Syr alebo saláma?

OpenClips / <a href="http://pixabay.com/p-159786/">Pixabay</a>

Zažili ste niekedy pocit, že sa vám nič nechce? Že vám vaše nedokončené veci a ciele, ktoré ste si dali, narastajú pred očami a vy sa zrazu cítite úplne maličkí a neschopní?

Asi tušíte, že to funguje tak, že čím dlhšie veci odkladáte, tým sa cítite neschopnejší ich dokončiť. A aby ste si to patrične ospravedlnili, hľadáte si iné, ľahšie činnosti. Napríklad umyjete všetky okná, upracete celý byt, okopete záhradu, hocičo jednoduchšie, len aby ste sa nemuseli venovať tej ozrutnej veci? Hľadáte si výhovorky a pomaly už sami veríte tomu, že sa tá vec dokončiť nedá. Že ten cieľ, ktorý ste si dali, je nesplniteľný a váš sen sa vlastne ani nemusí splniť. Ocitli ste sa v priestore Nedá sa a cítite sa v ňom bezpečne.

Ako sa z tohto priestoru posunúť do priestoru Idem na to?

Mňa naposledy posunul Brian Tracy. Tiež som už umyla nejaké to okno a dačo upratala, až  som chytila do rúk jednu jeho knihu. Najprv zjedzte žabu. Spomenula som si, že v tej knihe popisuje metódy, ako pracovať na svojich úlohách. Prečítala som si ich a to ma naštartovalo.

Preto sa s vami o ne podelím. Možno aj vás tento článok posunie z priestoru Nedá sa do priestoru Idem na to.

Čo konkrétne tam ten Brian Tracy napísal? Nič nové pod slnkom, určite ste o tom už počuli, tak ako aj ja. Ale práve to, že som si to prečítala, spôsobilo akciu. Hovorí o dvoch metódach.

Prvá je salámová a druhá sa volá metóda ementálskeho syra. Salámová metóda spočíva v tom, že si úlohu, rovná sa salámu, rozdelíte na malé kúsky. A keď si dáte prvý kúsok, je pravdepodobné, že príde chuť aj na ďalší. U salám to väčšinou tak býva. Metóda ementálskeho syra je o tom, že urobíte do úlohy dieru. Niekde skrátka začnete a budete pracovať nejaký čas. 10 minút, polhodinku, ako si poviete. A po tomto čase prejdete na úplne inú činnosť. A takto každý deň až zo syra nič neostane.

Ja som si vybrala ementál. Ktorú si vyberiete vy? Ten pocit, keď niečo dokončíte, stojí za to.

Tento obsah bol zaradený v Koučing, Motivácia, Osobný rozvoj. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár