100% pozornosti a 0% hodnotenia

Včera som strávila skoro celý deň na seminári s Vladkom Červenákom, kde sme sa učili rôzne etikoterapeutické techniky. Zaznelo veľa zaujímavých slov, ktoré ma prinútili sa zamyslieť sa nad mnohými vecami a postupne to vo mne rezonuje ešte aj dnes. Ale úplne najviac vo mne zarezonovala táto veta:

V partnerstve treba 100% pozornosti a 0% hodnotenia.

Už som počula a čítala veľa o tom, ako vo vzťahu fungovať, ako si vzťahy zlepšiť, ale táto jednoduchá matematika je viac ako návod. Mohla by pre nás všetkých byť sprievodcom na ceste k harmonickým vzťahom.

Určite si viete predstaviť, aké by to bolo super, keby sa tak k vám chovali vaši partneri. Žiadne hodnotenie, iba pozornosť. Ale naopak to už bude horšie, však? Ale práve tam treba začať … od seba. Zákon príťažlivosti funguje aj tu. Koľko pozornosti dáš, toľko sa ti dostane.

Začnite preto každý od seba. Vnímajte, koľko pozornosti dávate tomu druhému a koľko a ako ho hodnotíte. Mám na mysli tie kritické hodnotenia, pochvaly sa rátajú ako pozornosť. A ten druhý – to nemusí byť iba niekto, s kým ste ste zosobášení alebo s kým chodíte na rande. Môže to byť aj vaše dieťa, kamarát, kamarátka, svokor, zať, švagor, kolega. Každý človek, s ktorým ste v akomkoľvek vzťahu.

Keď sa všetci začneme aspoň posúvať k tým 100 percentám pozornosti, naše vzťahy sa budú zlepšovať a postupne sa stanú harmonické. A pretože na vzťahoch leží naša radosť zo života, tak to stojí za to. Budeme totiž šťastnejší a spokojnejší.

Asi si tieto slová vylepím na chladničku. Nech si ich pripomínam každý deň.

 

Tento obsah bol zaradený v Koučing, Osobný rozvoj, Vzťahy, Život je radosť. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár