Vzťahová mediácia

Zachráňte svoj vzťah a začnite vytvárať skutočnú a trvalú lásku.

Väčšina z nás pozná tri štádiá vzťahu:

 1. ZAMILOVANIE
 2. ŽIVOT SPOLU
 3. ROZČAROVANIE.

V tom poslednom štádiu sa dvojica buď rozíde, alebo ostane spolu z rôznych dôvodov, ale o šťastnom a harmonickom vzťahu sa nedá veľmi hovoriť.

Existuje však aj štvrté štádium a to je to, po čom všetci túžime:

ŠŤASTNÝ A HARMONICKÝ VZŤAH, v ktorom sa cítime milovaní a máme istotu, že náš partner nás akceptuje a stará sa o naše dobro.

Namiesto toho sa cítime sklamaní a smutní a pýtame sa samých seba:

 • Kam sa to celé stratilo?
 • Kto to pokazil?
 • Prečo to už nie je také, ako bolo na začiatku, či pred pár rokmi?
 • Má to ešte vôbec zmysel?
 • Budeme spolu ešte niekedy normálne fungovať?
 • Zmení sa ten druhý?

Najmä tá posledná otázka je predzvesť toho, že vo vašom partnerovi začínate vidieť nepriateľa. On je ten, ktorý sa musí zmeniť. A začnete tlačiť:

buď na partnera: AK MÁME SPOLU ZOSTAŤ, MUSÍŠ SA ZMENIŤ.

alebo na seba: Musím HO zmeniť, ináč to nebude fungovať.

Takýto tlak býva zvyčajne začiatok KONCA, pretože je malá pravdepodobnosť, že toto zaberie a partner sa zmení. A koniec môže byť tiež dvojaký:

buď je to KONIEC vzťahu – partner sa nezmení a rozídete sa.

alebo je to KONIEC radosti vo vzťahu – síce sa nerozídete, ale budete v ňom trpieť a budete nešťastní (s náplasťami typu veď ste toho toľko prežili, veď máte deti, veď na mne až tak nezáleží).

 Z TOHTO VŠETKÉHO ALE EXISTUJE CESTA VON.

Ak zavriete oči a dokážete si spomenúť na tie motýle v bruchu, ktoré ste mali, keď ste boli do svojho partnera zamilovaní, alebo keď si dokážete nájsť nejaké pozitíva na svojom partnerovi, VÁŠ VZŤAH SA DÁ EŠTE ZACHRÁNIŤ.

Ak sa rozhodnete, že sa naučíte pochopiť svoje i partnerove nedostatky a že zmeníte svoj postoj k hádkam (ktoré mimochodom do vzťahu patria, len je dôležité, ako na ne pozeráme), VYTVORÍTE HLBOKÝ A DLHOTRVAJÚCI VZŤAH, V KTOROM SÚ EMÓCIE A ROZUM ZJEDNOTENÉ.

Rozhodnete sa svojho partnera milovať a starať sa o jeho dobro. A samozrejme bude to aj naopak, pretože to, čo dávate, to sa vám vrchovatou mierou vráti späť.

Povedali ste si teraz ÁNO, presne toto chcem?

A zároveň vás zaplavili pochybnosti, že neviete, ako by ste to dosiahli?

Čítajte viac »

OBRÁŤTE SA NA VZŤAHOVÉHO MEDIÁTORA.

Vzťahový mediátor je nestranná a nezaujatá osoba, ktorá sa dokáže pozrieť na váš vzťah z inej perspektívy. Je to sprostredkovateľ, ktorý vám ukáže v šetrnejšej forme všetko, čo vo vašom vzťahu funguje deštruktívne.

Vzťahová mediácia je proces, v ktorom zmeníte nefunkčné vzťahové návyky na funkčné a pomocou ktorého pretvoríte svoj nefunkčný vzťah na vzťah láskyplný a založený na dôvere.

OBJEDNAJTE SA NA VZŤAHOVÚ MEDIÁCIU SO MNOU

Ako nestranná osoba vám pomôžem odhaliť, kde ste sa zasekli a ako z toho von. Naším spoločným cieľom bude urobiť všetky kroky potrebné k tomu, aby váš vzťah ostal ZACHOVANÝ, nech momentálne vyzerá akokoľvek zložito a neriešiteľne.

ČO VÁM VZŤAHOVÁ MEDIÁCIA PRINESIE

1. Pochopíte, čo a prečo sa vám vo vzťahu deje

Vo vašom vzťahu sa nič nedeje náhodou a nič nie je proti vám. Váš partner je vaše zrkadlo, ktoré vám pomáha odhaliť vaše vlastné vnútro. Jeho energia je vždy reakcia na vašu energiu, ktorú zo seba vysielate.

Ak sa na vášho partnera začnete pozerať ako na zrkadlo a prijmete, že to, čo vám vadí na ňom, je niečo, čo máte v sebe nevyriešené, tak máte šancu cez zmenu seba zmeniť váš vzťah.

So vzťahovým mediátorom pochopíte, prečo máte tie problémy a konflikty, ktoré máte.

Pochopíte hlbšie vzťahy a súvislosti a čo si ako partneri zrkadlíte.

Pochopíte, že tak vy, ako aj váš partner v sebe vyjadrujete opačný pól toho istého problému.

Či už je jeden z vás

 • závislý a druhý nezávislý,
 • poriadkumilovný a druhý bordelár,
 • pracovitý a druhý je lenivý,
 • žiarlivý a druhý nežiarli,
 • klamár a druhý pravdovravný,
 • precitlivelý a druhý necitlivý,
 • do sveta a druhý domased
 • obeť a druhý tyran,

vždy sú to dva vonkajšie prejavy jednej hlbšej schémy, ktorú ste získali pravdepodobne ešte v detstve. A obaja ju máte rovnakú.

Problémy sa vyriešia a váš vzťah bude fungovať, keď si každý vyrieši danú schému u seba. Ak ju u seba nevyriešite a zo vzťahu zdupkáte, tak v ďalšom vzťahu to budete mať podobne (hoci na začiatku to tak vôbec nebude vyzerať). Dobrá správa je, že vzťah môže opäť začať fungovať, ak si schému vyrieši iba jeden z dvojice. Prečo? Pretože ak jeden z dvojice schému opustí, nebudú mu vadiť žiadne jej prejavy, teda ani tie u partnera.

Ale nekompromisne tu platí, že vzťah NIE je o ZMENE toho DRUHÉHO. Je to o zmene vášho postoja najmä k tomu, čo ten druhý robí alebo nerobí.

2. Objavíte nový spôsob komunikácie medzi sebou

Do vzťahu si každý z nás priniesol komunikačné návyky, ktoré sa naučil v detstve. A tieto návyky sú často prešpikované výčitkami, kritikou a manipuláciou a ich nosný pilier sú obrany a útoky. Všetko sú to emočné konania, ktoré spôsobujú to, že sa vo vzťahu od seba vzďaľujete. A možno ani neviete, že ich používate.

Ak chcete znovu zažiť pocit blízkosti a porozumenia, ktorý ste zažívali práve na začiatku vášho vzťahu, je potrebné opustiť tento spôsob komunikácie.

Začnete samozrejme od seba – vy budete ten, ktorý začne komunikovať po novom, teda spájajúco. O čom je SPÁJAJÚCA KOMUNIKÁCIA:

V prvom rade o tom, že prestanete komunikovať cez

 • kritiku,
 • výčitky,
 • útoky (ako viete, že útočíte? keď na vás partner reaguje obranou),
 • obrany (pretože už budete vedieť, že hádku začína ten druhý – ten, kto na útok zareaguje obranou).

Ale dá sa ísť ešte ďalej, a to tak, že do komunikácie pridáte lásku, dôveru, vďačnosť, úctu, rešpekt a súcit.

 

 

 

 

 

 

3. Prijmete svojho partnera takého, aký je

Prijať svojho partnera takého, aký je, nie je ľahké. Ale keď to dokážete, vzťah bude hladko plynúť.

Možno máte pocit, že takto ste to mali nastavené na začiatku vzťahu, ale nie je to tak. V zamilovanosti vidíte na svojom partnerovi najmä jeho dobré vlastnosti. A navyše každý jeden z nás sa na začiatku vzťahu snaží zapáčiť, takže tie vlastnosti, o ktorých tuší, že by sa tomu druhému páčiť nemuseli, radšej neprejaví. Časom a realitou života pribúdajú problémy, snaha páčiť sa sa niekde vytratila a zrazu máte pocit, že pred vami je iný človek. Toto je ten človek, s ktorým som si pred x rokmi začínal/a? 

Tu bežne prichádza snaha o zmenu toho druhého, výčitky a kritika Ty si sa zmenil a už nie si taký milý, pozorný, vtipný, tolerantný atď ako na začiatku.

Áno, možno sa zmenil partner, možno vy, možno to tam bolo od začiatku, len ste to nevideli (alebo nechceli vidieť?). Ale mali ste dohodu či zmluvu, že sa nezmeníte a všetko bude tak ako na začiatku? Som si istá, že nie. Preto z toho netreba robiť drámu a ani sa snažiť toho druhého zmeniť.

Oveľa dôležitejšie je PRIJAŤ HO.

Ak chcete niečo alebo niekoho zmeniť, najskôr to treba PRIJAŤ také, aké to je. A takto je to aj s vaším vzťahom a partnerom.

Prijmete aj vzťah, aj partnera, budete pracovať na sebe a veci sa pohnú tým správnym smerom.

Zdá sa vám to nemožné? Vyskúšajte a uvidíte, že táto vyššia úroveň vzťahu je dosiahnuteľná pre každého.

4. Zistíte, aký je váš jazyk lásky a akým jazykom lásky hovorí váš partner

Cítiť sa milovaný je najzákladnejšou ľudskou citovou potrebou. Ak máme byť emocionálne zdraví, tak táto potreba musí byť naplnená. Naplnená rovná sa, že cítime náklonnosť a lásku od svojho partnera, cítime sa ním milovaní. A ak naplnená nie je, cítime sa nemilovaní a nie je čo ani dávať partnerovi. A so vzťahom to ide dole vodou.

Psychológ Gary Chapman, ktorý pracoval vyše 30 rokov v oblasti manželského poradenstva, zistil, že ľudia hovoria 5 rôznymi jazykmi lásky. Každý má jeden primárny a k nemu ešte jeden dva sekundárne, ale môže sa stať, že každý z partnerov má ten primárny iný. A tu je pes zakopaný – obaja sa ešte majú radi, ale ich emocionálna potreba lásky nie je naplnená, len preto, že si nerozumejú. Môže to byť až tak, akoby sa jeden snažil hovoriť po anglicky na človeka, ktorý rozumie iba po čínsky.

Gary Chapman rozdelil tieto jazyky do piatich základných skupín:

 • slová uistenia
 • pozornosť
 • skutky služby
 • fyzický dotyk
 • dary

Každý z týchto jazykov môže mať ešte rôzne dialekty, ale je naozaj úžasné, keď viete, aký je jazyk lásky vášho partnera. A ešte úžasnejšie je týmto jazykom hovoriť. Ak sa vám toto podarí, môžete sa vrátiť do čias, keď ste boli do seba zaľúbení.

5. Budete pracovať aj na vzťahu k sebe – na sebaláske a sebadôvere – BONUS

Cez poznávanie svojho vzťahu budete spoznávať seba – uvidíte sa v zrkadle tak, ako ste sa doteraz nevideli, alebo nechceli vidieť. A pravdepodobne sa o sebe dozviete veci, ktoré sa vám nebudú páčiť a za ktoré sa nebudete mať radi.

Určite ste už zachytili, že pokiaľ sa nebudete mať radi, tak vás nebudú mať radi ani druhí. A navyše, keď sa nebudete mať radi, nebudete môcť dávať lásku druhým. Tak trochu začarovaný kruh. Ale sebaláska je naozaj veľmi dôležitá. Nikto nás to nikdy neučil (skôr nás učili, že mať rád sám seba je sebectvo) a preto ani nevieme, aké to je.

Mnohí z nás sa nemáme radi, niektorí sa dokonca neznášajú alebo nenávidia. A možno to o sebe ani nevedia.

Pri vzťahovej mediácii sa aj na seba pozriete inými očami a postupne odhalíte svoje tienisté stránky. A presvietite ich v troch krokoch:

Najskôr si ich UVEDOMÍTE, potom ich PRIJMETE a nakoniec UKONČÍTE.

Prestanete sa neznášať a nenávidieť a začnete sa mať radi takí, akí ste.

Aby ste mali z čoho rozdávať svojim partnerom.

A aby ste mali pripravený základ na ďalšie vašu zmenu a rast.

Na záver pridám slová Marka Twaina, ktoré hovoria za všetko a ktorými sa ja osobne riadim v živote a vo vzťahoch:

NIE JE ČAS, TAK KRÁTKY JE ŽIVOT NA HAŠTERENIE, OSPRAVEDLNENIA, ZLOMENÉ SRDCIA A DOVOLÁVANIE SA SPRAVODLIVOSTI. JE IBA ČAS PRE LÁSKU.

Želám všetkým, aby vo svojom partnerovi znovuobjavili toho pravého, s ktorým sa rozhodnú zostarnúť ♥

Jana Mladá


Pridaj komentár