Urobte z rutinnej činnosti oslavu

Inšpirujte sa a urobte si svet krajší – týždňovka 11

V Japonsku existuje obrad pitia čaju. V každom dome, kde si to môžu dovoliť, stojí malý chrám určený práve na pitie čaju.

Keď do toho malého chrámu ktokoľvek príde, vyzuje sa a spolu s topánkami nechá vonku aj svoje myšlienky a slová. Usadí sa do meditatívnej polohy  a nechá sa obslúžiť hostiteľkou, ktorá čaj pripravuje. Hostiteľka sa pohybuje akoby tancovala a predkladá pred hostí šálky a tanieriky tak, akoby to boli bohovia – s veľkou úctou.

Čítajte viac »

Čaj je pripravovaný v špeciálnom samovare, ktorý vydáva nádherné zvuky. Už len to je hudba sama o sebe. Všetci tú hudbu v tichosti počúvajú. Vonku na záhrade spievajú vtáci a navôkol je pokoj a mier.

Keď je čaj hotový a všetci majú naliate, nikto sa nenapije hneď. Najskôr vdýchnu čajovú arómu a potom ho pomaly usrkávajú. Dávajú si načas, nikto sa nikam neponáhľa. Všetci odtiaľ odchádzajú nasýtení a svieži, cítia sa mladší a plní energie.

Taká obyčajná vec ako pitie čaju prestala byť svetskou záležitosťou, pretože ho títo ľudia premenili na oslavu.

To, čo sa dá urobiť s čajom, môžete urobiť aj s inými vecami. S obliekaním, jedením, prechádzaním sa v prírode, čítaním knihy alebo aj upratovaním. To sú činnosti, ktoré robíme automaticky prípadne naraz s inými činnosťami (tá iná, pridružená činnosť môže byť napríklad premýšľanie nad niečím, čo sa stane alebo nestane v budúcnosti).

Skúste najbližší týždeň sledovať svoje rutinné činnosti a premeňte denne aspoň jednu z nich na oslavu. Venujte plnú pozornosť tomu, čo práve robíte.

Obliekajte sa tak, že si budete všímať farby a kvalitu vecí, ktoré si na seba obliekate. Že sa pozriete na seba v zrkadle, ako vám šaty svedčia a ako vyjadrujú vašu individualitu. Že si uvedomíte, že ich niekto vyrobil, že ste si ich kúpili a že sa v nich cítite dobre.

Z jedla si tiež môžete urobiť oslavný rituál, nie len ho nahádzať do seba a čítať pri tom noviny alebo pozerať telku. Pripravujte si ho vedome a s láskou a prv než ho začnete jesť, poďakujte sa zaň. Potom si vychutnajte každé sústo a uvedomte si dokonalosť svojho tela, ktoré ho strávi do najmenších minerálov a vitamínov a uloží všetko, kde treba.

Toto je týždňovka 11 – UROBTE Z OBYČAJNEJ ČINNOSTI OSLAVU.

Dajte každej činnosti, ktorú robíte svoje individuálne vyjadrenie. Premeňte obyčajné chvíle v okamihy krásy a radosti a uvidíte, ako sa váš život zmení. Už to nebude iba jedna rutina za druhou a vy ani neviete, ako vám dni plynú, ale bude to život plný vznešeností a uvedomovania si prítomnosti. Uvidíte a pocítite to, čo nemôžete vnímať, keď sa ženiete a robíte veľa vecí naraz.

Želám vám veľa pekných slávnostných činností s podpisom vašej individuality.

S láskou

J♥n♥ Ml♥d♥

Tento obsah bol zaradený v Týždňovky k vnútornej premene. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár