Bude vaše dieťa čoskoro prváčikom? Zápisom do školy to nekončí, ale začína.

Práve v týchto dňoch sa uskutočňujú zápisy do prvej triedy. Rodičia sa zaujímajú, či majú na tento deň svoje deti nejako pripraviť.

 

Pokiaľ sa dieťa toho dňa nebojí, nie je nutná nejaká špeciálna príprava.

Ak ale vidíte, že má obavy, tak mu ich uznajte a uistite ho tým, že mu poviete čo najviac o tom, čo ho čaká a že tam budete s ním. A keď to bude za vami, OCEŇTE, v čom sa snažilo. Napríklad: Páči sa mi, ako si prekonal svoj strach a nechal si ma odísť, keď pani učiteľka chcela, aby si s ňou ostal sám. Nechváľte ho pochvalami typu Ty si šikovné, dieťa moje, zvládlo, pretože tie vytvárajú fixné nastavenie v jeho mysli.

Ak chcete dieťa na niečo pripravovať, pomôžte mu na školu ešte viac dozrieť. Veľa nastavení sa u dieťaťa formuje práve v prvej triede a bude mať vplyv na to, s akou chuťou a motiváciou bude chodiť do školy neskôr.

 

Preto, kým príde ten veľký deň – prvý deň v škole na začiatku septembra, môžete sa zamerať na tieto veci:

Rozvíjajte sociálny mozog a empatiu dieťaťa.

Vedci tak nazvali oblasť mozgu, ktorá vykazuje aktivitu vždy, kedy sme zapojení do nejakej sociálnej interakcie, najmä ak sa v nej zaoberáme aj myslením a pocitmi ostatných ľudí. Inými slovami, ak sme empatickí.

Sme totiž sociálne bytosti a empatiu v sebe máme, len ju treba rozvíjať.

Empatické dieťa je ľahšie včlenené do kolektívu a tým, že vie, aké emócie prežíva ono samo, ľahšie si vie ustáť svoje hranice.

Empatia a sociálny mozog sa rozvíjajú vo vzťahu s nami rodičmi. Mama je prvá osoba, na ktorú sa dieťa dokáže naladiť, a postupne to dokáže aj s ostatnými.

Ale dôležité je, aby sa dieťa vedelo naladiť aj na seba – aby vedelo, čo prežíva a mohlo to slobodne vyjadriť.

Preto, ak chcete podporiť rozvoj empatie a sociálneho mozgu vášho dieťatka ešte kým nastúpi do školy, určite sa zamerajte na „prácu“ s jeho emóciami.

 

Neodmietajte ich, nezľahčujte a ani od nich neodvádzajte pozornosť. Namiesto toho sa o nich rozprávajte, pomenúvajte ich, uznávajte mu ich. Všetky sú v poriadku a všetky nejakým spôsobom informujú dieťa o zmenách, ktoré sa dejú v ňom alebo vo svete okolo neho.

A v poriadku sú aj tie vaše. Hovorte aj o nich – pomenúvajte ich, ale tak, aby ste v dieťati nevyvolávali pocity viny. Čiže namiesto Hnevám sa, pretože si urobila toto, povedzte Keď sa stalo toto, nahnevala som sa. Naučte sa hovoriť JA jazykom, aby sa to mohlo naučiť aj vaše dieťa. Je to veľmi dôležitá zručnosť, ktorá mu umožní cítiť sa v škole a kolektíve sebavedomo a samo za seba bez strachu, že by sa druhí, kvôli jeho pocitom mohli cítiť zle.

K rozvoju sociálneho mozgu je dôležité aj to, aby deti vedeli spolupracovať.

Napríklad ho nechajte, aby vám niečo vysvetľovalo, aby sa delilo a pomáhalo iným. Je dokázané, že pri spolupráci sa cítime šťastnejší a spokojnejší, než keď sa chováme individualisticky a nad niekým vyhrávame.

Rozvíjajte u dieťaťa rastové nastavenie mysle.

Rastové nastavenie mysle je podľa mnohých štúdií z oblasti psychológie a neurovied kľúč k tomu, aby sa dieťa vzdelávalo rado a aby mu to vydržalo na celý život.

 

Ako môžete rastové nastavenie mysle u svojho dieťaťa podporiť?

Najdôležitejšie je používať namiesto pochvál OCENENIA, ktoré sú zamerané na snahu a na to, čo sa podarilo. Písala som o tom tu a tu.

Rastové nastavenie mysle môžete u dieťaťa podporiť aj tým, že ho naučíte neporovnávať sa s ostatnými.

Prečo je dôležité, aby sa dieťa neporovnávalo s ostatnými?

 

Pretože dieťa, ktoré si je vedomé svojej hodnoty a nemusí sa porovnávať s ostatnými, je spokojnejšie a šťastnejšie.

A čo viac chceme pre svoje deti, než to, aby boli spokojné a šťastné?

Preto teda začnime od seba a neporovnávajme. Ani seba s inými, ani naše deti.

Ak už na tomto poli máte čo to zapraxované, je najvyšší čas začať budovať sebahodnotu a sebaúctu dieťaťa tak, že sa bude cítiť pre vás dobré a hodnotné.

Namiesto toho, že by ste niekomu dávali negatívne nálepky, snažte sa vnímať a vysvetľovať správanie druhých skôr ako ovplyvnené okolnosťami.

 

Milí rodičia, ste pre svoje dieťa vzory. Možno si uvedomujete, ako ste to so školou a učením mali vy a možno chcete, aby to vaše deti mali ináč. V každom prípade máte veľký vplyv na to, či bude škola pre vaše dieťa miesto, kam chodí rado.

Držím vám v tom palce. Aj v tom, akú školu pre svoje dieťa vyberiete. Pretože aj na tom záleží.

S láskou a úctou,

Jana Mladá

Image by svklimkin from Pixabay

 

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Súvisiace články

Rodičia a deti
koucmed

Chcete, aby z vašich detí vyrástli zrelí dospelí? Postarajte sa o prepojenia v ich mozgu.

Často ma oslovujú rodičia, ktorým sa nepáči, že ich ratolesti ťažko zvládajú stresové situácie a mávajú záchvaty hnevu alebo úzkosti. Pýtajú sa samozrejme prečo to tak je a samozrejme aj to, ako to zmeniť. Na prvú otázku odpovedám, že správanie ich detí môže byť výsledok toho, že ich mozog nie je dostatočne prepojený (alebo ak použijem odbornú

Prečítať článok »
Rodičia a deti
koucmed

Láska je síce najviac, ale sama o sebe vo výchove nemusí stačiť

ť ko vysvetliť nízku sebahodnotu, nízke sebavedomie, úzkosti, depresie, či závislosti u ľudí, vyrastajúcich v relatívne pokojných podmienkach, v ktorých sa nič zlé medzi rodičmi a deťmi nedialo? Odpoveď na túto otázku sa ukrýva v tom, že dieťa neformuje iba to zlé, čo sa v detstve udialo, ale aj to dobré, čo sa malo udiať, ale sa

Prečítať článok »
Rodičia a deti
koucmed

Ak nechcete, aby sa z darčekov stali nástroje vašej moci, prestaňte ich dávať za odmenu.

Už niekoľko rokov beží pred Vianocami v jednom slovenskom rádiu relácia Ježiško volá neposlušným deťom. Podnadpis tejto relácie znie takto: Ak chcete, aby vaše deti poslúchali aspoň do Vianoc, napíšte nám a náš Ježiško to zariadi. Párkrát sa mi podarilo byť svedkom toho, ako Ježiško nejakému neposlušnému chlapcovi v éteri rádia telefonoval. Aj mi do plaču bolo,

Prečítať článok »
Scroll to Top
Prihláste sa na odber nových článkov na email

Zadajte Vašu email adresu: