Keď nebudeš poslúchať, nedostaneš darčeky

Včera som vypočula  v rádiu Expres zaujímavú reláciu, v ktorej Ježiško telefonuje neposlušnému dieťaťu a získa od neho sľub, že bude poslúchať, pretože ináč si pod stromčekom nenájde žiadne darčeky. Motto relácie znie asi takto: ak chcete, aby vaše deti poslúchali aspoň do Vianoc, napíšte nám a náš Ježiško to zariadi.

Motto je úplne presné. Vaše deti budú poslúchať do Vianoc. Kým nevyprší čaro darčekov a vianočnej atmosféry. Potom budú zase neposlušné  – budú odvrávať, nebude sa im chcieť vstávať do škôlky, nebude sa im chcieť učiť a upratovať si izbu.

Čítajte viac »

Ale čo ak sa dá zariadiť to, že vaše deti budú poslušné stále? Neveríte? Nevravím, že je to jednoduché, ale dá sa to. A aby som nevyzerala namyslene, priznám sa, že aj ja som využívala podobné taktiky ako dosiahnuť, že moje dieťa bude poslúchať. A viem, že vždy to bolo iba dočasné.

Takouto ježiškovskou taktikou dosiahneme iba to, že naučíme dieťa podmienenej láske. Dieťa si osvojí stratégiu, že ak urobí to, čo chce rodič (v tomto prípade cez Ježiška), bude mať lásku a aj darčeky na Vianoce. Naučíte ho láske AK.

Láska AK je láska, kedy môžeme od druhých lásku prijať alebo im ju dať, ak budú splnené určité podmienky. Máte v sebe program, že lásku si musíte zaslúžiť. A zaslúžite si ju vtedy, keď urobíte to, čo si želá ten druhý.

Ak sa budeš dobre učiť … Ak nebudeš stále odvrávať… Ak si budeš robiť poriadok v izbe… Ak budeš dobrý/á…Ak sa nebudeš biť s bratom…

Dieťa, ktoré žije takúto lásku, bude mať v dospelosti problémy so vzťahmi, pretože si v sebe nesie program podmienenej lásky. Bude sa snažiť vyhovieť druhým, pretože od malička vie, že ináč lásku nedostane. A zároveň bude to isté vyžadovať od druhých, pretože od detstva chápe, že nemôže dať druhým lásku len tak. Veď ani jemu ju nikto nedal.

Bude používať to isté, čo bolo používané voči nemu: Ak ma naozaj miluješ, tak…Ak sa so mnou vyspíš… Ak so mnou pôjdeš na večierok… Ak schudneš… Ak začneš cvičiť… Ak sa nebudeš hádať s mojou mamou…

Začarovaný kruh podmienenej lásky vyzerá takto: druhého budem milovať preto, lebo plní moje  želania. A ten druhý miluje mňa preto, lebo ja plním jeho želania. Keď budú podmienky splnené, všetko bude v poriadku. Ak sa jeden vo vzťahu začne zdráhať, láska sa začne strácať. A často sa mení v nevraživosť a partneri zrazu ani nevedia, prečo boli spolu.

Ak chceme, aby naše deti žili iné vzťahy ako my, musíme sa k nim správať ináč. A zároveň nám toto iné správanie zabezpečí aj to, že deti budú poslušné stále.

Chce to „iba“ dve veci:

  1. Uvedomiť si, že dieťa je Vaše zrkadlo

Ak dieťa neposlúcha, problém bude zrejme niekde vo Vás. Čo Vás na dieťati hnevá, je presne to, s čím sa Vy sami musíte vysporiadať.

Hnevá Vás, že dieťa odvráva? Zamyslite sa, či Vy ako rodič nemáte problém s autoritami. Alebo či rovnakým spôsobom nekomunikujete so svojim partnerom.

Hnevá Vás, že dieťa klame? Nestáva sa Vám náhodou, že Vás dieťa pristihne pri nejakých nevinných klamstvách? Napríklad ako telefonujete s niekým a poviete mu, že musíte končiť, pretože práve niekto zvoní, hoci to tak nie je? Nie je klamanie a výhovorky niečo bežné vo Vašom živote?

Hnevá Vás, že má dieťa neporiadok vo svojej izbe? Pozrite sa, ako vyzerá Vaša izba, Vaša skriňa alebo kuchyňa, keď niečo robíte? Alebo ako to vyzerá vo Vašej hlave? Je tam poriadok? Ak nie, ako môžete očakávať od druhých, že budú robiť niečo, čo nerobíte ani Vy? Ak áno, nie ste náhodou príliš poriadkumilovný, čo v podstate znamená náročný na druhých?

Skúste sa zamyslieť nad tým, prečo Vás irituje správanie Vášho dieťaťa. Čo je za tým a čo je vo Vás?

  1. Myslieť na to, že svoje dieťa nesmierne ľúbite

Keď sa dieťa narodí, neexistuje nič, len láska bezpodmienečná. Svoje dieťa milujete a bodka. Prečo to jedného dňa meníte? Veď dieťa si lásku zaslúži vždy. Aj keď práve nerobí to, čo by podľa Vás malo robiť. Vždy máte možnosť vyjadriť svoju nespokojnosť pokojne a s láskou.

Vyskúšajte, keď bude Vaše dieťa „robiť zle“, že ho objímete a poviete mu, že ho ľúbite a že veríte, že sa vie správať aj ináč. A nemusí ísť iba o dieťa, schválne si to vyskúšajte aj na partnerovi.

Blížia sa Vianoce, najkrajšie dni v roku. Čas, keď sa naše srdiečka naozaj otvárajú a oveľa intenzívnejšie lásku dávajú. Skúsme si toto obdobie predĺžiť aj na január, február… Ako najdlhšie sa dá. Pretože keď budete druhým lásku nezištne dávať, vytiahne to z nich to najlepšie. A podľa Zákona emocionálnej reciprocity spôsobí Vaše láskyplné konanie to, že tí druhí Vám ho budú chcieť vrátiť.

A ak už viete, prečo Vás Vaše deti iritujú a chceli by ste s tým niečo urobiť, ozvite sa, rada Vám s tým pomôžem.

photo by: roxeteer
Tento obsah bol zaradený v Rodičia a deti, Život je radosť. Zálohujte si trvalý odkaz.

2 reakcie na Keď nebudeš poslúchať, nedostaneš darčeky

  1. Marian povedal:

    To objatie určite vyskúšam :-).

  2. Ivett povedal:

    Som zvedava ako zvladnem vychovu synceka ked bude vacsi, dufam ze mu dam dobre zaklady a nepodlahneme rovnakemu trendu podmienenej lasky..

Pridaj komentár