Môže sa človek zmeniť?

631372 / <a href="http://pixabay.com/p-562104/">Pixabay</a>

Nedávno som sa rozprávala s človekom, ktorý ma pozná už dlhé roky (budem ho volať Juro) o tom, či sa dá zmeniť podstata človeka. Najskôr sme si vyjasnili, čo si kto myslí pod slovami podstata človeka a zhodli sme sa na tom, že ju vnímame ako to, ako človek pozerá na svet, ako naňho reaguje a ako sa správa v kritických situáciách.

Jurov názor bol, že nedá. Podľa neho môže robiť človek čokoľvek, ale jeho podstata sa nezmení. Keď je niekto prchký, tak prchký ostane aj keby si prečítal sto kníh o osobnostnom rozvoji. Keď je niekto ufrflaný, tak bude podľa Jura ufrflaný celý život.

Čítajte viac »

Tak som sa ho spýtala, či si pamätá, aká som bola ja prchká pred pätnástimi rokmi. Pamätal si. Tak som sa ho spýtala, či sa mu teraz zdám rovnako prchká. Povedal, že to veru nie. Ale zjavne hneď pochopil, že to vyvracia celú jeho teóriu, preto podotkol, že on ma ale teraz nevidí v krízových situáciách. Pohrabali sme sa v pamäti a našli sme aj nejaké krízové, v ktorých som sa nesprávala tak, ako voľakedy. A tak Juro uznal, že asi to s tou nemennosťou nebude až také striktné. A celkom milo ma prekvapilo, keď sa napokon aj zaujímal, ako sa človek môže zmeniť.

Vyrastala som v rodine, kde otec dirigoval všetkých a všetko. A okrem dirigovania ešte na všetko neustále frflal, nič a nikto mu nebol dosť dobrý a veľa kričal. Takže mne pripadalo normálne byť nespokojná a ufrflaná,  pretože som to vstrebávala dennodenne. Temperament, v ktorom prchkosť hrala hlavnú úlohu, som asi dostala do vienka, ale tým, čo som žila s mojim otcom, sa výrazne umocňoval. Takže som v dvadsiatich rokoch pôsobila na ľudí síce ako veselá, milá a zodpovedná osoba, ktorá si ale len tak niečo nenechá a nebojí sa aj zakričať. A ak som sa ocitla v nejakej vypätej situácii, reagovala som prchko, s krikom alebo plačom.

Našťastie som si to jedného dňa uvedomila a rozhodla som sa, že to chcem zmeniť. Nie som tu na tomto svete, aby som sa stresovala, nervačila, kričala alebo plakala. Výsledok sa nedostavil hneď, môžem dokonca povedať, že to bolo náročné, ale stálo to za to. Dnes dokážem reagovať až po tom, keď si vec premyslím a som oveľa pokojnejšia, keď nebojujem, nebránim sa a neútočím.

Ak aj vy máte pocit, že sa nestotožňujete so svojou „podstatou“ a že by ste chceli zmeniť svoj pohľad na svet a tým svoje zaužívané správanie, poďte do toho. Získate minimálne tieto benefity:

 • Psychický, fyzický a emocionálny pokoj nielen pre seba, ale aj pre vaše okolie.
 • Veľa času a energie na pozitívne myšlienky, pretože sa prestanete zaoberať tými negatívnymi.
 • Vedomý život v prítomnosti, pretože sa prestanete zaoberať svojim egom, ktoré vás drží buď v minulosti alebo budúcnosti.
 • V konečnom dôsledku budete oveľa zdravší, pretože na vaše fyzično a psychično prestanú pôsobiť toxické efekty hnevu, nenávisti, ľútosti, kritiky, žiarlivosti, krivdy, ignorácie a iných zdraviu škodlivých emócií. Nie žeby ste ich v sebe dusili, oni sa jednoducho prestanú objavovať.

A ako na to?

 1. Uvedomte si svoje reakcie.

Toto je naozaj prvý krok. Ak aj zareagujete tak, ako ste zvyknutí, dôležité je uvedomiť si to. Toto uvedomenie vám pomôže zastaviť sa.

 1. Nereagujte hneď

Nech sa vám deje akákoľvek neprávosť, krivda alebo nespravodlivosť, doprajte si čas na reakciu. Zvyknite si na veci, ktoré vás bežne vytáčajú a hnevajú, reagovať až potom, keď si dáte šancu stráviť to, čo vám situácia chce povedať. Keď si ten čas nedáte, roztočíte špirálu emócií, ktoré vášmu zdraviu neprospievajú.

 1. Vyberte si, čo chcete dosiahnuť.

Vždy máte možnosť voľby. Keď ste sa už zastavili a viete, že prvotná reakcia bola iba výber z najčastejších reakcií z vášho podvedomia, vyberte si, ako ďalej. Čo chcete dosiahnuť? Hádku? Konflikt? Chcete sa nahnevať? Chcete mať pravdu? Alebo chcete byť pokojný a šťastný? A zachovať si dobrý vzťah a podporiť svoje zdravie?

 1. Na všetky znepokojujúce udalosti pozerajte ako na príležitosti.

V živote zažívame rôzne situácie, ktoré sa nám zdajú nefér a často si pripadáme ako obete. Avšak keď sa na všetky udalosti, konflikty a problémy začnete pozerať ako na niečo, čo sa vám neprihodilo náhodou, stanete sa  oveľa pokojnejšími. Nič nie je náhoda a to, čo vám prichádza do cesty, vás má niečo naučiť. Je to pre vás príležitosť zamyslieť sa, pozorovať sa a postupne sa zmeniť.

Možno si teraz poviete Dobre, začnem to praktizovať, ale čo ak ten druhý bude reagovať nahnevane, podráždene a nebude mať ani potuchy o nejakom zastavení a zamyslení sa? Dajte mu prečítať tento článoček. A v žiadnom prípade sa nenechajte namotať. Vždy máte šancu povedať, že sa nechcete ani hádať, ani mať pravdu a ani pokračovať v hneve. Ak ten druhý chce, tak jedine bez vás.

Ako rýchla pomoc v niektorých situáciách mi slúžilo aj EFT. Uvedomenie si, zastavenie som síce zvládla, ale ego ma nechcelo pustiť a atakovalo ma myšlienkami typu, že som sa nechala prevalcovať, alebo že som prehrala. Vtedy pomohlo ťukanie. Aby som v sebe naozaj pocítila pokoj.

Tento obsah bol zaradený v Koučing, Osobný rozvoj, Poznaj svoje podvedomie, Vzťahy. Zálohujte si trvalý odkaz.

2 reakcie na Môže sa človek zmeniť?

 1. Marian povedal:

  Človek sa môže zmeniť, napríklad z nepríjemného cholerika na milého a prívetivého človeka akceptujúceho život a iných ľudí. Jeden kolega z kurzu jogy je pre mňa príkladom, že sa to dá. Ja sám sa takisto cielene mením.

 2. Človek sa môže zmeniť,ak to čo robí nie je to on,je to voľba iných a nie je s tým stotožnený,je nešťastný.Myslím tým,že žena ľahko skĺzne pri dostupných sociálnych sieťach do komunikácií,kde je obdivovaná,žiadaná,stretáva sa,a pri nájdení partnera ani za stratu istoty nedokáže s tým prestať. Ako sa hovorí musel by prísť veľmi silný zlom,aby s tým dokázala prestať,lebo je to nebezpečná cesta,kt.ohrozuje aj blízkych,cesta do pekla.

Pridaj komentár