Máte právo nevysvetľovať, ale budete mať pekné vzťahy?

Autorom citátu „Nemrhaj svoj čas vysvetľovaním, ľudia aj tak počujú len to, čo chcú počuť“ je vraj Paulo Coelho. Pravdupovediac, nechce sa mi tomu veriť. Ale verím, že nech to bol, kto to bol, musel vo svojom živote viackrát zažiť, že vysvetľoval a ľudia mu nerozumeli. Lebo iba toto mohol zažiť. Nemohol zažiť to, že ONI POČULI iba to, čo chceli počuť. On sa to mohol iba domnievať. Na základe skúseností s nedorozumením sa autor rozhodol dať všetkých do jedného vreca plus pridal zovšeobecnenie, že keď to tak bolo v minulosti, bude to tak aj v budúcnosti. Tak načo mrhať čas vysvetľovaním, však?

Znie to lákavo. Ale čo ak je to úplne ináč? Čo ak to nie je o tom, že ľudia počujú, iba to, čo chcú počuť, ale je to o tom, že počujú len to, čo im DOVOLÍ ICH NASTAVENIE?

Všetci sme si vo svojom živote preskákali rôznymi situáciami a vytvorili sme si v sebe rôzne presvedčenia, ktoré spôsobujú, že môžeme počúvať to isté, každý si z toho môže zachytiť iné posolstvo, či iný význam.
Neodsudzujme preto druhých ľudí z niečoho, čo možno ani nerobia, alebo ak to robia, tak nie vedome. Nekomunikujme s nimi s negatívnym predpokladom, že oni si z našich slov vyberú len tie, ktoré chcú počuť, pretože sa takto vopred oberáme o možnosť zažívať s ľuďmi POROZUMENIE.

Ak ostaneme pri NEVYSVETĽOVANÍ, je vysoko pravdepodobné, že budeme zažívať NEPOCHOPENIE, NEDOROZUMENIE a možno aj MLČANIE, či IGNORÁCIU.

Preto, AK VÁM NAOZAJ ZÁLEŽÍ na vašich vzťahoch s druhými ľuďmi, VYSVETĽUJTE. A postarajte sa o to, aby bolo porozumené tomu, čo hovoríte.
Pretože kvalita vzťahov závisí od toho, či ľudia chápu, čo si chcú povedať. Ak chápu, tak je výsledkom rozhovoru, či inej komunikácie medzi ľuďmi POROZUMENIE.
A porozumenie rovná sa SPOJENIE, BLÍZKOSŤ a RADOSŤ.

Ak vám naozaj záleží na vašich vzťahoch a cítite, že máte potenciál ich zlepšiť, príďte na workshop VZŤAH JE RADOSŤ, ktorý bude 20.3.2019 o 18:00 v Monsters Cafe and Bar v Bratislave.

Ste srdečne vítaní.

Tento obsah bol zaradený v Komunikácia, ktorá spája, Možno je všetko ináč, PODUJATIA. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár