Na čom skutočne záleží

Viete, že to, čo ľudia na smrteľnej posteli považujú za najdôležitejšie v živote, nemá nič spoločné s prácou alebo s kariérou? A že to, čo ľutujú najviac, sa točí okolo toho, že trávili veľa času v práci, že boli málo šťastní a že si nesplnili svoje sny?

Čítajte viac »
Austrálska sestrička Bronnie Ware, ktorá sa niekoľko rokov starala o ľudí, ktorí zomierali, to spísala  do knihy Top five regrets of the dying. Ja si teraz dovolím preformulovať tých päť vecí, ktoré ľudia najviac ľutovali, do piatich odporúčaní, ako žiť spokojný a vyrovnaný život. Aby ste nemuseli nič ľutovať.

1. Žite život podľa svojich predstáv.

Ľudia na sklonku života zrazu vidia jasne, že väčšinou žili podľa predstáv svojho šéfa, svojich rodičov alebo iných ľudí. Že z ich snov sa splnilo iba málo. Nech už boli dôvody na taký život akékoľvek, isté je, že najviac ľutovali to, že sa ani nepokúsili svoj život zmeniť. Preto snívajte svoje sny a plňte si ich čím skôr. Nikdy nie je neskoro a lepšie neskoro ako nikdy.

2. Trávte viac času so svojou rodinou.

Toto platí hlavne pre mužov, živiteľov rodín. Práve oni totiž trávia v práci väčšinu času a až neskoro si uvedomia, že ich deti vyrástli a oni pri tom neboli. Nájdite rovnováhu medzi prácou a časom tráveným s rodinou. Objavíte nové radosti, nové inšpirácie a možno aj nový zmysel života.

3. Prejavujte svoje city a pocity.

V našej západnej spoločnosti sme naučení neprejavovať svoje pocity. Máme obavy z reakcie okolia, alebo si nechceme narobiť nepriateľov. Avšak dusenie pocitov vo svojom vnútri môže viesť k rôznym ochoreniam a psychickým poruchám. Prejavujte preto svoje pocity, aby vás neťažili vo vnútri a nechajte ich odísť. Vyrovnajte sa so svojimi hnevmi a odpustite tým, ktorí vám ublížili.

4. Zostaňte v kontakte so svojimi priateľmi.

Poznáte to, ste mladí a slobodní, s priateľmi sa stretávate minimálne raz do týždňa. Potom sa oženíte, máte deti a na priateľov zabudnete. Nie celkom úplne, ale stretnete sa možno raz do roka. Keď budete na smrteľnej posteli, nebudú pri vás stáť vaši biznis partneri alebo šéfovia, ale vaši príbuzní a priatelia. Iba oni vám zostanú. Preto s nimi zostaňte v úzkom kontakte, ozvite sa im hneď zajtra.

5. Buďte šťastní.

Väčšina ľudí má pocit, že im k šťastiu stále niečo chýba. Raz je to vyšší plat, inokedy zhodenie nejakých kíl, potom zase lepšia práca. Stále im niečo bráni vychutnávať si život plnými dúškami. Za šťastie považujú iba niečo chvíľkové, niečo náhodné, čo im bolo dopriate iným. Neustále sa sťažujú na okolnosti, na svoj osud a túžia po šťastí. Šťastie však nepríde, musíte si ho vytvoriť v sebe. Dobrou správou je, že byť šťastný sa dá naučiť. Ako? Poznáte pocit šťastia, keď sa vám niečo podarí? Tak ten si uchovajte a pripomínajte každý deň. A zrazu zistíte, že je veľa vecí, ktoré vás robia šťastnými. Druhá dobrá správa je, že šťastie je nákazlivé. Preto ho rozdávajte aj svojmu okoliu.

Čo vy považujete za najdôležitejšie vo svojom živote? Ak mi o tom niečo napíšete, ako odmenu vám pošlem jednoduchú zostavu cvičení Okruhy radosti, ktorá vám postupne zvýši schopnosť radovať sa.

Nezabudnite, všetko, čo spojíte s radosťou , bude mať vynikajúce výsledky. A od radosti je iba krôčik ku šťastiu.

Photo by: jimpg2_Peace Group Moderator Needed’s photostream


Tento obsah bol zaradený v Koučing, Osobný rozvoj. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár