Som ticho, tak počujem?

Zdá sa mi, že voľakedy som vedela naraz aj počúvať, aj myslieť na niečo iné bez toho, aby som stratila niť. Dnes zisťujem, že tieto dve veci naraz nedokážem. Stačí mi zlomok sekundy a ja zrazu neviem, čo ten druhý hovorí. Otázka je, či som to v minulosti naozaj dokázala, alebo som si to iba namýšľala.

Čítajte viac »

Ako je to s naším počúvaním? Možno si poviete, že čo je to za otázku, neexistuje predsa nič ľahšie. Stačí byť ticho a počujem, nie?

Som ticho však ešte neznamená, že počujem. Skúste sa niekedy pozorovať. Na čo myslíte, keď hovorí ten druhý? Čo si z toho pamätáte? Na čo viete nadviazať?

Často pri počúvaní premýšľame. Napríklad nad tým, čo zaujímavé k téme poviem ja. Alebo nad niečím úplne iným (čo dnes večer navarím). Nemusí to trvať dlho, stačí sekunda. A je možné, že ste práve nezachytili niečo dôležité

O čom vlastne má byť rozhovor? O tom, že jeden hovorí, druhý počúva a potom sa to vymení. A čo by malo byť výsledkom rozhovoru?

·         To, že si vymeníme názory? Nie.

·         To, že si pomyslíme, že čo mi to ten druhý hovorí? Nie.

·         To, že som nazbierala informácie, ktoré potom rozoberiem s niekým tretím? Tiež nie.

·         Tak čo teda? POROZUMENIE.

Porozumeli sme si a sme radi, že sme boli spolu a že sme sa porozprávali. Netreba chápať, netreba súhlasiť, stačí venovať celú svoju pozornosť. A ak nám majú v hlave bežať nejaké myšlienky, tak nech sú v súlade s tým, o čom ten druhý hovorí. Ale plná pozornosť rovná sa žiadne myšlienky. Že je to ťažké? Viem. Ale dá sa to naučiť.

Ak chcete venovať tomu druhému naozaj celú svoju pozornosť, tak myslite aj na reč tela. Prekrížené ruky na hrudi hovoria jasne: nechápem a neviem, či chcem chápať. Keď sa odtiahnete, tiež je to signál, že vaša pozornosť sa uberá iným smerom.

A ešte na záver – overujte si, či naozaj rozumiete. Namiesto Nechápem, čo mi chceš povedať, sa spýtajte: Rozumiem ti dobre, že mi chceš povedať toto?

Koľkých rozhovorov, ktoré končia porozumením, ste sa v poslednej dobe zúčastnili? Ja musím úprimne povedať, že ich bolo menej, ako by som si želala.

Ak sa chcete naučiť počúvať a akceptovať druhých a neviete ako na to, absolvujte so mnou program Zmeňte svoj život za 5 týždňov.

photo by Bindaas Madhari

Tento obsah bol zaradený v Koučing, Možno je všetko ináč, Osobný rozvoj, Vzťahy. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár