Pacient versus človek 2

Sedíte si v aute, šoférujete a bez toho, aby ste sa nad niečím zamysleli, vo vašom tele sa práve bielkoviny rozkladajú na aminokyseliny, svaly sa skracujú a predlžujú a v močových cestách sa tvorí moč. Po výdatnom obede sa natiahnete a nemusíte telu dávať príkazy typu: viac pepsínu!, inzulínu ubrať!, treba napumpovať viac žlče! Vaše telo to urobí samo a dokonale. A navyše ešte zahojí porezaný prst, zocelí zlomenú kosť a uloží vám do pamäte obsah vášho obľúbeného filmu. A vôbec to nijako necítite.

Čítajte viac »
Naše telo je jeden veľmi efektívny stroj, ktorý je naprogramovaný na zdravie a vitalitu. Ale je tu jedna podmienka: musíme sa oň starať. Čo znamená, že musíme do stroja naliať to správne palivo. Čiže bielkoviny, tuky a cukry, vitamíny a minerály. Keď budú kvalitné, v správnom množstve a pomere a najlepšie aj v správnom čase, budeme mať dostatok energie na spokojný a úspešný život v zdraví a v kondícii. Náš imunitný systém bude pracovať efektívne, nebudeme unavení po každom väčšom jedle a nebudeme mať chuť na sladkosti a slanosti, ktorých sú plné obchody (a aj naše skrinky v kuchyni).

Z mojej praxe však vyzerá bežný stravovací režim nejako takto:

Ráno čaj s bábovkou, na obed niečo v nemenovanom fastfúdovom reťazci, potom dlho nič a večer doma keks, zmrzlinu a kura s ryžou. Alebo iný deň – na raňajky rožok s nutellou (v reklame hovorili, že obsahuje veľa vápnika), na desiatu ovocie, na obed cestoviny alebo pizzu a na večeru ovocný jogurt s cereáliami (aj o nich hovorili v reklame, že sú zdravé). A medzitým dve kávy, keksík, koláčik a zmrzlinu. Alebo taký deň, kedy je služobka – nie je čas na obed a večer doma si to odnesú zásoby v chladničke. Do žalúdka nahádžeme jedno cez druhé a zapijeme to ochutenou minerálkou. Ďalší deň sa nás chytí panika, že sme už dlho nemali zdravé jedlo a na obed si dáme šalát. A s pocitom dobre vykonanej práce ho zapijeme kávou.

Našli ste sa v tom? Viete, čo vás čaká o 20 rokov? V tom lepšom prípade život pacienta, ktorý zverí svoj osud do rúk lekárov a farmaceutických firiem.

Stačí iba málo a nestanete sa pacientom, ale ostanete človekom. Stačí zmeniť trochu svoj život, trochu cvičiť, správne papkať a papkať tie správne jedlá a naučiť sa zvládať stres.

  • Budete lepšie vyzerať.
  • Budete dlhšie žiť.
  • Budete žiť kvalitnejší život. 
  • Ušetríte peniaze za lieky a lekára.
  • A čo je najlepšie – budete mať obrovské uspokojenie, že ste to urobili vy sami.

A je to aj celkom ľahké, je to lacné, bezpečné a navyše aj efektívne. Prečo to teda väčšina ľudí nerobí?  Pretože to vyžaduje zodpovednosť. Plus nejaké tie zmeny, ktoré nás prinútia vyjsť zo svojej zóny komfortu. A aby ste tie zmeny ustáli, môže pomôcť práve kouč v oblasti zdravého životného štýlu.

Pýtate sa, prečo na to potrebujete kouča?

Pýtate sa, prečo na to potrebujete kouča? Keď je to ľahké? Preto, aby vaša cesta k cieľu nevyzerala takto: nadchnete sa pre nejaké zmeny, po pár dňoch vás to prejde, potom znova začnete a potom to zase vzdáte. Preto, aby ste nestrácali svoj drahocenný čas blúdením a tápaním ohľadne informácií. Vy sa budete starať iba o to, aby ste šli za svojim cieľom, ja o informácie a nadšenie. Výsledky budú zaručené.

Ako sa rozhodnete vy – ostanete človekom, alebo sa stanete pacientom? 

Tento obsah bol zaradený v Osobný rozvoj, Sám sebe lekárom. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár