bykst / <a href="http://pixabay.com/p-269294/">Pixabay</a>

Často sa v praxi stretávam so sťažnosťami, že ľudia používajú rôzny meter na seba a na iných. A keď ideme hlbšie, tak zistíme, že to robia nielen tí druhí, ale aj tí, čo sa sťažujú.

Nie je na tom nič čudné. Zvyčajne totiž fungujeme tak, že máme tendenciu vysvetľovať si správanie druhých ľudí na základe ich osobnostných vlastností, kým pri vysvetľovaní nášho správania zohľadňujeme vonkajšie príčiny.

Čítajte viac »

Ak niekto mešká na stretnutie, tak je to pravdepodobne preto, lebo je to nespoľahlivý človek. Ale ak meškám ja, tak je to preto, lebo bola zápcha, lebo som mala veľa práce a nestihla som sa vychystať načas.

Alebo iný príklad. Zvyšuje na vás alebo vaše deti váš partner niekedy hlas? Určite preto, lebo je to ukričaný a zlostný človek. Zvýšite niekedy hlas vy? Tak zrejme preto, lebo vás k tomu donútili tí druhí alebo ste sa zle vyspali.

Ak niekto urobí niečo, čo je pre nás neprijateľné, tak je to jasný dôkaz toho, že je zlý alebo bezohľadný. Keď niečo neprijateľné urobíme my, je to dôsledok momentálnej situácie a momentálnych okolností.

Tento psychologický jav sa volá atribučná chyba. Bola predmetom mnohých výskumov, ktoré jednoznačne potvrdzujú to, že sa jej dopúšťame, keď porovnávame vlastné správanie so správaním iných ľudí.

Často naše hodnotenie ovplyvní ešte aj to, či nám je osoba, ktorá sa voči nám správa neprijateľne, sympatická alebo nie. Tej sympatickej osôbke sme náchylnejší uveriť, že išlo iba o vonkajšie okolnosti.

Ako ďalší významný faktor, ktorý má na náš dvojitý meter vplyv, je aj náš postoj a presvedčenia, ktoré nosíme hlboko v sebe. Ak máme v sebe presvedčenie, že ľudia sú zlí a nespoľahliví, tak nám ani nenapadne, že ten druhý mešká preto, lebo na ceste bola havária. Samozrejme, že keď už na to stretnutie príde, jeho vysvetlenie budete akceptovať. Ale kým si ho vypočujeme, tak nám budú v hlave naskakovať myšlienky, že to je človek, ktorý má problém s dochvíľnosťou a prípadne aj s úctou voči druhým ľuďom.

Je tento článok tak trochu aj o vás?

Ak áno a chcete sa atribučnej chybe vyhnúť, stačí, ak si v prvom kroku uvedomíte, že ste sa jej dopustili. Že ste v sebe spustili hodnotenie a posudzovanie druhej osoby bez toho, aby ste mali vstupné informácie. Ak si toto začnete uvedomovať, ste na dobrej ceste. Na ceste k tomu, že váš svet bude priateľský a vaše vzťahy s ľuďmi sú priateľské a láskyplné. A to stojí za to. 

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Súvisiace články

Rodičia a deti
koucmed

Keď sa voči deťom uchyľujeme k manipuláciám, môže za to strach

Keď dieťa povie Nenávidím ťa, máloktorý rodič si zachová chladnú hlavu. Ak sa aj dovtedy snažil vyjsť s dieťaťom „po dobrom“, po týchto slovách už začne nekompromisne nastavovať hranice a trvať na tom, aby dieťa urobilo to, čo robiť nechce a čo vete Nenávidím ťa predchádzalo. A vtedy aj podvedome siahne k manipuláciám. Po akej

Prečítať článok »
Emocie
koucmed

Čo znamená byť zodpovedný za svoje pocity a emócie?

Je všeobecne známe, že súčasťou zodpovednosti za svoj život je aj zodpovednosť za svoje pocity a emócie. Aj keď mnohí si na seba berú aj zodpovednosť za pocity druhých ľudí – je to jedna zo stratégií, ktorú si osvojili v detstve, pravda je taká, že zodpovední sme iba za svoje vlastné pocity a emócie.  

Prečítať článok »
Vzťahy
koucmed

Keď pocity nie sú skutočné pocity, ale prostriedky na manipuláciu

Nie všetko, čo nazývame pocity, sú skutočné pocity. Mnohé naše pocity sú len prezlečené mentálne programy, ktoré projektujú do vonkajšieho sveta naše strachy. Ak tieto pocity neodhalíme a budeme im veriť, pravdepodobne nimi budeme manipulovať druhými alebo sebou. Mám pocit, že ma nemiluje. Mám pocit, že mi závidí. Mám pocit, že sa na mňa hnevá. Mám

Prečítať článok »
Scroll to Top
Prihláste sa na odber nových článkov na email

Zadajte Vašu email adresu: