Keď nebudeš poslúchať, nedostaneš darčeky

Niekoľko rokov dozadu bežala pred Vianocami v jednom slovenskom rádiu relácia s podtitulom: Ak chcete, aby vaše deti poslúchali aspoň do Vianoc, napíšte nám a náš Ježiško to zariadi. Rodičia si objednali telefonát od Ježiška, ten v éteri zatelefonoval neposlušnému dieťaťu a získal od neho sľub, že bude poslúchať. Aspoň do Vianoc, pretože ináč mu pod stromček nič neprinesie.

Mám pocit, že táto relácia sa nestala pravidelnou predvianočnou atrakciou pre rodičov, ale som si istá, že veta Keď nebudeš poslúchať, Ježiško ti neprinesie žiadne darčeky, je pravidelne vyslovovaná každý rok v mnohých rodinách s menšími a možno aj väčšími deťmi.

A keďže detičky darčeky pod stromčekom chcú mať, na nejaký čas ste dosiahli svoje: vaše deti budú poslúchať alebo sa o to aspoň snažiť.

Ináč, zamysleli ste sa nad slovom POSLÚCHAŤ? Čo to pre vás presne znamená?

Pýtam sa na to často účastníkov workshopov Ako zvládať emócie svojich detí s láskou a ťažko to vedia definovať. Ako to má potom pochopiť dieťa, keď to nevie ani sám rodič? Keď k tomu ešte pridám otázku Ako sa vy cítite ako dospelý človek, keď na vás niekto uplatňuje svoju moc a vyžaduje od vás poslúchanie?, väčšinou sa všetci zhodnú na to, že nepríjemne. Myslíte si, že vaše deti sa cítia príjemne, keď od nich vyžadujete poslúchanie? Aj tu je väčšinou iba jedna odpoveď: Asi sa aj oni cítia nepríjemne.

Tak prečo to teda vlastne chceme? Ale o tom budem písať v inom článku. Ale ten dôvod by sa dal zhrnúť do jednej vety: Za snahou dosiahnuť to, aby dieťa poslúchalo, je potreba mať POKOJ.

Teraz by som sa s vami rada zamyslela nad tým, AKO CELÉ TOTO POSLÚCHANIE  DOPADNE.

Je tu istá pravdepodobnosť (a myslím, že dosť vysoká), že si touto vetičkou zabezpečíte nejaké to poslúchanieod svojho dieťatka. Poslúchanie v zmysle ROB TO, ČO JA RODIČ OD TEBA CHCEM. A možno mu to pôjde ťažko a vy mu budete musieť túto vetu často opakovať. Dieťa nadobudne pocit, že neposlúcha, ale darčeky si pod stromčekom nájde aj tak. Veď ktorý rodič by mal to srdce dodržať taký „sľub“, že?

A tak sa dieťa naučí, že vaše slová nemajú veľkú váhu a neskôr ho už podobnými podmienkami nebudete vedieť manipulovať.

Isté však je, že v dieťati sa utvrdí jedno presvedčenie (ktoré ste už pravdepodobne začali ako rodičia formovať skôr, nie len v predvianočnom čase a nie len cez darčeky): Lásku, pozornosť a darčeky si musím zaslúžiť. Ukazujete mu PODMIENEČNÚ LÁSKU.

Lásku, ktorá funguje na princípe Musím uspokojiť želania druhých bez ohľadu na to, čo chcem ja. Lásku, ktorú si treba ZASLÚŽIŤ.

Mnohí ľudia sa potom celý život snažia dosahovať rôzne méty, o ktorých si myslia, že im môžu pomôcť zadovážiť si lásku a pozornosť. A takisto vyžadujú od svojich partnerov, aby im oni napĺňali ich nároky a požiadavky, aby im mohli lásku dať.

Začarovaný kruh podmienečnej lásky vyzerá takto: druhého budem milovať preto, lebo plní moje  želania. A ten druhý miluje mňa preto, lebo ja plním jeho želania. Keď budú podmienky splnené, všetko bude v poriadku. Niekedy to takto zdanlivo funguje, ale táto láska nie je udržateľná navždy.

Dieťaťu treba dávať LÁSKU BEZPODMIENEČNÚ. Ak sa vám podarí prejsť z podmienečnej lásky na bezpodmienečnú (alebo sa k nej vrátiť, pretože keď bolo vaše dieťa maličké, vtedy ju od vás dostávalo a celkom prirodzene), tak z vašich detí vyrastú sebavedomí dospelí, ktorí poznajú svoju hodnotu a dokážu byť sami sebou.

Ak je to niečo, čo vás oslovilo a cítite, že by ste BEZPODMIENEČNÚ LÁSKU chceli vniesť do života svojich detí, potrebujete navnímať, že:    

  1. Dieťa je vaše ZRKADLO

To, čo vás na dieťati hnevá, je presne to, s čím sa vy sami musíte vysporiadať.

Hnevá vás, že dieťa odvráva? Zamyslite sa, či vy ako rodič nemáte problém s autoritami. Alebo či rovnakým spôsobom nekomunikujete so svojim partnerom. Alebo rovno s dieťaťom.

Hnevá vás, že dieťa klame? Nestáva sa vám náhodou, že vás dieťa pristihne pri nejakých nevinných klamstvách? Napríklad ako telefonujete s niekým a poviete mu, že musíte končiť, pretože práve niekto zvoní, hoci to tak nie je? Nie je klamanie a výhovorky niečo bežné vo vašom živote?

Hnevá Vás, že má dieťa neporiadok vo svojej izbe? Pozrite sa, ako vyzerá vaša izba, vaša skriňa alebo kuchyňa, keď niečo robíte? Alebo ako to vyzerá vo vašej hlave? Je tam poriadok? Ak nie, ako môžete očakávať od druhých, že budú robiť niečo, čo nerobíte ani vy? Ak áno, nie ste náhodou príliš poriadkumilovný, čo v podstate znamená náročný na druhých?

Skúste sa zamyslieť nad tým, prečo Vás irituje správanie Vášho dieťaťa. Čo je za tým a čo je vo Vás? Viac o zrkadlení nájdete tu.

  1. Hoci svoje dieťa ľúbite, vaša láska sa k nemu nemusí vždy dostať

Vôbec nepochybujem o tom, že svoje deti ľúbite. Problém je však v tom, že tá vaša láska sa k vášmu dieťaťu nedostane. Že ju necíti. Prečo? Pretože keď na dieťa kričíte, keď mu niečo vyčítate, hneváte sa na neho, tak dieťa vníma váš hnev, nie vašu lásku. Nedokáže logicky pochopiť, že vy sa len hneváte, že vám ide o jeho dobro a že ho aj tak ľúbite. Môžete mu to aj hovoriť, slová sú oveľa menej podstatné než vaša negatívna emócia za výčitkou, rozkazom, či kritikou, ktorú dieťa cíti.

Preto je veľmi dôležité uvedomiť si, že prv, než spustíte na dieťa kritiku, výčitky, skôr než si začnete vydobíjať to svoje, dieťa nie je povinné byť na váš obraz a napĺňať vám vaše potreby.

Že má byť dieťa poslušné, je vaša potreba vo vašom peknom svete a pravdepodobne ste ju zdedili od svojich rodičov. A tí zase od svojich. Za touto potrebou je skrytá potreba mať pokoj a kdesi hlboko pod ňou je strach zo straty autority. Oboje je potrebné preskúmať a nedávať mu moc nad svojim životom a nad životom vašich detí.

Blížia sa Vianoce, najkrajšie dni v roku. Čas, keď sa naše srdiečka naozaj otvárajú a oveľa intenzívnejšie lásku dávajú. Skúsme si toto obdobie predĺžiť aj na január, február… Ako najdlhšie sa dá. Pretože keď budete druhým lásku nezištne dávať, vytiahne to z nich to najlepšie. A podľa Zákona emocionálnej reciprocity spôsobí Vaše láskyplné konanie to, že tí druhí Vám ho budú chcieť vrátiť.

Nájdite v sebe odvahu a pozrite sa na svoje deti ako na svoje ZRKADIELKA. Zistite, čím vás iritujú a úprimne sa pozrite na to, ako to máte s touto činnosťou vy. Ak je pre vás ťažké to vidieť, rada vám s tým pomôžem.

photo by: roxeteer
Tento obsah bol zaradený v Komunikácia, ktorá spája, Rodičia a deti. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár