Vzťahová mediácia

ŠŤASTNÝ A HARMONICKÝ VZŤAH, v ktorom sa cítime milovaní a máme istotu, že partner nás plne akceptuje a stará sa o naše dobro, je sen každého z nás.

Viete čo? Vôbec to nemusí byť iba sen. Môže sa to stať realitou, dokonca aj vtedy, ak práve zúfate nad svojím vzťahom a pýtate sa samých seba:

 • Prečo to už nie je také, ako bolo na začiatku?
 • Kto to pokazil?
 • Má to ešte vôbec zmysel?
 • Budeme spolu ešte niekedy normálne fungovať?
 • Mám zostať alebo odísť?

Čo treba urobiť pre to, aby ste svoj vzťah zachránili?

Na začiatok stačia dve veci:

 • zľaviť z predstavy, že šťastný a harmonický vzťah znamená, že sa nikdy nebudete hádať, že vy a váš partner budete vo všetkom súhlasní a že budete zažívať iba pozitívne emócie,
 • prestať sa pozerať na to, kedy sa cítite milovaní, akceptovaní a hodnotní pre svojho partnera, očami malého dieťaťa, ktoré vníma svet cez filtre svojich zranení z detstva.

Pretože naozaj šťastný a harmonický vzťah je taký, v ktorom dvaja zrelí dospelí vedia uniesť nepohodu, bolesť, hnev aj konflikt a dávajú si navzájom slobodu v tom, ako si svoju lásku budú prejavovať.

A teraz si zatvorte oči a spomeňte si na to, aké to bolo, keď ste si so svojím partnerom začínali. Viete si to ešte predstaviť? Čo vás k nemu ťahalo, čo ste na ňom obdivovali? Viete na ňom nájsť niečo pozitívne aj dnes?

Ak ste si aspoň na jednu z otázok odpovedali Áno, VÁŠ VZŤAH SA DÁ EŠTE ZACHRÁNIŤ. Máte šancu začať spolu budovať hlboký a dlhotrvajúci vzťah, ktorý zároveň aj zmení vás dvoch.

Nie je to však záležitosť pár dní, bude to od vás vyžadovať pochopenie, nové rozhodnutia a možno veci, ktoré ste nikdy nerobili. Aby ste však na cestu zmeny nastúpili a vedeli po nej kráčať, môžem vás na nej sprevádzať ako VZŤAHOVÁ MEDIÁTORKA.

Ako nestranná a nezaujatá osoba sa pozriem na váš vzťah z inej perspektívy a pomôžem vám odhaliť, kde ste sa zasekli a ako sa z toho dostať von.

Spolu zmapujeme mechanizmy a spôsob vášho fungovania, ktorý vás priviedol do stavu, v akom ste dnes. Pozrieme sa na to, ako spolu komunikujete a čo z vašej komunikácie vás od seba oddeľuje.

ČO VÁM VZŤAHOVÁ MEDIÁCIA PRINESIE

 1. Pochopíte, čo vám váš partner zrkadlí

Vo vašom vzťahu sa nič nedeje náhodou a nič nie je proti vám. Váš partner je vaše zrkadlo, ktoré vám pomáha odhaliť vaše vlastné vnútro. Nepritiahli ste sa náhodou, ale preto, aby ste si navzájom vyliečili svoje zranenia. Aby ste jeden cez druhého odhalili to, čo máte v sebe nerozpoznané a neprijaté.

 1. Naučíte sa, ako zvládať svoje aj partnerove emócie

Emócie, ktoré vášmu vzťahu dlhodobo neprospievajú, sú strach, hnev a nedôvera. Často však vznikajú preto, lebo na veci, ktoré sa vo vzťahu dejú, reagujeme na základe presvedčení, ktoré sme si vytvorili v detstve o seba a o tom, ako vzťahy fungujú.

Vzťahová mediácia vám pomôže odhaliť aj to, čomu o sebe a vzťahu veríte a čo považujete za hrozby, na ktoré ste sa naučili reagovať tak, ako velí vaša amygdala – útekom, útokom alebo ustrnutím.

Keď budete vedieť, o čo ide, budete môcť postupne podvedomé automatické emočné reakcie zmeniť.

 1. Naučíte sa spolu komunikovať spájajúco

Do vzťahu si každý z nás priniesol komunikačné návyky, ktoré sa naučil v detstve. A tieto návyky sú často plné výčitiek, hodnotenia, kritiky a manipulácie a ich nosný pilier sú obrany a útoky. Všetko sú to emočné konania, ktoré spôsobujú to, že sa vo vzťahu od seba vzďaľujete. A možno ani neviete, že ich používate.

Ak chcete znovu zažiť pocit blízkosti a porozumenia, ktorý ste zažívali práve na začiatku vášho vzťahu, je potrebné opustiť tento spôsob komunikácie a postarať sa o to, že do svojej komunikácie pridáte hlavne úctu a rešpekt.

 1. Zvýšite si svoju sebaúctu a sebalásku

Cez poznávanie svojho vzťahu budete spoznávať seba – uvidíte sa v zrkadle tak, ako ste sa doteraz nevideli, alebo nechceli vidieť. Odhalíte v sebe všetko, čo ste kedysi odmietli a zatlačili do tieňa. A všetko prijmete, aj u seba, aj u partnera. Pretože mať sa rád a poznať svoju hodnotu znamená prijať na sebe všetko, aj to, čo považujeme za negatívne.

Na záver pridám slová Marka Twaina, ktoré hovoria za všetko a ktorými sa ja osobne riadim v živote a vo vzťahu:

NIE JE ČAS, TAK KRÁTKY JE ŽIVOT NA HAŠTERENIE, OSPRAVEDLNENIA, ZLOMENÉ SRDCIA A DOVOLÁVANIE SA SPRAVODLIVOSTI. JE IBA ČAS PRE LÁSKU.

Želám všetkým, aby vo svojom partnerovi znovuobjavili toho pravého, s ktorým sa rozhodnú zostarnúť 

A keďže v živote máme aj iné vzťahy, než len tie so svojimi partnermi, môžete sa na mňa obrátiť aj keď budete mať vzťahové problémy so svojimi deťmi alebo rodičmi. Rada vám pomôžem zlepšiť aj tieto vzťahy.

S láskou a úctou,

Jana Mladá

Zdieľať:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Prihlasovací formulár

Scroll to Top