ktoré sú na nás páchané. Je ťažké neobhajovať sa. Je ťažké nehľadať na tých druhých ich podiel viny na vzniknutom probléme. Naša myseľ sa totižto väčšinou pohybuje vo vyjazdených koľajach toho prvého spôsobu.

Ale keď si osvojíte ten druhý spôsob, rozšírite si perspektívu chápania. Objaví sa pocit prepojenosti s ostatnými. Budete cítiť pokoj a nadhľad. Ozdravíte svoje vzťahy. A to stojí za to.

Čo myslíte? Skúsite zmeniť svoj postoj k riešeniu problémov aj vy?

Tento obsah bol zaradený v Sám sebe lekárom, Stres, Život je radosť. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár