Ako zvládnuť emócie svojich detí s láskou

Etikoterapeutický workshop o tom, AKO PRESTAŤ MANIPULOVAŤ A OVLÁDAŤ SVOJE DETI a VYCHOVAŤ Z NICH SEBAVEDOMÝCH A EMOČNE VYROVNANÝCH DOSPELÝCH.

Pre tých (ale nie len pre nich):
• ktorí cítia, že emócie svojich ratolestí im prerastajú cez hlavu
• ktorým sa často stáva, že v komunikácii s deťmi hovoria a robia niečo, čo ich neskôr mrzí a ľutujú to, pretože hlboko v sebe cítia, že to nie je správne
• ktorých táto téma zaujíma a chcú svojim deťom (a aj partnerom, pretože to platí aj v partnerskom vzťahu) dať bezpodmienečnú lásku a pozornosť
• ktorí cítia, že im niečo bráni prejaviť sa voči dieťaťu ako milujúci rodič, najmä v kritických situáciách a pre všetkých, ktorí cítia, že majú potenciál zlepšiť sa v komunikácii s ľuďmi, najmä ak je v nej viac emócií, než sa im páči.

Čítajte viac »

Emócie sú jadrom našich vzťahov. Pomocou nich sa vieme k druhým približovať, ale i vzdialiť sa od nich. Pre malé deti sú emócie a pocity jediný spôsob, ako vnímať svet a ako prejaviť svoje potreby. To, ako my dospelí zaobchádzame s pocitmi a emóciami detí, má veľký vplyv na to, ako budú oni, keď vyrastú, zvládať svoje emócie a aj emócie svojich partnerov a detí.

Neurobte preto svojim deťom to isté, čo nevedome urobili vaši rodičia vám. Naučte ich ináč pracovať s emóciami, než že ich:
ODMIETNETE, ZĽAHČÍTE alebo z nich urobíte nejakú všemocnú silu, proti ktorej sme BEZMOCNÍ.

Trend, ktorý bohužiaľ platí už dlhé roky, je, že chceme mať dobré a poslušné deti. Deti, ktoré neodvrávajú, nekričia, neplačú, učia sa, neskáču, nelietajú a tak podobne. A čo je dôležité, nemajú mať negatívne emócie. Hoci dnes máme k dispozícii oveľa viac literatúry, času, manuálov a možno aj ochoty k tomu, aby sme využívali iné výchovné prostriedky než sú krik, tresty, či prílišné autoritárstvo, ide nám to ťažko, pretože nás to nikto neučil a to, čo sme sa naučili (odmietať, umenšovať, alebo bezmocne k emóciám vzhliadať) nevieme zmeniť.

Ako to vyzerá v praxi:

Odmietnutie emócií dieťaťa:
Predstavte si, že vaše dieťa má ísť do škôlky. Ale ono nechce ísť a preto plače. A vy mu vynadáte, nazvete ho neposlušným, poviete mu, že takého scény robiť nebude, prípadne mu dáte ešte na zadok. ODMIETATE jeho emócie.

Zľahčenie emócií dieťaťa:
Ten istý scenár, ale vy dieťaťu vysvetľujete, že nemá dôvod plakať, veď v škôlke je fajn, sú tam hračky, kamaráti a super zábava. Práve ste jeho pocity zľahčili.

Odvrátenie pozornosti dieťaťa z emócie na niečo iné :
Ten istý scenár, tiež presviedčate dieťa, že nemá dôvod plakať, plus mu ponúknete niečo, čo odvráti jeho pozornosť od jeho emócie – dáte mu cukrík, autíčko alebo mu sľúbite, že po škôlke niekam pôjdete. Len nech neplače. Dieťa takto pripravujete na to, že vždy, keď sa bude cítiť nepríjemne, bude potrebovať nejaké rozptýlenie .

Výsledok? Vo všetkých troch prípadoch dieťa nevie, čo so svojimi emóciami. Emócie sú preň nejaký strašiak alebo nejaká sila, ktorá ho prevalcuje. V prvých dvoch prípadoch navyše dieťa nadobudne pocit, že s ním niečo nie je v poriadku, keď prežíva určité emócie. Od rodičov vtedy príde odmietnutie, namiesto pozornosti a lásky, ktoré práve vtedy najviac potrebuje. Ak sa toto deje pravidelne (čo sa aj často deje), tak sa dieťa cíti izolované a nevie si vytvoriť úzky vzťah so svojimi rodičmi a neskôr ani s inými osobami. Niektoré emócie (tie, ktoré ste u neho odmietli alebo zľahčili) vytesní zo svojho života a nebude vedieť čo s nimi, ani keď ich budú prejavovať iní ľudia.

Ak chcete svoje deti naučiť ináč pracovať so svojimi emóciami, príďte na workshop.

Okrem iného zistíte:
– ako dosiahnuť, ABY S VAMI DETI SPOLUPRACOVALI preto, že chcú a nie preto, že sa boja trestu alebo že dostanú odmenu,
– ako dosiahnuť, aby z vášho DIEŤAŤA VYRÁSTOL SEBAVEDOMÝ A EMOCIONÁLNE VYROVNANÝ DOSPELÝ,
– ako PREJAVIŤ LÁSKU aj v ťažkých situáciách (je ľahké milovať dieťa, ktoré robí to, čo chcete vy),
– ako FUNGOVAŤ S DEŤMI BEZ OVLÁDANIA, MANIPULÁCIE A TRESTOV,
– čo STOJÍ V CESTE vašej múdrosti a láske pri komunikácii v ťažkých situáciách A AKO TO PREKROČIŤ.

Z vašich detí môžu vyrásť sebavedomí dospelí, ktorí na svojej ceste nemusia vzdávať svojho ja. Do dospelosti a do svojich budúcich vzťahov si môžu doniesť zbližujúce komunikačné návyky a emócie pre nich nemusia byť strašiak, pred ktorým treba utekať. Ale to všetko sa môžu naučiť iba od vás. V škole to zatiaľ neučia.
Buďte preto na ich ceste sprievodcovia a vzory a nesnažte sa ich násilím pretvárať na svoj obraz. Sú dokonalé také, aké sú, sú jedinečné a sú to vaše zrkadlá. Pozerajte na ne s odvahou zahodiť staré zvyky a rásť spolu s nimi.

KEDY – najbližšie termíny:

29.5.2019 o 17:00 na Blagoevovej 28, v budove Blagohouse
Vstupné: 12 eur
Trvanie: 2 hodiny

Čo si so sebou priniesť: pero a papier a dobrú náladu.
Prihláste sa mailom (jana.mlada@koucmed.sk) alebo telefonicky (0944-581222)

Kapacita miest je obmedzená počtom 18 osôb. Teším sa na vás.

S láskou a úctou, Jana Mladá

Tento obsah bol zaradený v PODUJATIA, Rodičia a deti. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár