Zlepšite si náladu hneď teraz

Poznáte tie dni, ktoré začnú rozliatím ranného čaju a skončia tým, že celý svet je otrasný a nič sa vám nedarí? Takto to funguje, keď si nedáte pozor a necháte sa vtiahnuť do zostupnej špirály, ktorej dno je presne to negatívne zhodnotenie vášho dňa, ak nie rovno života. Ako sa nenechať vtiahnuť dnu a prerušiť tento vzorec, ktorý nás často ovláda?

Čítajte viac »

1. Privoňajte si k levandule alebo vanilke.

Určite máte doma levanduľové vrecko z dovolenky, ktoré ste dali do skrine, aby odpudilo mole. Šup s ním von zo skrine a privoňajte si. Výskumy dokazujú, že vôňa levandule zlepšuje náladu, zmierňuje úzkosť a dokonca pomáha zmierňovať fyzickú bolesť. Ak nemáte poruke levanduľu, skúste vanilkový cukor – vôňa vanilky je takisto veľký náladobudič.

2. Zasvieťte si.

Keď pracujete v tmavej miestnosti, môže to spôsobiť, že aj vaše myšlienky budú tmavšie. Jasné svetlo, či už slnečné alebo umelé, vyvoláva v mozgu produkciu hormónov šťastia ako dopamíny a endorfíny. Byť šťastný sa nezlučuje so zlou náladou.

3. Čmárajte si smajlíkov alebo srdiečka.

Možno sa vám to bude zdať hlúpe, ale čmáranie týchto pozitívnych „objektov“ je akýsi druh vizualizácie, ktorá opäť vyvolá produkciu hormónov šťastia vo vašom mozgu. Vyskúšajte 🙂

4. Potešte sa žltou a zelenou.

Žltá farba vám zdvihne náladu a zvýši sebavedomie. Zadívajte sa na žlté tričko vašej kolegyne alebo si kúpte žlté kvety. Zelená farba nás zlepší náladu v prípade, že ide o zelenú farbu v prírode. Poznáte ten pocit radosti, keď prichádza jar a vy z okna vidíte ako všetko okolo vás zelenie? Tak si nenechajte ujsť prechádzku v parku a kochajte sa zelenou okolo seba.

5. Upracte si priestor okolo seba.

Možno tomu neveríte, ale chaos okolo vás môže spôsobiť aj narastanie chaosu vo vašej hlave. Nemusí to byť jarné upratovanie, stačí, keď si upracete váš pracovný stôl. Vaša nálada sa hneď zlepší.

Týchto zopár jednoduchých náladobudičov (a je ich ešte viac, o ďalších bude reč nabudúce) vám nedovolí zostať v zlej nálade, ktorú neradno podceňovať. Ak totiž je zlá nálada niečo, v čom prežijete prevažnú časť vašich dní, môžete si podlomiť vaše fyzické aj psychické zdravie. Ak máte pocit, že nemáte na nič náladu, že sa vám nič nedarí, že sa na nič neviete sústrediť a že v noci spíte dajako horšie, utekajte si kúpiť žlté tričko alebo vytiahnite levanduľu zo skrine 🙂

 

Tento obsah bol zaradený v Osobný rozvoj, Stres. Zálohujte si trvalý odkaz.

2 reakcie na Zlepšite si náladu hneď teraz

  1. monika povedal:

    mam bordel doma-aj v hlave…ako upratat???

Pridaj komentár