Čo bolo skôr – myšlienka alebo pocit?

Väčšina z nás si myslí, že zlá nálada a nepríjemné pocity sú niečo, čo sa nám skrátka prihodí. Ani neviem prečo, mám dnes nejakú zlú náladu.

Alebo že zlú náladu nám spôsobili druhí ľudia. Ten blbec Jano mi dnes totálne pokazil náladu.

Alebo že zlú náladu spôsobili nejaké vonkajšie okolnosti. Z toho dažďa som nejaká rozladená.

Je to ale naozaj tak?  Naozaj nám naše nálady a pocity spôsobujú iní ľudia alebo okolnosti alebo sa zjavia len tak samé od seba? 

Čítajte viac »

Nie je to tak. Našťastie. Máme totiž v sebe schopnosť ovládať svoje pocity, emócie a nálady. Ako? Cez myšlienky, ktoré sú skutočnou príčinou našich emócií a pocitov.

Vieme si vybrať myšlienky?

Keď vám poviem, myslite na ružového slona alebo nemyslite na ružového slona, asi si toho ružového slona predstavíte. Ale ďalej už máte možnosť urobiť si s tým slonom, čo len chcete. Sfarbiť si ho na modro, alebo ho zmeniť na antilopu, alebo si predstaviť si africkú savanu. Je to len na vás, kam sa svojimi myšlienkami necháte doviesť.

Stačí vám to ako dôkaz, že viete svoje myšlienky ovládať?

Sú myšlienky skôr ako pocity?

Myslíte si, že niekto má o vás zlú mienku. Ten niekto vám síce nič také nepovedal, ale vás to trápi. Boli by ste ale nešťastný, keby ste o tom nevedeli? Zrejme nie. Nemôžete byť nešťastný z niečoho, čo neviete. Rovnako je to napríklad aj vtedy, keď vás rozladí informácia o hurikáne na inom konci zemegule, pri ktorom zomreli ľudia. Pokiaľ o tom nebudete vedieť, tak z toho nebudete nešťastný. Nechcem tým povedať, že sa máte tešiť, ale stačí vám to ako dôkaz, že až to, čo si o konkrétnej udalosti pomyslíte, spôsobí nejakú vašu náladu?

Takže logika je celkom jednoduchá. Ak už viete, že vaše pocity sa odvíjajú od vašich myšlienok a viete aj, že myšlienky viete ovplyvniť, potom je úplne jasné, že viete ovplyvniť aj svoje pocity.

Viete sa teda rozhodnúť, či sa budete cítiť dobre alebo zle. A to znamená, že máte v sebe veľkú moc. Iba vy a nikto iný. Preto ju využívajte. Každý deň. Aby sa vás ľudia pýtali, tak ako sa pýtajú mňa: Ako je možné, že máte stále dobrú náladu?

Takže čo si vyberiete? Ako sa chcete dnes cítiť? Ja sa cítim dobre aj napriek tomu, že je vonku sychravé novembrové počasie. 

Tento obsah bol zaradený v Koučing, Možno je všetko ináč, Osobný rozvoj, Poznaj svoje podvedomie. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár