Začnite už dnes robiť veci ináč … očakávania

Antranias / <a href="http://pixabay.com/p-409127/">Pixabay</a>

Možno práve prežívate nejakú ťažkú situáciu alebo problém. A váš partner sa nespráva tak, ako by ste chceli. Máte pocit, že s vami necíti, že vás nepodporuje. Cítite sa na problém sami, hoci ste vo vzťahu. Ste z toho rozladení.

Ako to, že sa ani nespýta, ako mi je?  Ako môže ďalej robiť svoje veci namiesto toho, aby ihneď utekal za mnou a objal ma?  Prečo nie je nešťastný so mnou?  Prečo mi nedáva najavo svoju podporu?

V hlave vám víria podobné výčitky a začína sa vo vás hromadiť hnev. A keďže nechcete vyzerať ako niekto, kto si niečo vyžaduje, tak sa radšej stiahnete do seba a prestanete komunikovať. A z očakávania, že váš partner vás musí podporiť, keď sa práve necítite najlepšie, vznikne ďalšie očakávanie, a to, že váš partner si domyslí, prečo ste s ním prestali komunikovať.

Ale čo ak váš partner rieši v tom čase niečo iné a nemôže všetko odložiť, aby sa venoval vám? Čo ak má (z jeho pohľadu) vážny dôvod na to, že musí položiť telefón a nemôže si vypočuť celé vaše trápenie? A čo ak vás vníma úplne ináč, ako sa cítite vy sami?

Ak by ste boli úplne dokonalí, tak by ste partnera svojim trápením na diaľku vôbec nezaťažovali. Počkali by ste si, kým budete spolu. Pretože máte úctu k nemu, k jeho práci, k jeho povinnostiam a k jeho nálade a rozpoloženiu.

Ale keďže sme vychovávaní tak, že okamžite chceme zdieľať a okamžite chceme byť vypočutí, tak sme často sklamaní. Z toho, že ten na druhej strane neprejavil dostatok pochopenia. Máme očakávania a tie ostanú nenaplnené. A hneď si z toho začneme domýšľať, že nás ten druhý prestáva mať rád.

Preto, ak budete nabudúce v nejakej kritickej situácii a budete sa ihneď chcieť podeliť so svojím trápením s partnerom, počkajte si, kým budete spolu. A možno sa vám dovtedy situácia bude zdať menej kritická, pretože na ňu za ten čas zmeníte pohľad.

Ak to nevydržíte a predsa len zavoláte alebo napíšete partnerovi o svojom trápení, tak to urobte bez očakávaní, že je nutná okamžitá podpora. Pretože partner môže mať veľa dôvodov, prečo nemôže okamžite riešiť váš problém. Som si istá, že keď budete spolu, tak tá podpora príde. A ak náhodou neprichádza, tak neváhajte o ňu požiadať. Váš partner vás možno vníma ako niekoho, kto sa vôbec netrápi, alebo ako niekoho, kto podporu nepotrebuje.

Očakávania sú naše návykové programy, ktoré spôsobujú to, že ste rozladení, nahnevaní alebo frustrovaní. Ak poznáte svoje očakávania, ktoré spôsobujú vaše trápenie a frustráciu, ale neviete, čo s nimi, príďte ku mne na sedenie, aby ste si ich ukončili. Bez očakávaní sa žije oveľa ľahšie a zažívate v živote podstatne viac radosti.

Tento obsah bol zaradený v Komunikácia, ktorá spája, Možno je všetko ináč, Osobný rozvoj, Vzťahy. Zálohujte si trvalý odkaz.

Jedna reakcia na Začnite už dnes robiť veci ináč … očakávania

  1. Robert Klein povedal:

    Vychutnajme si súcnosť tohoto okamihu bez toho aby sme si domýšľali fiktívny svet.

Pridaj komentár