Ako sa rozhodnúť?

geralt / <a href="http://pixabay.com/p-238369/">Pixabay</a>

Dnes som dostala otázku: Ako viem, že som sa rozhodol správne? Bez váhania mi napadla odpoveď, že podľa pocitu, ktorý z toho rozhodnutia vznikol. Ak ti padol kameň zo srdca, tak si sa určite rozhodol správne.

Keď mi kamarát priblížil dilemu, ktorú riešil, zistila som, že je stále v procese rozhodovania.  Že si chce vybrať správne rozhodnutie. Má dve možnosti: A a B. Takže opäť mi napadla jednoznačná odpoveď: Urob to, čo ti našepkáva tvoj vnútorný hlas. On na to, že hlas mu síce hovorí jednoznačne, ale proti vnútornému hlasu sa vynoria strachy a obavy, ktoré sú oveľa hlasnejšie.

Ako sa teda rozhodnúť? Slovíčko správne som zámerne vynechala, pretože môže prísť okamih, keď sa vám spätne vaše rozhodnutie nebude zdať správne. A tiež preto, že nech sa rozhodnete akokoľvek, vždy to bude správne, pretože vás to niekam posunie.

Ak nie ste ten typ človeka, ktorý sa rozhoduje rýchlo a iba na základe vnútorného hlasu, zrejme budete chcieť analyzovať. Ponúkam vám preto malú pomôcku, aby ste proces rozhodovania nepredlžovali príliš dlho a aby ste sa pustili aj do niečoho, čo vám možno trochu naháňa strach.

Namiesto otázky Je toto rozhodnutie správne? sa pýtajte Je toto skúsenosť, ktorú chcem zažiť?

A pridajte odpovede na tieto jednoduché otázky:

  1. Keď toto urobím, ako sa budem cítiť o deň? O mesiac? O rok?
  2. Keď toto urobím, ako sa bude cítiť ten, koho sa to najviac týka, o deň? O mesiac? O rok?
  3. Je niekto v mojom okolí, kto by mohol namietať proti tomu, aby som toto urobil?
  4. Ako sa bude cítiť ten, kto by mohol namietať, keď toto urobím, o deň? O mesiac? O rok?

Ak sa zúčastnení (a samozrejme aj vy ste zúčastnený), ktorých sa vaše rozhodnutie dotýka, budú cítiť zle alebo nahnevaní deň po mojom rozhodnutí, ale o mesiac a rok to už bude pre všetkých dobré riešenie, vtedy rozhodne začnite konať.

Ak by sa ale všetci cítili zle aj po mesiaci alebo roku od vášho rozhodnutia, nechoďte touto cestou.

A na záver, aby ste iba neanalyzovali, zapojte aj svoje pocity a emócie:

Predstavte si samého seba v budúcnosti, niekoľko rokov po tom, ako ste sa rozhodli pre jednu z možností. Ako sa cítite? Čo bude iné, lepšie ako doteraz? Dajte preč obavy a strachy a cíťte iba emócie radosti, šťastia a pohody. A tieto v sebe intenzívne preciťujte. Každé ráno, každý večer. Pomôžu vám rozhodnúť sa a konať.

A ak vám neustále naskakujú obavy a strachy, príďte si ich ku mne odťukať. Aby vás zbytočne nebrzdili.

Tento obsah bol zaradený v Koučing, Motivácia, Osobný rozvoj. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár