bykst / <a href="http://pixabay.com/p-269294/">Pixabay</a>

Často sa v praxi stretávam so sťažnosťami, že ľudia používajú rôzny meter na seba a na iných. A keď ideme hlbšie, tak zistíme, že to robia nielen tí druhí, ale aj tí, čo sa sťažujú.

Nie je na tom nič čudné. Zvyčajne totiž fungujeme tak, že máme tendenciu vysvetľovať si správanie druhých ľudí na základe ich osobnostných vlastností, kým pri vysvetľovaní nášho správania zohľadňujeme vonkajšie príčiny.

Čítajte viac »

Ak niekto mešká na stretnutie, tak je to pravdepodobne preto, lebo je to nespoľahlivý človek. Ale ak meškám ja, tak je to preto, lebo bola zápcha, lebo som mala veľa práce a nestihla som sa vychystať načas.

Alebo iný príklad. Zvyšuje na vás alebo vaše deti váš partner niekedy hlas? Určite preto, lebo je to ukričaný a zlostný človek. Zvýšite niekedy hlas vy? Tak zrejme preto, lebo vás k tomu donútili tí druhí alebo ste sa zle vyspali.

Ak niekto urobí niečo, čo je pre nás neprijateľné, tak je to jasný dôkaz toho, že je zlý alebo bezohľadný. Keď niečo neprijateľné urobíme my, je to dôsledok momentálnej situácie a momentálnych okolností.

Tento psychologický jav sa volá atribučná chyba. Bola predmetom mnohých výskumov, ktoré jednoznačne potvrdzujú to, že sa jej dopúšťame, keď porovnávame vlastné správanie so správaním iných ľudí.

Často naše hodnotenie ovplyvní ešte aj to, či nám je osoba, ktorá sa voči nám správa neprijateľne, sympatická alebo nie. Tej sympatickej osôbke sme náchylnejší uveriť, že išlo iba o vonkajšie okolnosti.

Ako ďalší významný faktor, ktorý má na náš dvojitý meter vplyv, je aj náš postoj a presvedčenia, ktoré nosíme hlboko v sebe. Ak máme v sebe presvedčenie, že ľudia sú zlí a nespoľahliví, tak nám ani nenapadne, že ten druhý mešká preto, lebo na ceste bola havária. Samozrejme, že keď už na to stretnutie príde, jeho vysvetlenie budete akceptovať. Ale kým si ho vypočujeme, tak nám budú v hlave naskakovať myšlienky, že to je človek, ktorý má problém s dochvíľnosťou a prípadne aj s úctou voči druhým ľuďom.

Je tento článok tak trochu aj o vás?

Ak áno a chcete sa atribučnej chybe vyhnúť, stačí, ak si v prvom kroku uvedomíte, že ste sa jej dopustili. Že ste v sebe spustili hodnotenie a posudzovanie druhej osoby bez toho, aby ste mali vstupné informácie. Ak si toto začnete uvedomovať, ste na dobrej ceste. Na ceste k tomu, že váš svet bude priateľský a vaše vzťahy s ľuďmi sú priateľské a láskyplné. A to stojí za to. 

Zdieľať článok:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Súvisiace články

Emocie
koucmed

Čo robiť s nepríjemnými pocitmi alebo ako sa dostať do svojho srdca

Často dostávam otázku: Čo mám robiť so svojimi nepríjemnými pocitmi? Pravdupovediac, teším sa z nej. Je to signál, že ľudia hľadajú nové spôsoby „práce“ so svojimi nepríjemnými pocitmi, než sú tie, ktoré sa naučili v detstve a z ktorých si postupne vytvorili nevedomé zautomatizované návyky. Čo bežne so svojimi negatívnymi pocitmi robíme? Najčastejšie ich odmietame. Tak, ako ich odmietali naši

Prečítať článok »
Osobný rozvoj
koucmed

Dajte si tento rok predsavzatia ináč

Nový rok má v sebe čaro nového začiatku. Je to čas, kedy môžeme urobiť čiaru za tým, čo bolo a vykročiť s čistým štítom. Preto je to (najmä pre tých, ktorí k odhodlaniu na zmenu potrebujú nejaký konkrétny okamih) ideálny čas na PREDSAVZATIA. Dialo sa tak už za čias starého Ríma, kedy si najvyšší predstavitelia ríše na

Prečítať článok »
Scroll to Top
Prihláste sa na odber nových článkov na email

Zadajte Vašu email adresu: