Mám sa rada, nemám sa rada

Pezibear / <a href="http://pixabay.com/p-747345/">Pixabay</a>

Keď sa nebudem mať rada sama, nebudú ma mať radi ani druhí ľudia. Keď sa nebudem mať rada, tak v sebe nebudem mať lásku a nebudem mať z čoho rozdávať lásku druhým ľuďom.

Lezú vám tieto slová na nervy? Aj mne liezli. Až pokiaľ som nepochopila, o čom sebaláska naozaj je. Pretože mi bolo ťažko mať sa rada, keď som žila program, že mať sa rada je sebecké. Že najskôr treba pomôcť druhým a až potom je rad na mne.

Tento program žije väčšina ľudí a väčšina si ho osvojila v detstve. Ako vyzerá ich život? Sú uštvaní z toho, ako pomáhajú druhým, ako sa cítia za druhých zodpovední a riešia ich problémy. Sami seba znevýhodňujú oproti svojim deťom, partnerom, kolegom alebo kamarátom. A často sa cítia aj sklamaní, pretože ich služby sú nie vždy opätované. Výsledok je taký, že sa necítia dobre a necítenie sa dobre nie je láska k sebe. Sebaláska je o tom, že sa cítite dobre, vy a aj ľudia okolo vás.

Čítajte viac »

Mnohí si však v dospelosti pretransformovali program, že iní sú dôležitejší ako oni, na program, že najdôležitejší sú iba oni. A kopú iba za seba. Druhým nedoprajú, nedožičia, nedovolia. Možno majú pocit, že sa cítia dobre, ale je to iba chvíľkovo, pokiaľ napríklad nezistia, že niekto iný má viac ako on. Takže opäť nepríjemné pocity. Ani toto nie je sebaláska, to je čisté sebectvo.

Sebaláska má so sebectvom spoločnú iba jednu jedinú vec, a to, že na prvom mieste som Ja.  V ostatných veciach sú však sebaláska a sebectvo diametrálne odlišné.

Ak som sebecká, tak Ja na prvom mieste znamená, že Ja, potom dlho nič, zase Ja a potom zase Ja. Mám sa rada znamená, že hoci myslím v prvom rade na seba, všetko, čo chcem ja, doprajem aj druhým ľuďom. Aj tí majú svoje práva a potreby a nie sú dôležitejší a ani menej dôležití ako ja. Robím niečo pre seba s cieľom, aby aj iní z toho mali nejaký úžitok. Niečo na spôsob kyslíkového prístroja pri havárii lietadla: najskôr si ho musím dať sama, pretože až keď sama dýcham, môžem pomôcť ostatným.

Ak som sebecká, mám potrebu druhým niečo dokazovať. Pozrite sa, čo mám, čo dokážem. A ak to náhodou dokážu alebo majú aj druhí, tak ma to niekde zabolí, alebo pichne. Ak sa mám rada, tak si nemusím dokazovať vôbec nič. A nepocítim ani štipku závisti, keď niekto budem mať to, čo ja alebo aj oveľa viac. Budem len rada. Viem, že je tu dosť pre všetkých, teda aj pre mňa.

Ak som sebecká, budem chcieť mať druhých ľudí iba pre seba. Iba vtedy mi bude dobre, keď sa moji blízki budú hnevať na tých istých ľudí ako ja, keď mi budú lichotiť a plniť moje požiadavky. Ak sa mám rada, môj pocit pohody nebude závisieť od toho, či sa iní ľudia budú správať tak, ako by sa mne páčilo. Dám im slobodu, nech sa správajú tak, ako oni uznajú za vhodné. Budem si vedomá svojej hodnoty, aj keď mi nikto nebude lichotiť, dávať komplimenty alebo ma ubezpečovať o svojej láske. Ba dokonca sa budem cítiť v bezpečí a pohode, aj keď budem sama.

Cítite tú zásadnú emóciu, ktorá vás naplní, keď ste v sebaláske?

Sebaláska je o láskavom a prijímajúcom prístupe k sebe a ostatným. Som v poriadku taká, aká som. Aj iní sú v poriadku takí, akí sú. Cítim sa dobre, som spokojná sama so sebou a ak s niečím spokojná nie som, tak to prijmem a potom na tom budem pracovať. Ale iba sama na sebe. Sebaláska je niečo čisto pozitívne, čo nám do života pritiahne zase len pozitívne veci.

Ak sa nastúpite na cestu sebalásky, tak sa vám v živote začnú diať zmeny. Prestanete súťažiť, závidieť, odsudzovať. Budete zažívať menej agresivity a strachu a život prestane byť komplikovaný. Ľudia sa k vám budú chovať krajšie a aj vaše zdravie sa zlepší. Pravdepodobne sa vám vyrieši nejaký dlhotrvajúci konflikt.

A ako na to? Ako sa mať rád? Skúste to cez kurz Staň sa láskou svojho života.

Tento obsah bol zaradený v Osobný rozvoj, Vzťahy. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár