Do kedy budeme frflať?

PublicDomainPictures / <a href="http://pixabay.com/p-89156/">Pixabay</a>

Trochu viac som posledné mesiace trávila čas v čakárňach, ambulanciách a trochu som si aj poležala na nemocničnej posteli. Na vlastnej koži som si vyskúšala ako naše zdravotníctvo funguje. Vždy, keď sa mi v čakárni niekto prihovoril, boli to sťažnosti na naše zdravotníctvo prípadne rovno nadávky na vládu. Aké je to tu všetko otrasné a nafigu, ako to je na západe lepšie, ako si všetci platíme a aké veľké nič za to máme. Všetci samozrejme čakali, že sa k nim pridám a budeme frflať spolu.

Áno, to, že je v našom zdravotníckom systéme nie je všetko v poriadku, vieme všetci.

Čítajte viac »

Ale zlepšilo sa už dakedy dačo, keď ste na to nadávali? Nie. Veci sa zhoršia, keď im posielate „negatívnu“ energiu cez „negatívne“ emócie. Nadávanie, frflanie, posudzovanie, odsudzovanie, hodnotenie a porovnávanie sú presne o „negatívnej“ energii.

Prečo píšem slovo negatívny v úvodzovkách? Hoci sme si zvykli na delenie energie, myšlienok, emócií na pozitívne a negatívne, oni nie sú ani také, ani onaké. Energia, myšlienky a emócie proste iba sú. Ak však ide o to, čo bude výsledok toho, že niekoho alebo niečo odsudzujeme, nadávame na to alebo to odmietame, tam by sa dal použiť prívlastok negatívny. Pretože výsledok je oddelenie sa. V prípade tejto témy sa oddeľujeme od našich ministrov, politikov, lekárov a od tých, ktorí to údajne spôsobili. A keď sa od niekoho oddelíme, staneme sa menšími a slabšími.

Ale oddelenie sa nie je všetko. Keď k niekomu vyšlete emócie oddelenia (a verte, či nie, keď sa na niekoho sťažujete, ohovárate ho, frflete na neho, energia sa k nemu dostane) a ten niekto má za ušami, energia sa znásobí. A vráti sa k vám späť. Taká krásne znásobená. V čakárňach budete čakať ešte dlhšie a sestričky a lekári budú ešte menej empatickí a ľudskí.

Tento systém sa nezmení sám od seba. Ani našim frflaním a nadávaním. V tých čakárňach ani mne nebolo ľahko. Vysvetľovať komunikácie chtivým pacientom, že to, ako to tu funguje, je výsledok nás všetkých a pokiaľ v tom našom ministrovi zdravotníctva chamtivosť, nesystematickosť  a snaha okrádať štát, tak je to aj v nich, by asi nepadlo na úrodnú pôdu. Preto som radšej mlčala.

A snažila som sa vysielať inú energiu. Nie že by som všetkých vo vláde a v bielych plášťoch milovala, ale snažila som sa mať ich radšej a prijať tieto ich (a zrejme aj moje) vlastnosti. Veď bohvie, ako by som sa ja správala na ich mieste.

Nemocnice a lekári tu budú ešte dlho. Aj keď si už mnohí začínajú uvedomovať, že choroby sú iba následok niečoho, čo sme sami niekedy zanedbali. Pošlime preto lekárom, sestričkám a aj vláde „pozitívnu“ energiu. Aby potom to pobehovanie po čakárňach a ambulanciách nebolo také nepríjemné.

A malá výzva na záver: všímajte si, aké energie, emócie a myšlienky vysielate. Práve cez to, čo sa vám vracia.

Tento obsah bol zaradený v Možno je všetko ináč, Osobný rozvoj, Vzťahy. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár