Dotknú sa vás slová druhých?

prvej dohody Dona Miguela Ruiza už viete, že je dobré zvážiť každé slovo, ktoré vyslovíte. Ale viete ako narábať so slovami, ktoré vyslovia na vašu adresu druhí? O tom hovorí Druhá dohoda, a to Neberte si nič osobne. Bez magickej predpony NE by mohla znieť Osloboďte sa od zvyku brať si všetko osobne alebo Buďte imúnni voči názorom druhých.

Čítajte viac »

Čo urobíte, keď vás niekto skritizuje? Pravdepodobne sa začnete ospravedlňovať a obhajovať svoj prístup a svoje postupy. A budete sa tým nejaký čas trápiť.

Čo urobíte, keď vám niekto povie, že ste sa zachovali nečestne? Hoci viete, že to tak nebolo a pravdepodobne to vie aj ten, kto vás obvinil, budete venovať veľa energie na to, aby ste mu to vysvetlili.

Čo urobíte, keď vám niekto povie, že sa mu zdá, že ste pribrali? Zrejme budete mať pokazený celý deň a večer obzerať sa budete obzerať v zrkadle a nastavíte sa na ďalšiu diétu.

Čo urobíte, keď vás niekto ohovára? Začnete sa obhajovať a možno budete ochotní ísť si to vyrozprávať z očí do očí. Pohádate sa, prestanete sa baviť medzi sebou a ostane vám iba baviť sa poza chrbát.

Prečo sa nám často stáva, že potrebujeme zareagovať na to, čo nám druhí o nás hovoria? Prečo sa tým dokonca často aj trápime? Prečo nás urazí niečo, čo o nás povie niekto druhý a chceme sa obhajovať?

Hlavným dôvodom je to, že takýto program sme prijali do svojho podvedomia v detstve. Rodičia, učitelia, vychovávatelia nás naučili súhlasiť so všetkým, čo povedia. A keď povedali niečo na našu adresu, nebola pre nás iná možnosť ako považovať to za pravdu.

Ďalším z dôvodov je strach. Strach z toho, čo o nás ľudia hovoria a z toho, že sa im nebudeme páčiť. Odmalička máme snahu zapáčiť sa druhým a možno aj viac ako sebe. Zároveň vieme, že sme nedokonalí a keď nás niekto skritizuje, trafí do čierneho presne v tom našom negatívnom sebahodnotení.

Všetky tieto vaše reakcie – obhajoba, trápenie sa, urážanie sa by vôbec nemuseli byť, keby ste vedeli, že všetko, čo vám alebo o vás druhí hovoria, nie je o vás, ale o nich. Je to ich videnie sveta, ich vlastná realita, ich nesplnené očakávania. Je to ich problém. Keď sa na vás hnevajú, vedzte, že sa zaoberajú sami sebou, nie vami.

Keď si prestanete brať veci osobne, budete omnoho slobodnejší,  pretože:

  • prestanete trpieť kvôli niekomu, kto za to nestojí,
  • vyhnete sa mnohým konfliktom a nepríjemnostiam,
  • prestanú vás zraňovať komentáre druhých,
  • začnete dôverovať viac sebe ako druhým,
  • ostane vám viac energie na riešenie svojho života, pretože sa prestanete venovať riešeniu životov druhých ľudí.

K vášmu životu potrebujete hlavne dôveru v seba samého. Nikdy nemáte zodpovednosť za činy a slová druhých, ste zodpovední iba za svoje slová a svoje činy. Keď to naozaj pochopíte, váš život naberie zrazu iný rozmer.

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Súvisiace články

Rodičia a deti
koucmed

Keď sa voči deťom uchyľujeme k manipuláciám, môže za to strach

Keď dieťa povie Nenávidím ťa, máloktorý rodič si zachová chladnú hlavu. Ak sa aj dovtedy snažil vyjsť s dieťaťom „po dobrom“, po týchto slovách už začne nekompromisne nastavovať hranice a trvať na tom, aby dieťa urobilo to, čo robiť nechce a čo vete Nenávidím ťa predchádzalo. A vtedy aj podvedome siahne k manipuláciám. Po akej

Prečítať článok »
Emocie
koucmed

Čo znamená byť zodpovedný za svoje pocity a emócie?

Je všeobecne známe, že súčasťou zodpovednosti za svoj život je aj zodpovednosť za svoje pocity a emócie. Aj keď mnohí si na seba berú aj zodpovednosť za pocity druhých ľudí – je to jedna zo stratégií, ktorú si osvojili v detstve, pravda je taká, že zodpovední sme iba za svoje vlastné pocity a emócie.  

Prečítať článok »
Vzťahy
koucmed

Keď pocity nie sú skutočné pocity, ale prostriedky na manipuláciu

Nie všetko, čo nazývame pocity, sú skutočné pocity. Mnohé naše pocity sú len prezlečené mentálne programy, ktoré projektujú do vonkajšieho sveta naše strachy. Ak tieto pocity neodhalíme a budeme im veriť, pravdepodobne nimi budeme manipulovať druhými alebo sebou. Mám pocit, že ma nemiluje. Mám pocit, že mi závidí. Mám pocit, že sa na mňa hnevá. Mám

Prečítať článok »
Scroll to Top
Prihláste sa na odber nových článkov na email

Zadajte Vašu email adresu: