Parlament v každom z nás

Predstavte si, že si len tak sadnete na múrik. Vonku je 35 stupňov a múrik je v chládku. Tak sa zastavíte. Je jedno, aký na to máte dôvod, či sa vám rozviazala šnúrka na topánke, či idete napísať sms, či si len tak zatúžite na chvíľu sadnúť. Sedíte a zrazu zacítite silnú bolesť na chrbte. A k tomu počujete zúrivý brechot. Tričko máte roztrhané (to asi nebude v tomto príbehu to najdôležitejšie) a na chrbte máte veľkú boľavú ranu. Cez medzeru v plote vás pohrýzol pes. 

Že toto sa nemôže stať? Môže. Bola som toho svedkom. Nebudem teraz opisovať tie nepríjemnosti, ktoré musí absolvovať ten, koho pes kusol. Budem písať o prevzatí zodpovednosti.

Čítajte viac »

Majiteľ psa je správca objektu, ktorý sa nachádzal za múrikom a plotom, na ktorom sedel nič netušiaci človek. Majiteľ psa dal na plot dlhý asi 15 metrov malú tabuľku a nápisom: Objekt je strážený služobným psom. Nevadí mu, že plot má 15 centimetrové medzery, takže pes nemá problém cez medzeru prestrčiť pomaly celú hlavu. Nezaujíma ho nič. Jeho zodpovednosť sa totiž tu pri plote končí: Nemali ste si tam čo sadať, je tam jasne napísané, že objekt je strážený psom.

Som presvedčená, že každý z nás si za svoj život určite na nejaký ten múrik už sadol a som si istá, že nikto nehľadal tabuľku s nápisom o psoch. A ak by ju aj našiel, tak je otázka, či veta Objekt je chránený služobným psom by pre neho bola stopka, že nesadaj si na múrik. Jedine stopka pre prípad, že by ten plot chcel preliezť. 

Nech už by tam bolo aj 10 tabuliek a niekoho by pohryzol cez plot pes, majiteľ psa by mal prevziať zodpovednosť za to, čo sa stalo. Pretože pes bohužiaľ nemôže.

Čo by urobil zodpovedný majiteľ?

Najskôr by sa ospravedlnil a prejavil by ľútosť.

Ponúkol by svoju pomoc: Čo pre vás môžem urobiť? Odveziem vás na pohotovosť? Kúpim vám lieky? Budete PN, môžem vám chodiť nakúpiť.

A na záver (alebo možno aj na začiatok) by bez meškania urobil niečo s plotom, aby sa toto už nemohlo zopakovať.

Ten pán z toho neurobil vôbec nič. A vraj to nie je prvýkrát, čo tam niekoho pohrýzol jeho strážny pes. 

Aby som ale nebola jednostranná. Aj ten pohryzený by mal prevziať zodpovednosť za to, čo sa stalo. Hoci to znie absurdne, ale zrejme si nemôžeme tu na Slovensku sadať na každý múrik, ktorý je v chládku. Treba si najskôr obzrieť plot, priestor za plotom a poobzerať sa, či na plote nie sú tabuľky. Pohryzenému je to už teraz jasné. Nabudúce to urobí, prv než si na nejaký múrik s plotom zloží svoje telo. A možno aj vy po prečítaní tohto príspevku. 

Toto je len taký malý obraz života u nás na Slovensku. Málokto je ochotný a schopný prevziať zodpovednosť za svoj život a za to, čo spôsobil druhým. Tí v parlamente sú naším krásnym obrazom. Bohužiaľ.

A ak naozaj chceme, aby sa to zmenilo, musí každý začať od seba. Prevzatie zodpovednosti je základ, na ktorom môžeme stavať ďalej a robiť svet krajším a lepším pre všetkých.

 

Tento obsah bol zaradený v Osobný rozvoj, Poznaj svoje podvedomie, Vzťahy. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár