Sú tri druhy očakávaní a všetky vedú k jednému výsledku

Predstavte si, že chcete, aby niekto blízky pre vás niečo urobil. Ako s tým „chcením“ naložíte?

Väčšina si to uloží vo svojej hlavičke a vyčkáva, čo sa stane. Či ten druhý, od ktorého sa niečo očakáva, to aj urobí. V hlave im beží monológ v duchu Mal by sa to predsa dovtípiť, mal by vedieť, čo sa od neho očakáva. Čo príde, keď sa ten druhý nedovtípi (čo je viac ako pravdepodobné)?

Čítajte viac »

Sklamanie, nešťastie a frustrácia, že nie je podľa ich predstavy. Že tí druhí nechápu a nechcú.

Toto je prvý druh očakávania: Viem, čo chcem, ale nechám si to pre seba.

Ďalšia možnosť je ešte trochu zábavnejšia. Niečo očakávam, ale druhej strane podsuniem, že to vlastne vôbec neočakávam. Možno to hovorím preto, lebo chcem byť lepšia a bojím sa odmietnutia. Ale druhá strana má odo mňa jasnú informáciu, že neočakávam nič. Preto ani nič nerobí. Výsledok? Cítim sklamanie možno ešte o kúsok väčšie ako v prvom prípade.

Tento druh očakávania sa volá Viem, čo chcem, ale deklarujem, že to nechcem.

Toto očakávanie je veľmi zradné, pretože presviedčam minimálne dvoch ľudí o niečom, čo nie je pravda. Už len z tohto predpokladu sa necítim dobre a výsledok (moje želanie nebude naplnené) mi tento nepríjemný pocit ešte znásobí. Vyjde na povrch, že to pre mňa bolo životne dôležité a mám z toho pocit krivdy pomaly na celý život. Navyše sa mi zase potvrdí, že som bola odmietnutá a uzavriem si tok energie vyhlásením, že už nikdy nebudem od nikoho nič chcieť.

O týchto dvoch typoch očakávania som písala aj v tomto článku, kde vysvetľujem, aj strachy ukryté za tým, že nepovieme nahlas, čo by sme chceli.

Pri treťom type očakávaní už máme trošku pochopené, že druhí ľudia nedokážu čítať moje myšlienky a majú dosť svojich starostí, aby riešili svoje potreby. Dokážem zo seba vysúkať jednoduchú vetičku: Chcel/a by som, aby si toto pre mňa urobil/a. 

Ale to je tiež iba prvý krok. Či to mám v sebe nastavené úplne kóšer, sa ukáže až vtedy, keď moja nahlas vyslovená požiadavka nebude splnená.

Ak pocítim sklamanie, tak mám v sebe program, že ľudia musia urobiť to, o čo ich požiadam. S týmto programom sa však opäť nebudem cítiť dobre, hoci to na začiatku vyzeralo celkom fajn. Budem dostávať potvrdenia toho, že nie som pre druhých hodný/á ani len toho, aby urobili, o čo ich požiadam a moja sebahodnota a sebavedomie dostanú pekne na frak.

Tento druh očakávania sa volá: Viem a poviem si, čo chcem a MUSÍ to byť splnené.

Výsledkom očakávaní, ktoré sa nenaplnia, je väčšinou sklamanie. Málokto to má nastavené tak, že jeho očakávania nemusia byť naplnené. Preto by bolo najlepšie, keby sme to mali nastavené tak, že neočakávame od nikoho nič. Ale to asi nie je veľmi reálne. Sme s druhými ľuďmi prepojení a často sme na nich aj závislí. Často si aj navzájom chceme plniť želania, ale nie je to v našich silách.

Preto je oveľa reálnejšie ZMENIŤ POSTOJ k nesplneniu našich očakávaní. Aby sme to nemali nastavené ako návykový program, ktorý nám spôsobuje sklamanie, hnev a krivdu, ale aby splnenie očakávania bola iba jedna z možností.

Ak sa tak stane, budem veľmi rád/a. Ak sa tak nestane, nevadí, nič sa nedeje. Možno sa tak stane neskôr a možno už o mesiac ani nebudem chcieť, aby sa tak stalo.

Čiže z návykového programu bude program prednostný. Z očakávania bude jedna z možností. 

Uprednostňujem napĺňanie mojich očakávaní, ale ak sa nenaplnia, ostanem na neutráli (emočnom).

Toto je niečo, čo sa dá dosiahnuť. Nemusí sa to týkať len očakávaní voči druhým ľuďom, môže ísť aj o očakávania typu, že technika musí vždy fungovať (a ak nefunguje, tak budete do nej kopať alebo ju hádzať o zem) alebo že ľudia sa musia vždy správať tak alebo onak.

Ak chcete aj vy popracovať na svojich očakávaniach a spraviť si z nich iba jednu z možností, rada vám pomôžem. Nie je totiž úplne jednoduché ich odhaliť. Často sú to programy, ktoré ste si na seba nalepili v detstve a ste s nimi tak zžití, že ich vôbec nevidíte.

S úctou a láskou,

Janka Mladá

Tento obsah bol zaradený v Komunikácia, ktorá spája, Koučing, Osobný rozvoj, Vzťahy. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár