Ako sa veci začnú diať, keď prestaneme tlačiť

Keď sa Adam a Eva zoznámili, Eva si všimla, že Adam má 99% vecí čiernych. A keďže vedela niečo o farbách, často Adamovi hovorila, že čierna mu moc nesedí, že mu pridáva na veku a že možno je aj príčina jeho únavy. Čiernu totiž nemôže nosiť úplne každý človek, pretože tak trochu odoberá z človeka energiu.

Ale to nie je podstatné. Podstatné je to, že Adam, i keď si kúpil aj nejaké oblečenie inej farby, stále nosil svoje čierne veci.

Eva s tým nebola spokojná a hoci už prestala farbu Adamovho oblečenia riešiť nahlas, vo vnútri ju to stále nejako škrelo.

Čítajte viac »

Možno si teraz poviete, a čo je na tom, veď ona mu chce iba dobre, prečo by ju nemohol počúvnuť. Áno, Eva chcela Adamovi dobre. Ale podľa seba.

Prečo ma nepočúva, ja mu chcem len dobre. Keby si tú čiernu aspoň oživil nejakou inou farbou. Hneď by lepšie vyzeral.

Adamovi bolo dobre v čiernej, necítil sa nespokojný. Cítil iba, že Eva s ním nie je spokojná, pretože mu niečo vyčíta. Mal Evu rád, cítil, že možno má aj pravdu, ale nejako to pre neho nebolo jednoduché, aby si obliekol niečo iné ako čierne.

Ich vzťah bol celkom pekný, v podstate boli ešte vo fáze zamilovania a iba sem-tam boli nejaké malé trecie plochy. Eva prišla ku mne riešiť svoj vzťah s mamou a škiepku s Adamom kvôli oblečeniu spomenula v rámci úvodnej debaty, čo ju za posledný týždeň nahnevalo. A zistili sme, že Eva často na druhých tlači a že  tej príležitosti sme vyriešili aj jej tlak na okolie. Eve totiž vadilo na druhých dosť veľa vecí, hoci na prvý pohľad by ste si povedali, že sú to maličkosti.

Na moju otázku Prečo Vám vadí, ako sa Adam oblieka? odpovedala: Nevadí, ale prečo nemôže dať na moju radu?  

A sme doma. Ak poviete, NEVADÍ, ALE, tak vlastne VADÍ.

Ak položíte tomu druhému otázky: Prečo stále nosíš iba čierne veci? Prečo si odomňa nenacháš poradiť?, práve mu niečo vyčítate. A za výčitkou je nespokojnosť s tým, komu otázky so slovkom Prečo na začiatku, kladiete.

Je za tým aj kúsok pýchy – ja viem (ty to nevieš), ako ti bude lepšie, ako budeš vyzerať lepšie atď. A táto energia vás od seba odpinkne. Energeticky sa od seba vzdialite.

Aj Eva to tak cítila, že síce sa nepohádali, ale Adam ostal na nejaký čas akýsi mĺkvejší.

Chápem, že za tým všetkým je snaha pomôcť, ale možno práve preto sa míňa účinku, lebo vyčítate a dávate tomu druhému najavo, že s ním nie ste spokojní.

Chápem, že farba oblečenia je maličosť, ale farbou oblečenia to môže celé začať. Reťazec výčitiek a snaha zmeniť toho druhého, ktorý vás dovedie niekam, kde sa láska vytratila a vy netušíte, ako sa to mohlo stať.  

Tak sme s Evou ťukali EFT, aby sa povzniesla nad farbu Adamovho oblečenia. Aby Adama akceptovala aj s jeho obľúbenou čiernou farbou. Aby jej to skrátka nevadilo a aby dovolila Adamovi, aby sa sám rozhodol, akú farbu oblečenia si zvolí.

Pred pár dňami si Adam kúpil zimnú bundu. Bol nakupovať sám a Eve iba poslal fotku z kabínky. Eva skoro odpadla, tá bunda bola totiž červená. Tri týždne od ťukania.

Keď mu to trištvrte roka pripomínala, nedialo sa nič. Keď to pustila a NAOZAJ ju to prestalo hnevať, urobil to sám a bol rád, že ju tým potešil. A uznajte, že je veľký rozdiel medzi POTEŠIŤ niekoho a VYHOVIEŤ niekomu.

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

2 názory na “Ako sa veci začnú diať, keď prestaneme tlačiť”

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Súvisiace články

Emocie
koucmed

Ako a prečo sa stane, že niečo také dôležité pre náš život, ako sú emócie, začneme potláčať?

Emócie sú s nami už státisíce rokov a dostali sme ich do vienka preto, aby sme vedeli RÝCHLO reagovať na zmeny okolo nás a zároveň aby sme cez naše emócie dali ostatným vedieť o zmenách v nás. Napríklad strach a hnev nám v časoch, kedy sme žili v nebezpečnom prostredí plnom predátorov, pomáhal prežiť. STRACH tým, že v prípade nebezpečenstva vyvolal stresovú reakciu, ktorá

Prečítať článok »
Emocie
koucmed

Čo znamená byť zodpovedný za svoje pocity a emócie?

Je všeobecne známe, že súčasťou zodpovednosti za svoj život je aj zodpovednosť za svoje pocity a emócie. Aj keď mnohí si na seba berú aj zodpovednosť za pocity druhých ľudí – je to jedna zo stratégií, ktorú si osvojili v detstve, pravda je taká, že zodpovední sme iba za svoje vlastné pocity a emócie.  

Prečítať článok »
Emocie
koucmed

Sme alebo nie sme zodpovední za pocity ostatných? A čo to vlastne tá zodpovednosť za pocity znamená?

Čo si myslíte o tomto? Vaše myšlienky, vaše pocity, vaše slová, vaše činy, vaše správanie, vaše chyby a ich dôsledky sú vaša zodpovednosť, kým myšlienky, pocity, slová, činy, správanie a chyby ostatných vaša zodpovednosť nie sú.   Nedávno som sa stretla v jednej facebookovej skupine s obrázkom, ktorý toto zobrazoval. Pod obrázkom sa vinula dlhá a celkom vášnivá

Prečítať článok »
Scroll to Top
Prihláste sa na odber nových článkov na email

Zadajte Vašu email adresu: