Čarovná kuchyňa a bezpodmienečná láska

vivienviv0 / <a href="http://pixabay.com/p-581753/">Pixabay</a>

Predstavte si, že máte doma čarovnú kuchyňu. Máte v nej jedlo od výmyslu sveta a máte ho toľko veľa, že ho môžete rozdávať komukoľvek bez toho, aby ste za to niečo chceli. Nemáte žiadne starosti s tým, čo budete jesť. Váš dom je stále plný ľudí, ktorí sa prišli najesť do vašej čarovnej kuchyne.

A teraz si predstavte, že jedného dňa vám zaklope na dvere človek, ktorý vám ponúkne pizzu. A nie len tak, ale so slovami: Vidíte túto krásnu a voňavú pizzu? Dám vám ju keď budete robiť, čo budem chcieť. Nikdy nebudete hladný, pretože vám takúto vynikajúcu pizzu budem nosiť každý deň. Ale vy ku mne musíte byť dobrý.

Čítajte viac »

Tento príbeh som nevymyslela ja, prečítala som si ho v knihe Dona Miguela Ruiza Láska, vzťahy, priateľstvo a veľmi ma oslovil. A vynára sa mi aj teraz, keď mi stále viac a viac dochádza, ako to s mojimi vzťahmi bolo v minulosti a ako chcem aby to vyzeralo v budúcnosti.  Verím, že tento príbeh zarezonuje aj s vami. Takže čítajte, čo sa v knihe píše ďalej.

Čo by ste tomu poslíčkovi s pizzou, ktorý vám sľubuje jedlo každý deň, ale s podmienkou, že musíte robiť to, čo chce on, povedali? Asi niečo iné, keby ste mali čarovnú kuchyňu a asi niečo iné, keby ste ju nemali.

S čarovnou kuchyňou sa asi zasmejete a poďakujete so slovami, že máte jedla viac ako dosť a nemusíte zato nič robiť.

Bez čarovnej kuchyne, možno aj úplne hladný, možno v stave, že dnes máte čo jesť, ale zajtra to už možno nebude platiť, by ste pravdepodobne pizzu prijali a robili by ste to, čo vám ten človek povie. Veď to vyzerá lákavo, iba niečo robiť.

A teraz si predstavte, že nehovoríme o jedle v kuchyni, ale o láske vo vašom srdci. Máte vo svojom srdci toľko lásky, že jej je dosť pre všetkých na celom svete. Čo urobíte, keď príde niekto, kto vám ponúkne lásku s tým, že je síce zadarmo, iba budete robiť to, čo chce on? Asi by ste sa mu poďakovali rovnako ako tomu poslíčkovi s pizzou. Ďakujem, ale vašu lásku nepotrebujem. Mám dosť svojej vo svojom srdci a rozdávam ju bez podmienok.

Viete si to predstaviť? Možno ani nie, pretože realita je väčšinou iná. Myslíme si, že v sebe lásku nemáme. Že ju potrebujeme od druhých ľudí a zamotávame sa do podmienok, ktoré musíme kvôli ich láske plniť. Potrebujeme, aby nás niekto miloval a aby nám dokázal, že si lásku zaslúžime. Takto sa to s nami ťahá už od detstva.

A to je dôvod, prečo sme vo vzťahoch, ktoré nás nenapĺňajú. V ktorých sme ovládaní. Bojíme sa, pretože keď nás partner opustí, ostaneme bez lásky. A s opustením už máme svoje skúsenosti, svoje zlomené srdcia a programy, že láska bolí a že milovať niekoho je príliš veľké riziko. A keď sa to stane, tak tiež chceme, aby nás ten druhý potreboval a tiež sa zamotáme do podmienečnej lásky.

Tak sa nájdu dvaja, ktorí prahnú po láske. A výsledok je láska, ktorá má v sebe strach z odmietnutia, opustenia a veľa predstierania, že sme niekto iný.

A na záver citát z knihy, z kapitoly o zázračnej kuchyni:

„Bojíme sa milovať, pretože to nie je bezpečné. Strach z odmietnutia nás desí. Musíme predstierať, že sme niečím, čo nie sme; nie sme schopní milovať sami seba, ale chceme, aby nás miloval partner. Problém nie je v tom, že nás odmieta partner, ale v tom, že odmietame sami seba, pretože si myslíme, že nie sme dosť dobrí. „

Našli ste sa tu a neviete, čo s tým? Príďte si ku mne odblokovať svoje programy z detstva a zamilujte sa do seba.

Tento obsah bol zaradený v Osobný rozvoj, Vďačnosť, Vzťahy, Život je radosť. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár