Rýchla emocionálna pomoc

Teoreticky viete všetko o tom, ako sa máte k sebe chovať. Že je dôležité sa mať rád. Že hnevať sa na seba za to, že sa vám niečo nepodarilo, vám nepomôže. Že kritika na vlastnú hlavu vás skôr zastaví, ako naštartuje. Čo ale robiť, keď hnev a sebakritika ovládnu vašu myseľ a nechcú odtiaľ odísť?

Skúste rýchlu emocionálnu pomoc. Zaberie vám dve minútky a na jej konci budete opäť povzbudený a plný pozitívnej energie.

Čítajte viac »

Skladá sa z troch krokov, ktoré na seba plynule nadväzujú.

Krok prvý: Vyslovte svoj hnev nahlas

Túto časť asi poznáte. Ja osobne som ju praktikovala často. Napríklad som sa na seba nahnevala, že som niečo nedokončila (môj obľúbený zdroj sebakritiky) a pekne som si vynadala: Bože, ty si úplne neschopná, neznášam ťa za to. Stále sa iba vyhováraš, namiesto toho, aby si pracovala.

Pokiaľ tento prvý krok neostane zároveň aj posledným, tak je to v poriadku.

Základné pravidlo pri prvom kroku je hovoriť k sebe ako k druhej osobe – použite zámeno TY, namiesto  JA, aby ste svoj hnev namierili von. Ak by ste použili prvú osobu, ostal by hnev vo vašom vnútri.

Nemali by ste na seba veľmi kričať, pretože tým iba odfúknete paru, ale taktiež by to nemalo byť vyslovené pokojne a potichu. Musíte ten svoj hnev cítiť. Použite frázy ako Neznášam, keď… Si taký… Unavuje ma…

Takže ak ste napríklad predajca, ktorému sa veľmi nedarí a ktorý sa necíti byť príliš priebojný, mohol by Váš hnev vyzerať takto:

Peter, Ty si taký neschopný. Neznášam, keď sa každé ráno trasieš pri pomyslení, že máš stretnutie so zákazníkom. Nenávidím ťa, keď si taký vystrašený  a slabý. Je mi odporné, keď pri prezentácii produktov používaš ten nepriebojný hlások, ktorým odpudzuješ zákazníkov.  

Krok druhý: Motivujte sa

Začnite si hovoriť to, čo by ste od seba chceli. Do hnevlivého hlasu pridajte pozitívny nádych. Petrova motivácia by mohla vyzerať takto:

Chcem, aby si sa konečne prestal tváriť tak podradene. Chcem, aby tvoj hlas znel jasne a rozhodne. Chcem, aby si zákazníkov presvedčil, že majú šťastie, že stretli práve teba. Chcem, aby si si konečne začal veriť. Chcem, aby si dnes mal jeden z najlepších dní.

Krok tretí: Povzbuďte sa a vyjadrite si lásku a podporu

Toto je najkrajšia časť rýchlej emocionálnej pomoci. Pozitívnym a odhodlaným tónom hlasu si vyjadrite jasnú lásku a podporu. Môžete použiť frázy ako:

Viem, že dokážeš byť úspešný.

Zaslúžiš si všetko, po čom túžiš.

Páči sa mi, keď sa správaš sebavedomo.

Peter by si mohol lásku a podporu prejaviť takto:

Veď ty toho môžeš toľko dokázať. Páči sa mi, keď vieš dať druhým najavo, že si šikovný, pretože ty si veľmi šikovný. Mohol by si byť najlepším predajcom vo firme. Viem, že to dokážeš. Ľudia ťa majú radi a sú radi v tvojej spoločnosti. Verím ti. Mám ťa rád.

Rýchla emocionálna pomoc je proces, ktorý vás posilní a prinesie vám energiu aj na niekoľko hodín. Môžete ju praktizovať v kúpeľni pri rannom sprchovaní alebo v aute cestou do práce. Pomôže vám pred dôležitou schôdzkou, pred pohovorom do novej práce alebo aj vtedy, keď na vás obrazne povedané všetko padá. Vďaka nej si v sebe nebudete ukladať svoje negatívne myšlienky a obavy a zameriate sa na tie pozitívne. A pozitívne myšlienky priťahujú pozitívne veci. A to určite viete.

Tento obsah bol zaradený v Motivácia, Osobný rozvoj, Poznaj svoje podvedomie, Stres. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár