O strachu zo zlyhania a o tom, ako si s ním môžete poradiť pomocou syra alebo salámy

Ako to máte s dokončovaním vecí? Ja sa priznám sama za seba, že ľahšie mi je veci začínať, ako ich dokončovať. A teraz nemyslím takú činnosť, že začnem umývať riad a v polovici prestanem. Mám na mysli situácie menej bežné, také, v ktorých nie ste až tak „doma“.

Viem, že v tom nie som sama, ktorá veci začína a nedokončí.

Možno, ak to máte s dokončovaním rovnako, si teraz hovoríte: No a čo, tak začnem a nedokončím. Dokončí niekto iný. Alebo ostane nedokončené.

Lenže každá jedna nedokončená vec nám blokuje energiu. Tá vec je niekde „na pozadí“ a čaká na dokončenie. Ak máme veľa nedokončených vecí, môžeme sa cítiť unavení – akoby bez zjavnej vonkajšej príčiny.

Ak sa vám to s tou energiou nezdá, spomeňte na situáciu, kedy ste niečo dokončili. Ako ste sa cítili? Spokojní, však? A ak išlo o vec, ktorú ste pred sebou už dlhšie tlačili, pravdepodobne ste v sebe pocítili pocit uvoľnenia a nárastu energie. Hneď by ste sa pustili do niečoho ďalšieho, však? A naopak, keď niečo prestanete robiť, pretože sa akoby neviete pohnúť ďalej, tak v sebe nenájdete energiu na to, aby ste sa do toho pustili znova.

Prečo veci nedokončujeme?

Pretože sa bojíme ZLYHANIA. Tento STRACH je najhlbšou príčinou toho, že veci nedotiahneme do konca. Že ich necháme upadnúť do zabudnutia, aby nám žiadne zlyhanie nehrozilo. A ani s ním spojená kritika, či výčitky – či už od druhých alebo od seba.

Strach zo zlyhania sa začne objavovať vtedy, keď sa vec, ktorú robíme, začne zdať ťažšia, než sme si mysleli. Vtedy nastupujú pochybnosti typu, čo ak to nezvládnem? A hneď za nimi  nastupuje jedna stratégia na to, aby sme sa necítili ako úplne neschopní. Tá stratégia sa volá NEMÁM NA TO ČAS. Robíme všetko možné, ale väčšinou je to zo súdka Toto už poznám a nemusím pri tom vynakladať veľkú námahu alebo zo súdka Som zaneprázdnený prácou na mobile alebo počítači.

Keď to vyzerá, že stále niečo robíme, nikto nás nemôže obviniť, že nič nerobíme – takže sa vyhneme pocitu viny z kritiky druhých. A zároveň máme ospravedlnenie pre seba, prečo sme tú vec nedokončili – vyhneme sa nepríjemnému pocitu, že sme zlyhali. Keď bolo na robote stále niečo iné, tak som predsa nezlyhal. Tá vec, ktorú som chcel, vlastne ani nebola taká dôležitá a vlastne to ani nepotrebujem.  A ako to vyzerá, ani to nebolo reálne, dotiahnuť to do konca.

Ako prekročiť svoj strach zo zlyhania a začať veci dokončovať?

Na úrovni vašich postojov a myšlienok je dobré vedieť, že:

ZLYHANIE NEEXISTUJE. Existuje iba SKÚSENOSŤ, ktorá vás vždy niekam posunie a odhalí vám niečo zo seba. Možno tú vec naozaj nedokončíte, pretože sa zmenia okolnosti. Ale to neznamená, že ste zlyhali. Niečo ste sa naučili a niekam ste sa pri realizácii dostali. Pokiaľ nestojíte na mieste, je to fajn.

KRITIKA, ktorá k vám prichádza od druhých, má byť pre vás iba signál na zamyslenie sa. Je oprávnená? Ak áno, prijmite ju a vylepšite to, čo sa vylepšiť dá. Ak nie, tak si ju nespájajte so svojou hodnotou – to, čo hovoria druhí, nehovorí nič o vašej hodnote.

Vedzte, že ľudia radi kritizujú niečo, čo je akoby nad ich sily. Ja také vytvoriť neviem (to sa rovná nepríjemnému pocitu Hm, som horší, lebo som také neurobil), tak na tom budem hľadať chyby (čo na pozadí znamená, že si umelo dvihnem svoju hodnotu a sebavedomie tým, že „zhodím“ dielo niekoho iného). Kritika je o nich, nie o vás. Pokiaľ si to nepripustíte. Ale to ne/pripustenie je na vás.

Na fyzickej úrovni mi kedysi dávno pomohol Brian Tracy, ktorý v jednej knihe popisuje metódy, ako pracovať na svojich úlohách. Tie metódy sú dve.

Prvá sa volá salámová a druhá sa volá metóda ementálskeho syra. Salámová metóda spočíva v tom, že si úlohu, rovná sa salámu, rozdelíte na malé kúsky. A keď si dáte prvý kúsok, je pravdepodobné, že príde chuť aj na ďalší. U salám to väčšinou tak býva.

Metóda ementálskeho syra je o tom, že urobíte do úlohy dieru. Niekde skrátka začnete a budete pracovať nejaký čas. Desať minút, polhodinku, ako si poviete. A po tomto čase prejdete na úplne inú činnosť. A takto každý deň až zo syra nič neostane.

Ten pocit, keď niečo dokončíte, stojí za to. Prispieva k vašej spokojnosti a naplneniu.

Všetko vo vesmíre chce byť dokončené. Dokončujte preto aj vy.

Čo si vyberiete ? Syr alebo salámu?

A so strachom zo zlyhania sa môžete objednať ku mne na terapiu. Trošku si na neho posvietime.

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Súvisiace články

Emocie
koucmed

Čo znamená byť zodpovedný za svoje pocity a emócie?

Je všeobecne známe, že súčasťou zodpovednosti za svoj život je aj zodpovednosť za svoje pocity a emócie. Aj keď mnohí si na seba berú aj zodpovednosť za pocity druhých ľudí – je to jedna zo stratégií, ktorú si osvojili v detstve, pravda je taká, že zodpovední sme iba za svoje vlastné pocity a emócie.  

Prečítať článok »
Osobný rozvoj
koucmed

O vnútornom kritikovi – perfekcionistovi a túžbe po dokonalosti

Mnohí sa stresujú tým, že sa snažia robiť veci dokonale, čo sa často nazýva aj perfekcionizmus, a že si nevedia odpustiť žiadne pochybenie. V ich hlave znie hlas, ktorý ich kritizuje, keď pochybia, a poháňa ich do lepších výkonov, aby už nabudúce nepochybili. Tento vnútorný hlas patrí Kritikovi – Perfekcionistovi, ktorý ich dostal do stavu permanentnej nespokojnosti so

Prečítať článok »
Osobný rozvoj
koucmed

O nutkavých myšlienkach a strachoch, ktoré sú za nimi skryté

Mnohí ľudia sa sťažujú, že nedokážu vypnúť svoje myšlienky, ktoré sa v ich hlavách nutkavo uberajú stále v tých istých koľajach. A mnohí z týchto mnohých považujú tieto myšlienky za niečo, čo im pomáha riešiť problémy. Teda, iba pokiaľ im nutkavé myšlienky bežia v hlave cez deň. Lebo v noci už chceme všetci spať, a to sa s ťažkými myšlienkami v hlave veľmi

Prečítať článok »
Scroll to Top
Prihláste sa na odber nových článkov na email

Zadajte Vašu email adresu: