Zlepšite si náladu hneď teraz

Poznáte tie dni, ktoré začnú rozliatím ranného čaju a skončia tým, že celý svet je otrasný a nič sa vám nedarí? Takto to funguje, keď si nedáte pozor a necháte sa vtiahnuť do zostupnej špirály, ktorej dno je presne to negatívne zhodnotenie vášho dňa, ak nie rovno života. Ako sa nenechať vtiahnuť dnu a prerušiť tento vzorec, ktorý nás často ovláda?

Čítajte viac »

1. Privoňajte si k levandule alebo vanilke.

Určite máte doma levanduľové vrecko z dovolenky, ktoré ste dali do skrine, aby odpudilo mole. Šup s ním von zo skrine a privoňajte si. Výskumy dokazujú, že vôňa levandule zlepšuje náladu, zmierňuje úzkosť a dokonca pomáha zmierňovať fyzickú bolesť. Ak nemáte poruke levanduľu, skúste vanilkový cukor – vôňa vanilky je takisto veľký náladobudič.

2. Zasvieťte si.

Keď pracujete v tmavej miestnosti, môže to spôsobiť, že aj vaše myšlienky budú tmavšie. Jasné svetlo, či už slnečné alebo umelé, vyvoláva v mozgu produkciu hormónov šťastia ako dopamíny a endorfíny. Byť šťastný sa nezlučuje so zlou náladou.

3. Čmárajte si smajlíkov alebo srdiečka.

Možno sa vám to bude zdať hlúpe, ale čmáranie týchto pozitívnych „objektov“ je akýsi druh vizualizácie, ktorá opäť vyvolá produkciu hormónov šťastia vo vašom mozgu. Vyskúšajte 🙂

4. Potešte sa žltou a zelenou.

Žltá farba vám zdvihne náladu a zvýši sebavedomie. Zadívajte sa na žlté tričko vašej kolegyne alebo si kúpte žlté kvety. Zelená farba nás zlepší náladu v prípade, že ide o zelenú farbu v prírode. Poznáte ten pocit radosti, keď prichádza jar a vy z okna vidíte ako všetko okolo vás zelenie? Tak si nenechajte ujsť prechádzku v parku a kochajte sa zelenou okolo seba.

5. Upracte si priestor okolo seba.

Možno tomu neveríte, ale chaos okolo vás môže spôsobiť aj narastanie chaosu vo vašej hlave. Nemusí to byť jarné upratovanie, stačí, keď si upracete váš pracovný stôl. Vaša nálada sa hneď zlepší.

Týchto zopár jednoduchých náladobudičov (a je ich ešte viac, o ďalších bude reč nabudúce) vám nedovolí zostať v zlej nálade, ktorú neradno podceňovať. Ak totiž je zlá nálada niečo, v čom prežijete prevažnú časť vašich dní, môžete si podlomiť vaše fyzické aj psychické zdravie. Ak máte pocit, že nemáte na nič náladu, že sa vám nič nedarí, že sa na nič neviete sústrediť a že v noci spíte dajako horšie, utekajte si kúpiť žlté tričko alebo vytiahnite levanduľu zo skrine 🙂

 

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

2 názory na “Zlepšite si náladu hneď teraz”

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Súvisiace články

Emocie
koucmed

Čo znamená byť zodpovedný za svoje pocity a emócie?

Je všeobecne známe, že súčasťou zodpovednosti za svoj život je aj zodpovednosť za svoje pocity a emócie. Aj keď mnohí si na seba berú aj zodpovednosť za pocity druhých ľudí – je to jedna zo stratégií, ktorú si osvojili v detstve, pravda je taká, že zodpovední sme iba za svoje vlastné pocity a emócie.  

Prečítať článok »
Osobný rozvoj
koucmed

O vnútornom kritikovi – perfekcionistovi a túžbe po dokonalosti

Mnohí sa stresujú tým, že sa snažia robiť veci dokonale, čo sa často nazýva aj perfekcionizmus, a že si nevedia odpustiť žiadne pochybenie. V ich hlave znie hlas, ktorý ich kritizuje, keď pochybia, a poháňa ich do lepších výkonov, aby už nabudúce nepochybili. Tento vnútorný hlas patrí Kritikovi – Perfekcionistovi, ktorý ich dostal do stavu permanentnej nespokojnosti so

Prečítať článok »
Osobný rozvoj
koucmed

O nutkavých myšlienkach a strachoch, ktoré sú za nimi skryté

Mnohí ľudia sa sťažujú, že nedokážu vypnúť svoje myšlienky, ktoré sa v ich hlavách nutkavo uberajú stále v tých istých koľajach. A mnohí z týchto mnohých považujú tieto myšlienky za niečo, čo im pomáha riešiť problémy. Teda, iba pokiaľ im nutkavé myšlienky bežia v hlave cez deň. Lebo v noci už chceme všetci spať, a to sa s ťažkými myšlienkami v hlave veľmi

Prečítať článok »
Scroll to Top
Prihláste sa na odber nových článkov na email

Zadajte Vašu email adresu: