Sila slova

Na tejto planéte sme jediný druh, ktorý používa slová. Na komunikáciu s druhými, so sebou, na premýšľanie. A dokážeme nimi robiť doslova zázraky. Slovami dokážeme naprogramovať seba,  svoje deti a v podstate každého, komu niečo povieme.

Čítajte viac »

Mágia predpony NE.

Určite poznáte situácie, keď nahlas vyslovíte niečo, čo nechcete, aby sa stalo. Napríklad pri obede poviete dieťaťu: Nie že ti ten kečup kvapne na tričko. A čo sa stane? Za pár sekúnd je kečup na tričku. Alebo kráčate po chodníku, je tam jedna jediná mláka a dieťaťu poviete, aby do nej nestúpilo. Čo sa stane? Mláka má zrazu pre dieťa magickú silu a zaručene do nej stúpi, prípadne aj spadne.

Ako to funguje? Celkom jednoducho. Ono totiž to, čo pomenujete slovom, sa dostane do centra pozornosti. A to, na čo sa pozornosť zameria, sa stane. Niečo v zmysle Daj veci meno a hneď sa stane, alebo Samonaplňujúce sa posolstvo. Ak sa vám toto zdá ale príliš nadprirodzené, tak existuje aj racionálnejšie vysvetlenie a to spočíva v tom, že náš mozog nechápe predponu NE. Mozog toho, komu poviete, aby niečo NEurobil, dostane vlastne informáciu, aby to niečo urobil. Predponu NE si odfiltruje a ostane mu iba ROB toto. A mozog potrebuje informáciu, čo má telo urobiť.

Čiže ak chcete, aby dieťa nebúchalo dverami alebo nespadlo na schodoch, tak treba povedať úplne iné slová. Také, ktoré vyjadria to, čo chcete dosiahnuť: Zatváraj dvere potichšie, Choď po schodoch opatrne. Ale pozor, nevložte tam dodatok, aby si nespadol, pretože tu už sa črtá ďalšie samonaplňujúce sa posolstvo.

Dávajte si pozor na to, čo hovoríte. Hovoríte to, čo chcete, alebo to, čo nechcete? Ak budete hovoriť iba to, čo nechcete, váš mozog a aj celý vesmír to pochopí tak, že práve to sa má stať.

Scénarové slová

Zase, stále, vždy, nikdy, všetko, nič – slová, ktoré adresujeme druhým a sebe veľmi často a ani si to neuvedomujeme. Zase si nič neurobil. Ty si ma nikdy nikam nevzal. Vždy sa na všetko  vykašleš. Vždy sa zachováš ako nezodpovedný. Už zase si nedodržal slovo. Určite ste podobné vety povedali svojim deťom, svojmu partnerovi a nie raz. Alebo ste si ich vypočuli z úst druhých práve vy. Ako ste sa pri nich cítili? Predpokladám, že to zabolelo. Tieto zovšeobecňujúce slová majú veľkú silu ublížiť. A naprogramovať nás na to, že veď čo už, ja som taký, taká a nemá význam sa o niečo snažiť. Hlavne u detí dokáže takáto zdanlivo nevinná veta spôsobiť uzavretie a zablokovanie. Nech sa chovám ako chcem, aj tak budem vždy za nezodpovedného.

Žarty a irónia

Ironické poznámky na svoju adresu alebo na adresu iných nás dokážu tiež pekne zacykliť. V snahe zavtipkovať poviete nahlas vetu: Ja toto nezvládnem asi nikdy v živote, lebo na to nemám bunky a som asi totálny debil, ale pre váš mozog to ostanú iba slová. Mozog nerozlišuje humor, iróniu, bohužiaľ vníma iba holé slová. A v podvedomí ostane iba to, že ste neschopní. A vždy, keď budete pred nejakou ťažkou úlohou, už vopred budete tušiť, že ju nezvládnete.

Pochvala a komplimenty

Čo poviete, keď vás niekto pochváli? Ja som ešte pár rokov dozadu reagovala „odmietavo“: Veď to zase nebol až taký výkon, Mohlo to byť aj lepšie, a keď mi niekto pochválil nejakú vec, tak som povedala niečo v zmysle, že to je staré alebo už som to chcela vyhodiť. Skrátka nevedela som iba poďakovať a zobrať pochvalu ako niečo, z čoho sa mám tešiť. Skôr mi to vŕtalo v hlave ako niečo neúprimné. Dnes viem, že pochvala má veľkú silu dodať druhým sebavedomie. A aj sebe. Keď sa budete chváliť, budete sa programovať na to, že ste dobrí. Keď budete chváliť druhých, dáte im pocit dôležitosti a môžete im urobiť dobrú náladu na celý deň. Je rozdiel povedať niekomu: Vyzeráš perfektne v tých šatáchDnes vyzeráš nejako unavene. Čo myslíte? Chváľte svoje deti vždy, keď je za čo (a verte mi, vždy sa niečo nájde). A naučte ich pochvalu so sebavedomím prijímať.

Jedna zo 4  dohôd Dona Miguela Ruiza je Nepreviňuj sa slovom. Aby som ju trošku zladila s tým, čo som napísala o slovíčku NE, trochu ju pozmením: Prestaň škodiť slovom. Alebo Používaj slovo správnym spôsobom.

Moja správa pre vás znie: Používajte slová tak, aby neubližovali druhým, aby sa neobracali proti vám a používajte ich v prospech lásky a pravdy. Prestaňte hovoriť scénarové slová a zvážte použitie predpony NE. Prestaňte ohovárať a prestaňte sa sťažovať. Pretože slovo nikdy nie je iba slovo. Slovo je odtlačok vašej energie, slovo ste vy.

Tento obsah bol zaradený v 4 dohody, Osobný rozvoj, Vzťahy, Život je radosť. Zálohujte si trvalý odkaz.

5 reakcií na Sila slova

 1. Marian povedal:

  Veľmi zaujímavé … jednoduché … účinné.

 2. Marian povedal:

  Relevantný citát z RND: Slovo je mocné jako skala, je jako ze žuly. Neprátel je malý jako nula, ba jako dve nuly :-).

 3. Anička povedal:

  Veľmi praktické do života
  a výstižné.

 4. Spätné upozornenie: Nebojte sa pýtať sa. | Mgr. Jana Mladá - KoučMed

 5. Spätné upozornenie: Urobte si minulosť krajšou | Mgr. Jana Mladá - KoučMed

Pridaj komentár