Osloboďte svojho slona

PublicDomainPictures / <a href="http://pixabay.com/p-19176/">Pixabay</a>

Malý slon je priviazaný reťazou k stromu. Chce sa však hrať a užívať si slobodu. Myká sa, ťahá a trhá nohou, na ktorej má reťaz, ale nič. Strom sa ani nepohne a reťaz je tiež stále celá. A tak to vzdá a smutne o slobode sníva. Urobí ešte zopár pokusov, ale bezúspešne, až sa jedného dňa úplne zmieri s tým, že mu je súdené žiť na reťazi.

Čítajte viac »

Slon vyrastie, je z neho silné zviera, ktoré by dokázalo vytrhnúť strom alebo roztrhnúť reťaz, ale ani sa o to nepokúsi. Prečo? Pretože má v sebe jedno veľmi silné presvedčenie, že ten strom sa vytrhnúť nedá a reťaz tiež nepovolí.

Takto to funguje. Staré presvedčenia, ktoré máme v podvedomí bez dátumu uloženia, nás ovplyvňujú na každom kroku. Hoci sme narástli a dospeli, v kútiku duše sme malé deti. Máme v sebe toho malého slona. Radšej ostávame v reťaziach, než by sme sa pokúsili niečo zmeniť. Veď aj tak to nepôjde, už som sa o to párkrát pokúšal a bezvýsledne.

Zostávame vo svojej zóne komfortu, je to pohodlnejšie, než sa zase popáliť. Vytvoríme si návyk nič nemeniť a naše mentálne vzorce nás presvedčia o tom, že život na reťazi je pre nás ten najlepší. Sem tam príde myšlienka, že niečo zmením, k tomu jeden dva neúspešné pokusy a máme dôvod snahu vzdať. Ono to ale potrebuje trošku viac. Chce to zámer. Veď aj keď ste sa učili šoférovať, najskôr to bolo niečo nedosiahnuteľné. A keby ste nemali jasný zámer, tak to po dvoch jazdách vzdáte.

Mám pre vás dobrú správu. Je možné zbaviť sa reťaze a zmeniť svoj život. Na začiatok to chce vôľu a odhodlanie. A potom už na tom len pracovať. Pár zlyhaní netreba považovať za neúspech, veď koľkokrát vám skapal motor, keď ste sa učili šoférovať?

Bude to drina, pretože to chce vyvážiť tie roky myslenia podľa starých presvedčení, ale to nie je dôvod, aby ste to neurobili. Berte to tak, že sa učíte šoférovať. A to ste napokon zvládli, nech sa vám to zdalo akokoľvek náročné na začiatku.

Všetko, čo sa rozhodnete zvládnuť, nakoniec zvládnete. Keď to nevzdáte.

Nikdy nie je neskoro, aby ste sa stali človekom, ktorý žije život podľa seba a užíva si ho.

Urobte rozhodnutie, že sa ním stanete aj vy a vykročte na novú cestu.

A ak máte obavy, že to nezvládnete, som tu, aby som vás podporila a naučila vás vašou novou cestou kráčať.

Tento obsah bol zaradený v Osobný rozvoj, Poznaj svoje podvedomie. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár