ROZHOVOR. Taká obyčajná a nenáročná činnosť, čo poviete? Pozeráte sa na toho, s kým sa rozprávate, ste ticho, možno sem tam popremýšľate o tom, čo doma navaríte, sem tam hodíte očkom na mobil. Ale stále viete, o čom je reč, nie?

Ale je to naozaj tak? Naozaj viete, o čom je reč a čo ten druhý chce povedať? Ja som si nedávno uvedomila, že mi stačí na zlomok sekundy upustiť pozornosť a niečo z rozhovoru mi unikne. A už to vlastne nie je plnohodnotný rozhovor.

Čítajte viac »

Skúste sa niekedy pozorovať. Na čo myslíte, keď hovorí ten druhý? Čo si z toho pamätáte? Na čo viete nadviazať?

A čo by podľa vás malo byť VÝSLEDKOM rozhovoru?

·         To, že si vymeníme názory? Nie.

·         To, že si pomyslíme, že čo mi to ten druhý hovorí? Nie.

·         To, že som nazbierala informácie, ktoré potom rozoberiem s niekým tretím? Tiež nie.

·         Tak čo teda? POROZUMENIE.

Porozumeli sme si a sme radi, že sme boli spolu a že sme sa porozprávali. Netreba chápať, netreba súhlasiť, stačí venovať celú svoju pozornosť. A ak nám majú v hlave bežať nejaké myšlienky, tak nech sú v súlade s tým, o čom ten druhý hovorí. Ale plná pozornosť rovná sa žiadne myšlienky. Že je to ťažké? Viem. Ale dá sa to naučiť.

Ak chcete venovať tomu druhému naozaj celú svoju pozornosť, tak myslite aj na reč tela. Prekrížené ruky na hrudi hovoria jasne: nechápem a neviem, či chcem chápať. Keď sa odtiahnete, tiež je to signál, že vaša pozornosť sa uberá iným smerom.

Ja som sa tomuto dlhé roky bránila. Tvrdila som, že prekrížené ruky mám preto, lebo mi je zima. Ale keď som bola k sebe naozaj úprimná, zistila som, že ruky som si vždy prekrížila, keď som v sebe mala nejakú odmietavú myšlienku. Skúste si to preskúmať aj vy.

A ešte na záver. Ak má byť komunikácia plnohodnotná, overujte si, či naozaj rozumiete. Namiesto Nechápem, čo mi chceš povedať, sa spýtajte: Rozumiem ti dobre, že mi chceš povedať toto?

Koľkých rozhovorov, ktoré končia porozumením, ste sa v poslednej dobe zúčastnili?

photo by Bindaas Madhari

Zdieľať článok:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Súvisiace články

Osobný rozvoj
koucmed

O nutkavých myšlienkach a strachoch, ktoré sú za nimi skryté

Mnohí ľudia sa sťažujú, že nedokážu vypnúť svoje myšlienky, ktoré sa v ich hlavách nutkavo uberajú stále v tých istých koľajach. A mnohí z týchto mnohých považujú tieto myšlienky za niečo, čo im pomáha riešiť problémy. Teda, iba pokiaľ im nutkavé myšlienky bežia v hlave cez deň. Lebo v noci už chceme všetci spať, a to sa s ťažkými myšlienkami v hlave veľmi

Prečítať článok »
Emocie
koucmed

Čo robiť s nepríjemnými pocitmi alebo ako sa dostať do svojho srdca

Často dostávam otázku: Čo mám robiť so svojimi nepríjemnými pocitmi? Pravdupovediac, teším sa z nej. Je to signál, že ľudia hľadajú nové spôsoby „práce“ so svojimi nepríjemnými pocitmi, než sú tie, ktoré sa naučili v detstve a z ktorých si postupne vytvorili nevedomé zautomatizované návyky. Čo bežne so svojimi negatívnymi pocitmi robíme? Najčastejšie ich odmietame. Tak, ako ich odmietali naši

Prečítať článok »
Scroll to Top
Prihláste sa na odber nových článkov na email

Zadajte Vašu email adresu: