Adrenalínový spôsob života

Jedna situácia z môjho života:

Píšem článok. Uprostred písania mi napadne, že som chcela jednu fotku poslať kamoške. Okamžite vstanem a začnem tú fotku hľadať v mobile. Keď už som v mobile, tak tam na mňa vyhupne jedna sms a jeden mail. Začnem odpisovať. Hmm, ale ten mobil som kvôli niečomu inému chytila do ruky. Aha, chcela som tú fotku poslať. Pošlem fotku a uvedomím si, že som smädná. Vyberiem sa do kuchyne napiť sa. Cestou do kuchyne zistím, že treba zaliať kvety. Urobím to a vrátim sa k počítaču. Samozrejme, nenapila som sa. Tak sa do kuchyne vyberiem znova.

Alebo dnešné ráno jednej mojej klientky:

Ráno zaspala, pretože večer bola veľmi unavená a zle si nastavila budík. V sprche zistila, že jej došlo sprchový šampón a nemá sa do čoho utrieť, lebo osušky dala do prania, ale čisté zabudla vyložiť. Potom zistila, že ani na rýchle raňajky si nemá čo dať, pretože manžel zjedol posledný jogurt a že šaty, ktoré sa hodili na stretnutie, na ktoré už načas asi nestíha, nie sú ožehlené. Cestou vo výťahu si uvedomila, že si zabudla dačo vytlačiť, ale keďže už dosť meškala, rozhodla sa, že na stretnutí bude improvizovať aj bez papierov.

Pýtate sa, čo je na tom čudné? Veď každý z nás môže mať sem tam také ráno a každý z nás môže sem tam chodiť po byte s tým, že zabudol, prečo vlastne vstal zo stoličky, nie?

Čítajte viac »
Áno, pokiaľ je to sem tam, môže byť. Ak je to však častá záležitosť, niekde sa stala chyba a vy už pravdepodobne žijete život, ktorý vám neprináša veľa radosti.

Pýtate sa, čo majú tie situácie spoločné? Možno to na prvý pohľad vyzerá, že nič, ale majú. V oboch prípadoch nežijete tu a teraz a niekde ste stratili kontakt so svojim životom.

Najmä ak sa vám stávajú pravidelne. A ako tak počúvam historky zo života mojich známych, či klientov, stávajú sa dosť často. Až by som povedala, že sa to stáva bežnou súčasťou dnešnej uponáhľanej doby.

Ale ani skutočnosť, že sa to stáva bežným, neznamená to, že je to aj prirodzené a že nám to prospieva. Neprospieva nám to ani trochu. Najmä preto, že v hlavnej úlohe je adrenalín.

Zoznámte sa, toto je ADRENALÍNOVÝ ŠTÝL ŽIVOTA.

Ako poznáte, že ADRENALÍNOVÝ ŠTÝL ŽIVOTA je aj váš štýl:

Koľko vecí z nasledujúceho zoznamu sa vás týka?

 • Niečo začnete, ale dokončenie je v nedohľadne.
 • Máte rozrobených sto vecí a neviete, ktorej sa venovať skôr.
 • Máte pocit, že ste totálne zaneprázdnení.
 • Máte pocit, že nič nestíhate.
 • Aj keď máte voľný čas, necítite sa oddýchnutí.
 • Ustavične máte prázdnu chladničku, neuprataný byt, nevyžehlené veci, či stôl plný papierov.
 • Často meškáte a na stretnutia chodíte s vyplazeným jazykom.
 • Všetko vám lezie na nervy.
 • Veci odkladáte na poslednú chvíľu.

Ak ste sa našli čo i len v troch, tak sa vás adrenalínový štýl života týka.

Ako ste sa doň dostali?

Pravdepodobne to začalo vtedy, keď prišla do vášho života nejaká väčšia zmena. Mohlo to byť keď ste zmenili zamestnanie, alebo keď ste začali podnikať, možno to začalo po svadbe alebo keď sa vám narodili deti. Navalilo sa na vás kopec nových povinností a niečo zo starých ste museli odsunúť na inokedy (a pravdepodobne doteraz nie sú hotové). K tomu sa pridali vaše zlé návyky, strach zo zlyhania, neschopnosť povedať nie a kokteil zvaný adrenalínový štýl života bol na svete. Stal sa z vás chronický nestíhač a večne unavený a uponáhľaný človek, ktorý sa nevie uvoľniť, dokonca ani vtedy, keď je na dovolenke.

Čo všetko začne CHÁTRAŤ, keď budete viesť adrenalínový štýl života?

 1. VAŠE ZDRAVIE

Adrenalín patrí medzi „stresové“ hormóny, vylučuje sa v stavoch zvýšenej záťaže organizmu. A ten stav, kedy neviete, čo skôr, kedy máte plnú hlavu nedokončených úloh, pre vás STAV ZVÝŠENEJ ZÁŤAŽE rozhodne JE. Takže adrenalínu máte v krvi viac ako je treba a z tohto môže vzniknúť napríklad vysoký krvný tlak. Ale na úrovni energie blokuje tento hormón tok energie vo vašom tele, preto sa budete cítiť stále viac a viac unavení. Navyše keď telo produkuje stresové hormóny, nemôže produkovať tie radostné hormóny typu endorfíny, serotoníny a oxytocíny a vy sa začnete cítiť mizerne.

Na vašom zozname povinností každý deň niečo pribudne. Vy sa začnete cítiť neschopní so všetkými tými nedokončenými vecami. Strach zo zlyhania, ktorý tam bol už na začiatku (ináč by sa vám adrenalínový štýl života vyhol), začne narastať. Už sa radšej ani nebudete chcieť do ničoho púšťať, veď aj tak to nezvládnete. Začarovaný kruh, z ktorého nebudete vedieť vyjsť von.

 1. VÁŠ VZŤAH

Adrenalínový štýl vás robí nespokojnými. A keď ste nespokojní sami so sebou, núti vás to hľadať nedostatky na druhých. Najskôr si to odnesú vaši najbližší, pretože nedostatky budete hľadať na nich. Budete ich obviňovať z toho, že vám nepomáhajú. Oni vám síce môžu s niečím pomôcť, ale vám to aj tak nepomôže. A navyše z vás vaša nespokojnosť urobí precitlivelejšieho človeka a na každú poznámku o vašom nestíhaní a o vašej zaneprázdnenosti budete považovať za útok na vašu osobu. Takže energia medzi vami a vašimi najbližšími nebude mať ako prúdiť, a začnete sa od seba vzďaľovať.

Dalo by sa to zhrnúť do jednej vety: Ak si nedáte do poriadku všedný deň, nemôžete mať s nikým dobrý vzťah.

 1. DOBRÝ POCIT ZO SEBA

To, že budete stále unavenejší, spôsobí, že nebudete mať ani dostatok energie venovať sa sebe. Tie veci totiž prvé odložíte na neskôr. Veď kto by mal čas chodiť behať, cvičiť, zdravo sa stravovať, spať osem hodín, čítať knihy, či ináč na sebe pracovať, keď na neho padá celý dom, však? A keby ste si aj dačo z toho dopriali, aj tak by ste z toho neboli šťastní, pretože by ste celý čas premýšľali nad tým, čo všetko ešte budete musieť urobiť.

Možno si niekedy doprajete masáž, meditáciu, či dovolenku, v domnení, že odstránite stres ako príčinu toho všetkého. Ale to bude iba snaha o únik a odďaľovanie riešenia problému. Nevravím, že meditácia, či dovolenka sú zlé, ale pokiaľ máte prázdnu chladničku, nádrž v aute a nemáte si čo obliecť na seba, nie ste v kontakte so svojím životom. A keď nie ste v kontakte so svojím životom, je ťažké aj odpočívať. A navyše, stres nie je príčina, stres je následok toho všetkého, čo ste nechali dôjsť až sem.

Ako sa z toho DOSTAŤ?

 Ako som už spomenula, netreba odstraňovať stres, ale jeho príčiny.

Možno si teraz pomyslíte, že problém sú vaše zlé organizačné schopnosti, či nedostatok disciplíny. Ale toto nie je príčina. Tie hlavné príčiny sú tri:

 1. nedostatok miesta na „pamäťovej karte“ vo vašom mozgu
 2. zablokované prúdenie dobrých pocitov vo vašom živote
 3. nie ste TU A TERAZ

 Ako na ne?

 1. Odstráňte nedostatok miesta na „pamäťovej karte“ vo vašom mozgu

Ak budete nosiť všetky povinnosti v hlave, nebude tam miesto pre nič iné. Našťastie tento problém sa dá odstrániť ľahšie, než si myslíte:

 • Zoberte papier a pero a píšte. Každú jednu nesplnenú povinnosť, všetko, čo odkladáte a na čom pracujete. VŠETKO.

Od Volať sestre po Zariadiť opravu strechy. Možno tam budete mať desiatky položiek. Nevadí, o to totiž nejde. Ide o to, že tým, že ich „hodíte“ na papier, stanú sa pre vás skutočnejšie. Už to nebude iba neurčitý chaos vo vašej hlave. Povinnosti sa stanú niečím konkrétnym, niečím, čo MÔŽETE SPLNIŤ. A v mozgu získate viac miesta.

 • Vyberte si zopár najjednoduchších povinností z papiera a urobte ich. Možno iba jednu, možno tri, toľko, koľko ste teraz schopní urobiť. A zo zoznamu ich VYŠKRTNITE alebo ODFAJKNITE.

Pri splnení akejkoľvek drobnej úlohy sa uvoľníte a naladíte na ďalšiu akciu. ŠKRTANIE položiek zo zoznamu je fakt skvelý pocit. Ten, ktorý vo vás už dlho neprúdil.

 • Tento svoj zoznam môžete pokojne niekam odložiť a neskôr vytiahnuť. Alebo ho majte stále na očiach. Je to na vás. Ak ho aj odložíte do šuflíka a o nejaký čas ho vytiahnete, zistíte, že aj tak ste z množstva povinností ubudlo, pretože ste ich začali riešiť.

Konečne už v hlave nemusíte nosiť svoj zoznam povinností a môžete sa uvoľniť. A čo je dôležité, vyčistený mozog plynule umožní, aby dobré pocity znovu začali prúdiť vo vašom živote.  

 1. Odblokujte zablokované prúdenie dobrých pocitov vo vašom živote

S každým vyškrtnutím položky na zozname rozprúdite v sebe dobré pocity, pretože mozog produkuje endorfíny. A aby ste neostali iba pri povinnostiach a aby ste dobré pocity v tele viac rozprúdili, je potrebné  dopriať si ešte viac radosti. Čo už našťastie nebude taký problém, pretože už ste na vyšších vibráciách.

Zaraďte si preto života veci, ktoré vás tešia. Môžu to byť maličkosti, ale každú jednu naplno vnímajte. Objímajte sa, tancujte, počúvajte hudbu, ktorá sa vám páči a ĎAKUJTE.

Vaša nálada bude stále lepšia a lepšia, pretože vaše uvažovanie je jasnejšie a môžete si viac vychutnávať život.

 1. Buďte tu a teraz

BYTIE TU A TERAZ je liek na mnoho neduhov, ktoré sa týkajú vašej psychiky, najmä strachu a obáv z budúcnosti a krívd minulosti. Ale v tomto neduhu, ktorý sa volá adrenalínový životný štýl vás bytie tu a teraz udrží bdelých. Keď ste bdelí, nestane sa vám, že začnete s jednou vecou a skončíte pri úplne inej, alebo že máte prázdnu chladničku či nádrž v aute, či nezaplatené účty.

TAK A HOTOVO. Vyčistili ste si priestor v mozgu, podokončovali nejaké tie úlohy, rozprúdili ste v sebe prúdenie pozitívnej energie. Konečne sa cítite dobre a na svet okolo seba, na svoje deti, partnerov sa môžete dívať bez filtra nesplnených povinností. Ľudí okolo seba už neobviňujete, nič im nevyčítate im a im je konečne vo vašej spoločnosti dobre. A dlhodobý bonus navyše? Menej hádok, hnevu a tichých domácností a viac lásky.

A to stojí za to, čo poviete?

Ak má váš život adrenalínový štýl a chcete z neho von, viem vám s tým pomôcť. Stačí si dohodnúť stretnutie.

 

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

2 názory na “Adrenalínový spôsob života”

 1. Super, zhodou okolností už niekoľko dní sledujem prednášky Eckharta Tolleho :). „Byť tu a teraz“ je pre mňa veľmi aktuálna téma.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Súvisiace články

Rodičia a deti
koucmed

Keď sa voči deťom uchyľujeme k manipuláciám, môže za to strach

Keď dieťa povie Nenávidím ťa, máloktorý rodič si zachová chladnú hlavu. Ak sa aj dovtedy snažil vyjsť s dieťaťom „po dobrom“, po týchto slovách už začne nekompromisne nastavovať hranice a trvať na tom, aby dieťa urobilo to, čo robiť nechce a čo vete Nenávidím ťa predchádzalo. A vtedy aj podvedome siahne k manipuláciám. Po akej

Prečítať článok »
Emocie
koucmed

Čo znamená byť zodpovedný za svoje pocity a emócie?

Je všeobecne známe, že súčasťou zodpovednosti za svoj život je aj zodpovednosť za svoje pocity a emócie. Aj keď mnohí si na seba berú aj zodpovednosť za pocity druhých ľudí – je to jedna zo stratégií, ktorú si osvojili v detstve, pravda je taká, že zodpovední sme iba za svoje vlastné pocity a emócie.  

Prečítať článok »
Vzťahy
koucmed

Keď pocity nie sú skutočné pocity, ale prostriedky na manipuláciu

Nie všetko, čo nazývame pocity, sú skutočné pocity. Mnohé naše pocity sú len prezlečené mentálne programy, ktoré projektujú do vonkajšieho sveta naše strachy. Ak tieto pocity neodhalíme a budeme im veriť, pravdepodobne nimi budeme manipulovať druhými alebo sebou. Mám pocit, že ma nemiluje. Mám pocit, že mi závidí. Mám pocit, že sa na mňa hnevá. Mám

Prečítať článok »
Scroll to Top
Prihláste sa na odber nových článkov na email

Zadajte Vašu email adresu: