Pravé a falošné Ja alebo masky, ktoré nosíme v kontakte s ľuďmi

„Kto vlastne som, keď sa zdá, že všetko to, čo som dnes, je len výsledok akýchsi mojich snáh o to, aby ma ľudia mali radi, aby som nezlyhal a aby som sa cítil dobre?“

K tejto otázke sa na sedeniach dopracujeme často, keď si klient uvedomí, že veľkú časť svojho života niečo hrá, že má na sebe nejakú masku.

So mnou veľmi súznie vysvetlenie, ktoré pracuje s modelom pravého a falošného Ja. 

Naše falošné Ja je to, čo si myslíme, že sme. Je to náš mentálny obraz nás samých, sociálna dohoda, ktorú sa väčšina ľudí snaží celý život dosiahnuť. Je to výtvor fikcie a je to niečo, čo je veľmi krehké a núdzne a čo umrie, keď umrieme my.

Na svojom falošnom Ja sme začali pracovať v detstve, keď sme pred svetom chceli zakryť svoje (domnelé) nedostatky a nejeden z nás trávi celý život zachraňovaním a udržiavaním tejto fikcie.

Falošné Ja totiž potrebuje byť stále udržiavané pri živote. Ale nie je to život. Sú to len okolnosti nášho života, ktoré sa tvária ako my. Niečo, k čomu sme zo strachu silne pripútaní výchovou a svojimi zvykmi.

Keď sa naučíme žiť ako naše pravé Ja, tak nás už táto šaráda nebude uspokojovať, bude nám pripadať nepravdivá. Pretože ona vlastne je nepravdivá.

Ako nájsť svoje pravé Ja?

Tak, že ešte kým žijeme, necháme umrieť svoje falošné ja.

Rozpoznáme svoje masky a začneme ich narúšať. Väčšinou je to tak, že sa naše falošné Ja začne narúšať prirodzene vo veku okolo štyridsiatky, alebo aj skôr, ak človek zažije nejakú zlomovú situáciu.

Ale bez toho, že by sme svoje falošné Ja nenechali zomrieť, nemôžeme objaviť naše pravé Ja. To, kým sme vždy boli, ale na čo sme behom cesty plnej strachov a pýchy zabudli.

To pravé Ja je nezničiteľné. Je spokojné a nedá sa len tak ľahko uraziť, či zraniť. Je to nenápadný pokoj a tiché šťastie. Pravé Ja je skutočná a prirodzená radosť z bytia. Pravé Ja vie, že vždy je všetko v poriadku.

Pravé Ja nemôžete získať, pretože ho už máte. Už ho treba len odhaľovať za svojimi maskami.

Toto som sa inšpirovala Richardom Rohrom z knihy Adamov návrat.

A teraz niečo z praxe.

O tom, s akými falošnými Ja sa najčastejšie stretávam. Či už u mojich klientov, alebo u mňa.

Takmer u každého nachádzam Perfekcionistu – falošné Ja, ktoré sa snaží o dokonalosť. Tá snaha má niekoľko ciest. Jedna cesta môže byť taká, že všetko chcete mať na 100%, ale tá dokonalosť je často na úkor vášho zdravia, či času. Iná cesta je taká, že sa neustále porovnávate s ostatnými a ak v tom porovnaní vychádzate ako ten horší, tak sa snažíte to dokonalé nejako zhodiť a znevážiť. Mnohí si myslia, že nie sú perfekcionalisti, keď ich život nie je dokonalý. Ale perfekcionizmus nie je o dokonalosti samej. Je to o snahe a o nespokojnosti, ak sa vám dokonalosť nepodarí. Perfekcionista sa často snaží aj o to, aby aj ľudia okolo neho boli dokonalí, a to je sprevádzané kritikou, výčitkami a hodnotením ostatných. Za každým perfekcionistickým falošným Ja sa skrýva STRACH ZO ZLYHANIA a z BEZMOCNOSTI a vnútorné dieťa, ktoré verí tomu, že nesmie zlyhať.

Ďalšie časté falošné Ja sa volá Kapitulátor alebo Poslušné dieťa. Jeho snaha je byť so všetkými za dobre a nikomu nespôsobiť nejakú nepohodu. Ten, kto túto masku ukazuje svetu, má v sebe veľmi veľa potlačeného hnevu, pretože Kapitulátor hnev okamžite potláča. Hnev predsa vyvolá konflikt a nepohodu. A to on nechce. On sa neustále snaží o to, aby napĺňal druhým ich potreby, často aj bez toho, že by bol požiadaný. Za Kapitulátorom je silný STRACH Z ODMIETNUTIA alebo OPUSTENIA a vnútorné dieťa, ktoré verí tomu, že jeho potreby nie sú pre nikoho dôležité.

Potom tu máme falošné Ja Nahnevaný ochranca. Túto masku máte nasadenú vtedy, keď konáte v hneve a útočíte alebo sa bránite. Tí, čo majú silného Kapitulátora, vypúšťajú svojho nahnevaného obrancu málokedy, ale vtedy je to už často riadna hystéria. Za Nahnevaným obrancom sa schováva malé vnútorné dieťa, ktoré sa tiež bojí toho, že by ho niekto mohol obviniť zo zlyhania.

Sebautešiteľ je falošné Ja ľudí, ktorí majú nejakú závislosť. Je to maska, ktorá vás chráni pred nepríjemnými pocitmi tým, že od nich odvedie pozornosť k tomu, na čo si postupne vytvoríte závislosť. Za sebautešiteľom je STRACH Z BEZMOCNOSTI a bezmocné vnútorné dieťa, ktoré verí tomu, že je neschopné.

Muži nosia často masku Mŕtvy chrobák, ktorá im pomáha „prežiť“ vo vzťahu s partnerkou, ktorá s ním komunikuje cez príkazy, hodnotenie a neustále požadovanie. Takto vypnú a odpoja sa. Partnerku sa z toho môže zblázniť, ale pre neho je to spôsob, ako si zachovať aspoň akú takú mužskú tvár. Aj za touto maskou je strach zo zlyhania, konkrétne z vlastnej agresivity, ktorá je za touto maskou schovaná. Vnútorné dieťa, ktoré táto maska ochraňuje, verí tomu, že sa nemôže brániť.

Potom je ešte častá maska Odťažitý ochranca alebo Psí čumák pre všetkých, ktorý sa boja vzťahov, pretože sa v nich cítia preťažení. Táto maska im pomáha udržať si odstup. Za ňou je tiež STRACH ZO ZLYHANIA a preťažené vnútorné dieťa, ktoré verí tomu, že nie je hodné lásky.

Toto je šesť najčastejších falošných Ja, s ktorými sa dnes stretávam. V etikoterapii im hovoríme subosobnosti, v schémovej terapii, v ktorej si robím výcvik, len mi to korona trošku spomalila, im hovoríme módy. Nikto nemá iba jednu a vieme si tie masky pekne a rýchlo meniť. Aby sme ochránili tie malé zranené deti, ktoré žijú svoje negatívne presvedčenia.

Ako s týmito módmi alebo falošnými Ja pracujem?

Pomôžem vám najskôr vytvoriť si novú masku – masku ZRELÝ DOSPELÝ. V nejakej podobe ju máme vytvorené, ale málokedy sa dostane na scénu, pretože tie ostatné masky sú tam už zabývané. Keby sme mali v detstve rodičov, ktorí túto masku nosili, nemuseli by sme si ju tak prácne dnes vytvárať. Ale keď si ju vytvoríme, pomôže nám nájsť za maskami falošného Ja naše zranené vnútorné deti a naše pravé Ja.

Ak sa túžite aj vy vydať na cestu objavovania svojho pravého Ja, veľmi rada vás budem na tejto ceste sprevádzať. Ja totiž túto prácu milujem.

S láskou a úctou,

Jana Mladá

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

1 názor na “Pravé a falošné Ja alebo masky, ktoré nosíme v kontakte s ľuďmi”

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Súvisiace články

Emocie
koucmed

Čo znamená byť zodpovedný za svoje pocity a emócie?

Je všeobecne známe, že súčasťou zodpovednosti za svoj život je aj zodpovednosť za svoje pocity a emócie. Aj keď mnohí si na seba berú aj zodpovednosť za pocity druhých ľudí – je to jedna zo stratégií, ktorú si osvojili v detstve, pravda je taká, že zodpovední sme iba za svoje vlastné pocity a emócie.  

Prečítať článok »
Osobný rozvoj
koucmed

O vnútornom kritikovi – perfekcionistovi a túžbe po dokonalosti

Mnohí sa stresujú tým, že sa snažia robiť veci dokonale, čo sa často nazýva aj perfekcionizmus, a že si nevedia odpustiť žiadne pochybenie. V ich hlave znie hlas, ktorý ich kritizuje, keď pochybia, a poháňa ich do lepších výkonov, aby už nabudúce nepochybili. Tento vnútorný hlas patrí Kritikovi – Perfekcionistovi, ktorý ich dostal do stavu permanentnej nespokojnosti so

Prečítať článok »
Osobný rozvoj
koucmed

O nutkavých myšlienkach a strachoch, ktoré sú za nimi skryté

Mnohí ľudia sa sťažujú, že nedokážu vypnúť svoje myšlienky, ktoré sa v ich hlavách nutkavo uberajú stále v tých istých koľajach. A mnohí z týchto mnohých považujú tieto myšlienky za niečo, čo im pomáha riešiť problémy. Teda, iba pokiaľ im nutkavé myšlienky bežia v hlave cez deň. Lebo v noci už chceme všetci spať, a to sa s ťažkými myšlienkami v hlave veľmi

Prečítať článok »
Scroll to Top
Prihláste sa na odber nových článkov na email

Zadajte Vašu email adresu: