Predsa ťa nebudem žiadať o povolenie

… či si môžem zapnúť telku …

… či si môžem kúpiť kabelku ….

… či môžem stráviť víkend s kamarátkami …

… či môžem ísť na dovolenku bez teba….

Začína sa to diať stále častejšie. Jeden z partnerov si niečo zariadi podľa seba a druhému to oznámi ako hotovú vec. A akýkoľvek pokus o spoločné plánovanie skončí slovami: Predsa ťa nebudem žiadať o povolenie.

Stretla som sa aj s tými, ktorým bolo oznamované a ktorí nevedeli, ako na to reagovať, a aj s tými, ktorí oznamovali a cítili sa na to úplne oprávnení.

Väčšina tých, ktorí oznamujú, sú ženy. Ženy, ktoré dlhé roky žili stratégiu, že napĺňali potreby svojich blízkych a svoje potreby odsúvali na druhú koľaj. Dnes už vedia, že táto stratégia nefunguje a že je čas začať napĺňať sebe. Akoby z rôznych seminárov a kurzov pre vedomé ženy zachytili túto jednu údernú vetu: Ja som pre seba na prvom mieste, je čas starať sa o svoje šťastie.

Áno, súhlasím, je čas starať sa o svoje šťastie. Ale pokiaľ postavíte svoje šťastie na nešťastí niekoho iného, v konečnom dôsledku šťastní nebudete.

Ak prejdete zo stavu Starám sa o všetkých ostatných do stavu Starám sa už iba o seba, prešli ste iba z jedného extrému do druhého. Oboje je o strachu a o neslobode, ktorých výsledkom je nejaké ODDELENIE. V tom prvom prípade sa oddeľujete od seba a v tom druhom zase od vašich blízkych.

Aké STRACHY sprevádzajú jeden, či druhý extrém?

Keď sa staráte o všetkých ostatných, tak to robíte zo strachu z odmietnutia alebo opustenia. Bojíte sa, že vás ľudia nebudú mať radi, keď im poviete NIE.

Keď prejdete do módu Už sa budem starať iba o seba, tak sa tiež riadite strachom. Aj strach z odmietnutia aj z opustenia sú kdesi na pozadí, ale hlavnú úlohu teraz hrá strach z nedostatku. Už toľko rokov som nemala naplnené svoje potreby, že to teraz musím celé chytiť do vlastných rúk a začať si napĺňať. Lebo ak to neurobím, hrozí mi, že NEBUDEM MAŤ naplnené ďalších x rokov.

A ak ste v tomto móde zašli až tak ďaleko, že o tom, čo ste si naplnili, poviete partnerovi jednou oznamovacou vetou bez možnosti o tom diskutovať, hlavnú rolu hrá opäť strach z odmietnutia. V diskusii predsa hrozí, že by vám partner mohol povedať NIE a NIE pre vás znamená odmietnutie. Navyše žiadanie vo vás evokuje niečo, čo vás stavia do pozície toho PODRADENÉHO. Pravdepodobne ste ako deti veľa žiadali a veľa vám bolo odmietané z pozície nadradenosti.

Mnohí máme takto pokrivenú svoju prirodzenosť. Tým, že naše potreby neboli napĺňané, stávame sa individualistami a egoistami. Nemáme možnosť rozhodovať sa slobodne a ani nemáme možnosť vidieť, že keď sa bavíme o svojich plánoch s partnermi, nie je to o pýtaní si dovolenia.

Práve rozhovor o plánoch je o úcte aj voči sebe a aj o úcte voči tomu druhému. Veď čo ak on má na ten čas tiež nejaké plány? Čo ak peniaze potrebuje na niečo iné, čo ešte s vami nestihol prediskutovať? Alebo čo ak plánuje niečo pre vás oboch?

Začiatok rozhovoru o plánoch, v ktorom je vzájomná úcta, by mohol vyzerať nejako takto:

Bolo by to pre teba v poriadku, ak by som si vyšla na víkend s kamarátkami? Alebo si mal pre nás na pláne niečo iné?

Bolo by pre teba v poriadku, ak by som si kúpila túto kabelku? Už dlhšie po nej túžim, ale nie je najlacnejšia a ja si uvedomujem, že môže trošku nabúrať náš rodinný rozpočet.

Bolo by pre teba v poriadku, ak si teraz zapnem telku? Alebo by si mala na teraz nejaké spoločné plány?

O tomto sú vzťahy, v ktorých je vzájomná ÚCTA. Nikto vám nemusí nič dovoľovať, ani sa dovolenia nemusíte dožadovať. Akurát že je tu okrem vás ešte niekto iný, s kým tvoríte nejaký celok. A prv než si naplníte svoju potrebu, zistíte, aké sú potreby celku, v ktorom sa nachádzate. A pozrite sa na to, ako sa máte v úcte vy sami.

Chýba aj vo vašom vzťahu úcta a chceli by ste ju tam vrátiť? Môžem vám s tým pomôcť. Pomocou etikoterapie a emočného koučingu. Stačí sa si dohodnúť stretnutie.

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Súvisiace články

Rodičia a deti
koucmed

Keď sa voči deťom uchyľujeme k manipuláciám, môže za to strach

Keď dieťa povie Nenávidím ťa, máloktorý rodič si zachová chladnú hlavu. Ak sa aj dovtedy snažil vyjsť s dieťaťom „po dobrom“, po týchto slovách už začne nekompromisne nastavovať hranice a trvať na tom, aby dieťa urobilo to, čo robiť nechce a čo vete Nenávidím ťa predchádzalo. A vtedy aj podvedome siahne k manipuláciám. Po akej

Prečítať článok »
Vzťahy
koucmed

Keď pocity nie sú skutočné pocity, ale prostriedky na manipuláciu

Nie všetko, čo nazývame pocity, sú skutočné pocity. Mnohé naše pocity sú len prezlečené mentálne programy, ktoré projektujú do vonkajšieho sveta naše strachy. Ak tieto pocity neodhalíme a budeme im veriť, pravdepodobne nimi budeme manipulovať druhými alebo sebou. Mám pocit, že ma nemiluje. Mám pocit, že mi závidí. Mám pocit, že sa na mňa hnevá. Mám

Prečítať článok »
Emocie
koucmed

Sme alebo nie sme zodpovední za pocity ostatných? A čo to vlastne tá zodpovednosť za pocity znamená?

Čo si myslíte o tomto? Vaše myšlienky, vaše pocity, vaše slová, vaše činy, vaše správanie, vaše chyby a ich dôsledky sú vaša zodpovednosť, kým myšlienky, pocity, slová, činy, správanie a chyby ostatných vaša zodpovednosť nie sú.   Nedávno som sa stretla v jednej facebookovej skupine s obrázkom, ktorý toto zobrazoval. Pod obrázkom sa vinula dlhá a celkom vášnivá

Prečítať článok »
Scroll to Top
Prihláste sa na odber nových článkov na email

Zadajte Vašu email adresu: