Čo vás dnes naštvalo?

Ten debil ma teda riadne vytočil… Kolegyňa ma dnes nesmierne urazila… Manželka ma ale vážne naštvala… Nahnevalo ma, že mi to nikto nepovedal…

Kedy naposledy ste použili podobné konštatovania?

Čítajte viac »

Predpokladám, že nemusíte dlho pátrať vo vašej pamäti. Väčšinou nás vytočia naši najbližší, ale často to môžu byť aj úplne cudzí ľudia. Ako príklad z dneška použijem šoféra, ktorý môjho kamoša predbiehal ako debil, ktorý si o sebe myslí, že je kráľ ciest a nevadí mu, že ho obmedzil. Alebo iného vytočila manželka, ktorá už ixtý krát nechala v umývačke riad a on nemal kam dať svoj použitý tanier (tak ho samozrejme nechal na stole).

Denne sa necháme vytočiť niekoľkokrát a sme ochotní sa tým zaoberať ešte dlho potom, čo nás to vytočilo.

Napadlo vám ale niekedy, čo znamenajú slová Vytočil ma, Nahnevala ma, Rozčúlili ma? Že vlastne poukazujú na to, že niekto iný má nad vami takú moc, že vás dokáže vytočiť? Že ste vlastne bezmocný?

Ak chcete ostať mocný a sami rozhodovať o tom, ako a či vám niečo dvihne mandle, ponúkam vám veľmi jednoduchý postup ako to urobiť:

  1. Namiesto vety Vytočil ma povedzte vetu Ja som sa vytočil

V skutočnosti ste sa naozaj vytočili vy sami. Nikto iný nemá nad vami tú moc. Je to váš výber. Slová Vytočil som sa vám dodá úplne inú energiu, takú, ktorá zabráni zvýšeniu vášho tepu a vzkypeniu vašej žlče.

  1. Zamyslite nad tým, prečo ste sa vytočili

Pretože ten druhý neurobil to, čo ste chceli, aby urobil? Alebo povedal niečo iné, čo by ste chceli počuť? Čo je za tým? Uvedomte si, že to, čo vás rozčuľuje na druhých je zvyčajne vaše zrkadlo a váš obraz, ktorý v ňom nechcete vidieť.

Keď si toto uvedomíte, prestanete strácať čas zaoberaním sa inými a začnete meniť seba.

Viem, že je ťažké prijať myšlienku vlastnej zodpovednosti za všetko, čo sa nám a s nami deje, ale keď to urobíte, budete sa cítiť sebavedomejší a mocnejší.

Tento obsah bol zaradený v Koučing, Osobný rozvoj, Poznaj svoje podvedomie, Vzťahy. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár