Máte právo nevysvetľovať, ale budete mať pekné vzťahy?

Autorom citátu „Nemrhaj svoj čas vysvetľovaním, ľudia aj tak počujú len to, čo chcú počuť“ je vraj Paulo Coelho. Pravdupovediac, nechce sa mi tomu veriť. Ale verím, že nech to bol, kto to bol, musel vo svojom živote viackrát zažiť, že vysvetľoval a ľudia mu nerozumeli. Lebo iba toto mohol zažiť. Nemohol zažiť to, že ONI POČULI iba to, čo chceli počuť. On sa to mohol iba domnievať. Na základe skúseností s nedorozumením sa autor rozhodol dať všetkých do jedného vreca plus pridal zovšeobecnenie, že keď to tak bolo v minulosti, bude to tak aj v budúcnosti. Tak načo mrhať čas vysvetľovaním, však?

Znie to lákavo. Ale čo ak je to úplne ináč? Čo ak to nie je o tom, že ľudia počujú, iba to, čo chcú počuť, ale je to o tom, že počujú len to, čo im DOVOLÍ ICH NASTAVENIE?

Všetci sme si vo svojom živote preskákali rôznymi situáciami a vytvorili sme si v sebe rôzne presvedčenia, ktoré spôsobujú, že môžeme počúvať to isté, každý si z toho môže zachytiť iné posolstvo, či iný význam.
Neodsudzujme preto druhých ľudí z niečoho, čo možno ani nerobia, alebo ak to robia, tak nie vedome. Nekomunikujme s nimi s negatívnym predpokladom, že oni si z našich slov vyberú len tie, ktoré chcú počuť, pretože sa takto vopred oberáme o možnosť zažívať s ľuďmi POROZUMENIE.

Ak ostaneme pri NEVYSVETĽOVANÍ, je vysoko pravdepodobné, že budeme zažívať NEPOCHOPENIE, NEDOROZUMENIE a možno aj MLČANIE, či IGNORÁCIU.

Preto, AK VÁM NAOZAJ ZÁLEŽÍ na vašich vzťahoch s druhými ľuďmi, VYSVETĽUJTE. A postarajte sa o to, aby bolo porozumené tomu, čo hovoríte.
Pretože kvalita vzťahov závisí od toho, či ľudia chápu, čo si chcú povedať. Ak chápu, tak je výsledkom rozhovoru, či inej komunikácie medzi ľuďmi POROZUMENIE.
A porozumenie rovná sa SPOJENIE, BLÍZKOSŤ a RADOSŤ.

Ak vám naozaj záleží na vašich vzťahoch a cítite, že máte potenciál ich zlepšiť, príďte na workshop VZŤAH JE RADOSŤ, ktorý bude 20.3.2019 o 18:00 v Monsters Cafe and Bar v Bratislave.

Ste srdečne vítaní.

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Súvisiace články

Emocie
koucmed

Sme alebo nie sme zodpovední za pocity ostatných? A čo to vlastne tá zodpovednosť za pocity znamená?

Čo si myslíte o tomto? Vaše myšlienky, vaše pocity, vaše slová, vaše činy, vaše správanie, vaše chyby a ich dôsledky sú vaša zodpovednosť, kým myšlienky, pocity, slová, činy, správanie a chyby ostatných vaša zodpovednosť nie sú.   Nedávno som sa stretla v jednej facebookovej skupine s obrázkom, ktorý toto zobrazoval. Pod obrázkom sa vinula dlhá a celkom vášnivá

Prečítať článok »
Možno je všetko ináč
koucmed

Nech v roku 2021 nájdete odvahu na zmenu

Blíži sa záver roka a to je pre mňa čas, kedy pomocou numerológie pozriem na to, čo v sebe skrývajú čísla nadchádzajúceho roku a aký ten rok bude pre mňa. Len tak zľahka, nie je to žiadny podrobný numerologický výklad, ale na zamyslenie je to fajn. Nechajte sa inšpirovať a spočítajte si aj vy, čo vám prinesie rok 2021.

Prečítať článok »
Komunikácia, ktorá spája
koucmed

Nízka sebaúcta

Čo vlastne sebaúcta je? Ako vzniká a prečo ju máme všetci nižšiu, než by sme chceli? SEBAÚCTA alebo aj SEBAHODNOTA je súbor všetkých presvedčení, ktoré máme o svojej osobe. Tieto presvedčenia môžu byť pozitívne aj negatívne, niektorých sme si vedomí, iných nie. O tých nevedomých sa dozvedáme najčastejšie cez vzťahy. Ak si o sebe myslíme, že

Prečítať článok »
Scroll to Top
Prihláste sa na odber nových článkov na email

Zadajte Vašu email adresu: