Čo so svokrou, ktorá sa vám montuje do života?

Zdá sa, že SVOKRY sú nepriateľky. Nedávno som zachytila jeden článok na facebooku s nadpisom nejako v zmysle Ako zatočiť s otravnou svokrou, pod ktorým bolo naozaj veľké množstvo komentárov o tom, ako nevesty so svojimi svokrami rázne zatočili. Aj pointa článku bola o tom, že ak svokra nebude robiť to, čo chcete, tak jej treba ukázať dvere a odstrihnúť ju zo svojho života. A ak sa vás manžel – jej syn – nezastane, tak si na návštevu k svojim rodičom bude chodiť sám.

Na workshopoch o vzťahoch sa snáď pravidelne pritrafí otázka ohľadne svokry. Čo robiť, keď svokra všetkých ponižuje, terorizuje, keď sa montuje sa do našich životov?

Ako prvé mi vždy napadne toto čínske príslovie:

BUĎTE DOBRÍ A MILÍ NA TÝCH, KTORÍ SÚ K VÁM ZLÍ A POČKAJTE, ČO TO S NIMI UROBÍ.

Ja by som k tomu ešte pridala etikoterapeutický dodatok: A POČKAJTE, ČO TO UROBÍ S VAMI.

Krásne je to vyjadrené v tomto príbehu:

V malej rybárskej osade na brehu azúrovej rieky žila Liu, dievčina krásna ako zornička. Zamiloval sa do nej najbohatší z miestnych rybárov a požiadal ju o ruku.
Prvé týždne mladého páru boli šťastné a bezstarostné. Lenže všetko toto šťastie znervózňovalo a čoraz viac popudzovalo Liuinu svokru, ktorá začala mať strach, že úplne stratí synovo srdce. Bála sa, že všetci rodinní príslušníci a aj sluhovia budú mať radi nevestu a od nej sa odvrátia. Preto začala Liu trápiť všemožnými spôsobmi a rozširovať o nej tie najstrašnejšie reči.
Liu to rozhnevalo a rozhodla sa, že si to nenechá. Zašla k čarodejníkovi, aby si zadovážila niečo, čím by ju pomaly a nenápadne zničila. Čarodejník ju pozorne vypočul a podal jej fľaštičku s ružovou tekutinou. Povedal, že keď ju bude svokre denne prikvapkávať do čaju, tak ona bude čoraz slabšia a bezvládnejšia a nebude schopná robiť zlo. A aby Liu odvrátila od seba akékoľvek podozrenie, poradil jej ešte, aby svokre každé ráno masírovala touto tekutinou šiju, ramená a čelo.
Liu teda každý deň kvapkala ružovú tekutinu svokre do čaju a trpezlivo ju každý deň masírovala. Denná masáž spriadala medzi dvoma ženami nové vlákna priateľstva. Ich srdcia sa zmenili. Svokra si všimla, že nevesta je nielen pekná, ale je aj zdvorilá a veľkodušná. Liu zase denne objavovala materské srdce svojej svokry. Po niekoľkých týždňoch Liu úplne zabudla na dôvod svojej návštevy u čarodejníka a denné návštevy svokry, aby ju pomasírovala a nakvapkala jej ružovú tekutinu do čaju, sa pre ňu stali milým návykom.
No jedného dňa si na všetko spomenula. Vtedy, keď svokra nevinne povedala: „Ach, ako nám je spolu dobre. Si mi ako dcéra, ktorú som nikdy nemala. Aká škoda, že musím umrieť skôr ako ty…“ Liu vstala a okamžite utekala za čarodejníkom, aby jej dal nejaký protijed. Padla na kolená a rozpovedala mu, ako sa jej srdce zmenilo.
Čarodejník sa usmial: „Vstaň moja krásna dcérenka. Tekutina, ktorú som ti dal, je iba výťažok z lupeňov ruže. Pravý protiliek na jed nenávisti, ktorú si mala v sebe, bola každodenná masáž. Keď pozeráš niekomu do očí, si mu blízko. Keď sa s ním rozprávaš, nemôžeš ho nenávidieť.“

Možno si teraz ťukáte na čelo – určite sa nebudem pekne správať k niekomu, kto sa ku mne správa arogantne. Ale čo ste skúšali doposiaľ?

Žiadali ste? „Ja si takéto správanie vyprosujem!“

Prikazovali ste? „Nesprávajte sa ku mne takto!“

Manipulovali ste? „Keď sa takto budete ku mne správať, tak u nás nebudete vítaná .. tak k vám nebudem púšťať vnúčatá…“

Ohovárali ste? „Tá moja svokra, to je strašná ježibaba.“

Trestali ste? Ignorovali ste?

A pomohlo? Ak aj áno, som si istá, že váš vzťah nie je srdečný ani láskyplný.

Tak prečo nevyskúšať byť milá, milý? Nemusíte ju zrovna masírovať každý deň, stačí sa správať MILO, ZDVORILO, S REŠPEKTOM, presne tak, ako chcete, aby sa svokra správala k vám.

Ak sa súcitne zamyslíte, čo ju núti správať sa tak, ako sa správa, zistíte, že za tým je nejaký jej STRACH alebo NESPOKOJNOSŤ. A možno si dokážete povedať, že ona to vlastne ani nerobí VÁM, ona to PROSTE LEN ROBÍ, pretože NEVIE INÁČ.

V budúcom článku to trošku etikoterapeuticky rozoberiem. A dovtedy SKÚSTE BYŤ tak obyčajne ĽUDSKY MILÍ.

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Súvisiace články

Rodičia a deti
koucmed

Keď sa voči deťom uchyľujeme k manipuláciám, môže za to strach

Keď dieťa povie Nenávidím ťa, máloktorý rodič si zachová chladnú hlavu. Ak sa aj dovtedy snažil vyjsť s dieťaťom „po dobrom“, po týchto slovách už začne nekompromisne nastavovať hranice a trvať na tom, aby dieťa urobilo to, čo robiť nechce a čo vete Nenávidím ťa predchádzalo. A vtedy aj podvedome siahne k manipuláciám. Po akej

Prečítať článok »
Vzťahy
koucmed

Keď pocity nie sú skutočné pocity, ale prostriedky na manipuláciu

Nie všetko, čo nazývame pocity, sú skutočné pocity. Mnohé naše pocity sú len prezlečené mentálne programy, ktoré projektujú do vonkajšieho sveta naše strachy. Ak tieto pocity neodhalíme a budeme im veriť, pravdepodobne nimi budeme manipulovať druhými alebo sebou. Mám pocit, že ma nemiluje. Mám pocit, že mi závidí. Mám pocit, že sa na mňa hnevá. Mám

Prečítať článok »
Emocie
koucmed

Sme alebo nie sme zodpovední za pocity ostatných? A čo to vlastne tá zodpovednosť za pocity znamená?

Čo si myslíte o tomto? Vaše myšlienky, vaše pocity, vaše slová, vaše činy, vaše správanie, vaše chyby a ich dôsledky sú vaša zodpovednosť, kým myšlienky, pocity, slová, činy, správanie a chyby ostatných vaša zodpovednosť nie sú.   Nedávno som sa stretla v jednej facebookovej skupine s obrázkom, ktorý toto zobrazoval. Pod obrázkom sa vinula dlhá a celkom vášnivá

Prečítať článok »
Scroll to Top
Prihláste sa na odber nových článkov na email

Zadajte Vašu email adresu: