Jednoduché rituály na zvýšenie sebalásky a sebavedomia

V detstve som o sebe počúvala protichodné myšlienky. Doma mi hovorili, že som neschopná a nič zo mňa nebude a v škole zase, že som šikovná a niekam to určite dotiahnem. V škole som sa cítila sebavedomá, doma to až také ružové nebolo. Samozrejme, že aj doma som sa chcela cítiť sebavedomá a vedela som, že ten pocit prichádza vtedy, keď cítim lásku a uznanie od rodičov. A tak som sa snažila robiť rodičom po vôli, nehnevať ich a byť dobré dievčatko, ktoré nosí zo školy dobré známky.

Dnes už viem, že keď nebudem cítiť lásku k sebe, keď sa nebudem mať rada, tak mi ani druhí ľudia nebudú dávať lásku. A navyše bez lásky k sebe nie som schopná naozaj milovať ani druhých ľudí. No proste začarovaný kruh, ktorý sa mi zrkadlil v mojich vzťahoch po väčšinu života.

Aby som to spresnila, mám na mysli bezpodmienečnú lásku. Pretože lásku so žiarlivosťou, podmienkami, očakávaniami a výčitkami, tej sa mi dostávalo celkom dosť.

Pred pár rokmi som pochopila, že ak chcem, aby ma druhí bezpodmienečne milovali,  musím začať u seba. Že ja seba musím mať bezpodmienečne rada. Čo v preklade znamená, že sa prijímam taká, aká som, že púšťam svoju snahu byť dokonalá, perfektná, lepšia ako tá alebo tamten a že nemusím potláčať svoje ja v snahe páčiť sa všetkým naokolo.

A ako iste viete, o lásku sa treba starať. Ja sa preto tiež o svoju lásku k sebe samej starám. Každý deň. Mám tri jednoduché  rituály, ktoré ani nezaberú veľa času.

Takže ak aj sa aj vám od vašich manželov, priateľov, detí, kolegov alebo príbuzných nedostáva tá pravá bezpodmienečná láska, máte veľký potenciál na to, aby ste popracovali na láske k sebe samému.

A začať môže hneď – presne tými tromi malými každodennými rituálmi, ktoré robím ja:

  1. ZRKADLO

Každé ráno sa na seba usmejte v zrkadle. Pozrite sa na seba s láskou a povedzte si, že ste výnimočný/á, že ste jedinečný/á a že ste krásny/a. Alebo si povedzte slová havajskej modlitby Hooponopono: Milujem ťa, Ospravedlňujem sa ti, Prosím odpusť mi, Ďakujem. Vyvolajte si v oblasti svojho srdca pocit lásky a pošlite ho svojmu obrazu v zrkadle.

2. WWW

Nie, nejde o internetové stránky. WWW je skratka pre WHAT WENT WELL, čo v preklade znamená ČO IŠLO DOBRE.

Položte si k posteli malý zošit, do ktorého si každý večer pred spaním zapíšete tri veci, ktoré v ten deň boli dobré, ktoré sa podarili (hoci niektoré sa aj nepodarili). Môže to byť niečo, za čo sa oceňujete, niečo, za čo ste vďační. Alebo len niečo, čo bolo v tom ťažkom dni, ktorý ste práve prežili DOBRÉ. Aj keby ste sa ocenili iba za to, že ste urobili večeru a vďační by ste boli za to, že ste mohli bosí kráčať po tráve na záhrade. A opäť si vo vašej hrudi vyvolajte pocit lásky a vďačnosti, v ktorom sa „vykúpete“ pred tým, než zaspíte.

3. ODPUSTENIE

Odpúšťajte si. Všetko a vždy. Každú jednu vec, ktorú máte tendenciu a chuť si vytknúť alebo sa za ňu skritizovať. Už len samotné slovo ODPÚŠŤAM SI má na vaše telo blahodárny vplyv. A ak nie je nič konkrétne, čo by ste si vyčítali, odpúšťajte si vždy, keď sedíte na wc – keď si odpúšťate zo svojho močového mechúra, urobte si k tomu slovný doprovod: Odpúšťam si, odpúšťam si, odpúšťam si. Môžete si nájsť iné miesto, na ktorom si túto mantru budete opakovať, ale wc vám zaručí, že si tento rituál urobíte aspoň raz za deň.

Tieto nenáročné každodenné aktivity vám postupne zaručia, že sa začnete viac tešiť zo života a menej sa rozčuľovať a hnevať. Stanete sa partnerom, ktorý miluje samého seba, pozná svoju hodnotu a je slobodný. A presne takí ľudia vám začnú prichádzať do života.

Je však možné, že sa vo vašich vzťahoch nebudú diať zmeny tak rýchlo, ako by ste chceli. Môže to byť preto, že máte vo svojom podvedomí nejaký vzorec alebo presvedčenie, ktoré zmenám bránia.

Tieto vám môžem pomôcť rozpoznať a rozpustiť pomocou emočného koučingu.

Želám vám veľa úspechov na ceste za lepším vzťahom k sebe samému, pretože ten je zo všetkých vzťahov najdôležitejší.

S láskou,

Jana Mladá

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

1 názor na “Jednoduché rituály na zvýšenie sebalásky a sebavedomia”

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Súvisiace články

Život je radosť
koucmed

Nech v roku 2024 nájdete rovnováhu

Aj na konci tohto roka mám pre vás malé numerologické zamyslenie sa nad tým, čo v sebe skrývajú čísla nadchádzajúceho roku. A návod na to, aby ste si vypočítali vaše osobné číslo, ktoré tiež bude mať vplyv na váš rok 2024. ROK 2024 bude v znamení čísla OSEM a zároveň v znamení dvoch DVOJOK a jednej ŠTVORKY.   Osmička je o úspechu,

Prečítať článok »
Život je radosť
koucmed

Nech v roku 2023 prejdete vnútornou zmenou, ktorá vás posunie k láskavosti a empatii

Aj tento rok mám pre vás malé numerologické zamyslenie sa nad tým, čo v sebe skrývajú čísla nadchádzajúceho roku. A návod na to, aby ste si vypočítali, aké čísla budú ovplyvňovať ten váš. Idem teda rovno na vec: ROK 2023 bude v znamení čísla SEDEM a zároveň v znamení dvoch DVOJOK a jednej TROJKY.   Sedmička je o vnútornej zmene, duchovnom raste a o prevzatí

Prečítať článok »
Rodičia a deti
koucmed

Keď sa voči deťom uchyľujeme k manipuláciám, môže za to strach

Keď dieťa povie Nenávidím ťa, máloktorý rodič si zachová chladnú hlavu. Ak sa aj dovtedy snažil vyjsť s dieťaťom „po dobrom“, po týchto slovách už začne nekompromisne nastavovať hranice a trvať na tom, aby dieťa urobilo to, čo robiť nechce a čo vete Nenávidím ťa predchádzalo. A vtedy aj podvedome siahne k manipuláciám. Po akej

Prečítať článok »
Scroll to Top
Prihláste sa na odber nových článkov na email

Zadajte Vašu email adresu: