Workshop Ako zvládať emócie svojich detí s láskou

Etikoterapeutický workshop o tom, AKO PRESTAŤ MANIPULOVAŤ A OVLÁDAŤ SVOJE DETI a VYCHOVAŤ Z NICH SEBAVEDOMÝCH A EMOČNE VYROVNANÝCH DOSPELÝCH.

Pre tých:

  • ktorí cítia, že emócie svojich ratolestí im prerastajú cez hlavu
  • ktorým sa často stáva, že v komunikácii s deťmi hovoria a robia niečo, čo ich neskôr mrzí a ľutujú to, pretože hlboko v sebe cítia, že to nie je správne
  • ktorých táto téma zaujíma a chcú svojim deťom (a aj partnerom, pretože to platí aj v partnerskom vzťahu) dať bezpodmienečnú lásku a pozornosť
  • ktorí cítia, že im niečo bráni prejaviť sa voči dieťaťu ako milujúci rodič, najmä v kritických situáciách

a pre všetkých, ktorí cítia, že majú potenciál zlepšiť sa v komunikácii s ľuďmi, najmä ak je v nej viac emócií, než sa im páči.

Emócie sú jadrom našich vzťahov. Pomocou nich sa vieme k druhým približovať, ale veľmi ľahko sa od nich aj vzdialime. Pre malé deti sú emócie a pocity jediný spôsob, ako vnímať svet a ako prejaviť svoje potreby. To, ako my dospelí zaobchádzame s pocitmi a emóciami detí, má veľký vplyv na to, ako budú oni, keď vyrastú, zvládať svoje emócie a aj emócie svojich partnerov a detí.

Neurobte preto svojim deťom to isté, čo nevedome urobili vaši rodičia vám. Naučte ich ináč pracovať s emóciami, než že ich:

ODMIETNETE, ZĽAHČÍTE alebo od nich ODVEDIETE POZORNOSŤ.

Ako to vyzerá v praxi:

Odmietnutie emócií dieťaťa:

Predstavte si, že vaše dieťa má ísť do škôlky. Ale ono nechce ísť a preto plače. A vy mu vynadáte, nazvete ho neposlušným, poviete mu, že takého scény robiť nebude, prípadne mu dáte ešte na zadok. ODMIETATE jeho emócie.

Zľahčenie emócií dieťaťa:

Ten istý scenár, ale vy dieťaťu vysvetľujete, že nemá dôvod plakať, veď v škôlke je fajn, sú tam hračky, kamaráti a super zábava. Prípadne mu dáte sladkosť alebo niečo iné na odlákanie jeho pozornosti. Práve ste jeho pocity umenšili a zľahčili.

Odvádzanie pozornosti dieťaťa od jeho emócií

Ten istý scenár, ale vy ponúknete dieťaťu sladkosť alebo hračku, prípadne mu sľúbite niečo, čo pre neho urobíte – skrátka, odvádzate jeho pozornosť inde, len aby neplakalo.

Aký je výsledok

Vo všetkých troch prípadoch dieťa nevie, čo so svojimi emóciami. Emócie sú preň nejaký strašiak alebo nejaká sila, ktorá ho prevalcuje. Dieťa nadobudne pocit, že s ním niečo nie je v poriadku, keď prežíva určité emócie, pretože nedokáže rozlíšiť, že rodič odmieta iba emócie, ono sa cíti odmietané celé. Ak sa toto deje pravidelne (čo sa aj často deje), tak sa dieťa cíti izolované a nevie si vytvoriť úzky vzťah so svojimi rodičmi a neskôr ani s inými osobami. Niektoré emócie (tie, ktoré ste u neho odmietli alebo zľahčili) vytesní zo svojho života a nebude vedieť čo s nimi, ani keď ich budú prejavovať iní ľudia.

Na workshope zistíte okrem toho, ako „pracovať“ s emóciami svojich ratolestí aj to:

  • ako dosiahnete, ABY S VAMI DETI SPOLUPRACOVALI preto, že chcú a nie preto, že sa boja trestu alebo že dostanú odmenu,
  • ako dosiahnete, aby z vášho DIEŤAŤA VYRÁSTOL SEBAVEDOMÝ A EMOCIONÁLNE VYROVNANÝ DOSPELÝ,
  • ako PREJAVÍTE LÁSKU aj v ťažkých situáciách (je ľahké milovať dieťa, ktoré robí to, čo chcete vy),
  • ako sa dá FUNGOVAŤ S DEŤMI BEZ OVLÁDANIA, MANIPULÁCIE A TRESTOV,
  • čo STOJÍ V CESTE vašej múdrosti a láske pri komunikácii v ťažkých situáciách A AKO TO PREKROČIŤ.

Z vašich detí môžu vyrásť sebavedomí dospelí, ktorí na svojej ceste nemusia vzdávať svojho ja. Do dospelosti a do svojich budúcich vzťahov si môžu doniesť zbližujúce komunikačné návyky a emócie pre nich nemusia byť strašiak, pred ktorým treba utekať. Ale to všetko sa môžu naučiť iba od vás. V škole to zatiaľ neučia.

Buďte preto na ich ceste sprievodcovia a vzory a nesnažte sa ich násilím pretvárať na svoj obraz. Sú dokonalé také, aké sú, sú jedinečné a sú to vaše zrkadlá. Pozerajte na ne s odvahou zahodiť staré zvyky a rásť spolu s nimi.

Ak chcete svoje deti naučiť ináč pracovať so svojimi emóciami, príďte na workshop, ktorý je naplánovaný, alebo naplánujte workshop u vás a ja prídem za vami.  Zavolajte mi alebo napíšte.

Najbližší termín momentálne nie je určený vzhľadom na pandémiu. Je však možnosť urobiť online webinár pre vašu skupinku (rodina, mamičky z ihriska) v cene 40€ pre všetkých dokopy.

Scroll to Top