V marcovom čísle časopisu FIT Štýl som v článku redaktorky Mirky Mikovej odpovedala na otázky k téme Prečo zlyhávame. Keďže téma je to stále aktuálna a časopis nevychádza v elektronickej podobe, podelím sa oň s vami tu, na mojej stránke.

1. Mnohí z nás sa zasa a znovu púšťajú do držania diéty či učenia sa cudzích jazykov. No po krátkom čase naša snaha stroskotá kvôli nedostatku pevnej vôle? V čom sú najčastejšie ukryté príčiny? 

Čítajte viac »

Ono to ani nie je úplne o nedostatku pevnej vôle. Ide skôr o to, čo tú pevnú vôľu podkopáva.

Jeden z najväčších nepriateľov pevnej vôle je netrpezlivosť. Ak sa zmena nedostaví za krátky čas, rýchlo strácame vôľu pokračovať v diéte alebo učení. Zabúdame, že zmena je proces a procesu treba dopriať dostatok času, aby boli výsledky trvalé.

Ďalší taký podkopávač pevnej vôle je to, že si zavedieme do života príliš veľa zmien naraz. Namiesto toho, aby sme najskôr zmenili jednu vec (napríklad, že od zajtra budem jesť na večeru šalát), tak sa rozhodneme zmeniť hneď niekoľko vecí (na raňajky si dám jogurt, na obed vynechám polievku, v čase olovrantu budem cvičiť a na večeru si dám šalát). Odhodlanie a pevná vôľa na toľko zmien naraz dlho nevydrží.

A do tretice – ak nepodporíme svoj zámer prostredím, tiež nám pevná vôľa rýchlo odíde. Čo tým myslím? Ak chcem prestať jesť sladkosti, musím ich odstrániť z môjho okolia. Ak viem, že vždy, keď sa stretnem s Jožkom, tak skončíme na pive, musím sa prestať stretávať s Jožkom.

Toto sú vedomé príčiny nedostatku pevnej vôle. Ale sú aj podvedomé. A sem patrí strach, že znovu zlyhám a strach, čo ak teraz náhodou uspejem. A snaha nášho podvedomia dosiahnuť okamžité potešenie. A povedzme si úprimne, to, že o pol roka budem mať o desať kíl menej a budem sa cítiť lepšie, je nič oproti tomu, aký skvelý pocit budem mať teraz, keď zjem čokoládu.

2. Ako budovať pevnú voľu a nepoužívať najrozličnejšie výhovorky (konkrétne tipy)? Súvisí to s mierou osobnej zodpovednosti a pohľadom na náš osobný cieľ (zmysel) života? 

Dôležité je mať pripravený plán.

Prvý krok je zistiť ako fungujem. Objaviť spúšťače svojich zlozvykov a odstrániť ich zo svojho prostredia (napr. vyhodiť všetky sladkosti z bytu a už ich nekupovať).

Druhý krok je začať si vytvárať nové zvyky. Ak som doteraz, keď som mala chuť na pivo, išla na pivo, tak teraz to zmením. Keď budem mať chuť na pivo, pôjdem sa prejsť okolo domu.

Tretí krok je nechať si čas na zmenu jedného zvyku. Aspoň 21 dní. A až potom zaviesť ďalší. Aby sa zo zmeny stal naozaj zvyk. Netreba preceňovať svoje sily a ani trieštiť pozornosť. Takže postupne a trpezlivo a s dôverou k plánu.

A ako prekonať podvedomé strachy a chuť na okamžité uspokojenie?

Dajte si verejný záväzok. S niekým sa dohodnite, napíšte si to na chladničku.

Vždy, keď sa vám niečo podarí, pochváľte sa. A preciťujte tú pochvalu, ako sa tešíte, že sa vám to podarilo. Každý deň, aj za maličkosti.

Ak sa vám niečo nepodarí, nenadávajte si, že ste zlyhali. Povzbuďte sa, že hoci to teraz nevyšlo, idete ďalej za svojim zámerom.

Predstavujte si každý večer, aké skvelé to bude, keď dosiahnete svoj cieľ. Svoje predstavy obohaťte farbami, vôňou, pocitmi radosti a nadšenia. Precíťte, ako sa budete cítiť, keď dosiahnete to, čo chcete.

Výhovorky sú dielom nášho podvedomia, nášho emocionálneho ja. Keď im podľahnete, tak vlastne uveríte, že nad vašim životom má moc niekto iný. Sladkosti, lenivosť, neschopnosť odolať a tak podobne. A je pravda, že ľudia, ktorí prenášajú zodpovednosť za svoj život na rôzne vonkajšie okolnosti, zlyhávajú vo svojich osobných zámeroch oveľa častejšie.

3. Akú úlohu v tomto smere zohrávajú negatívne myšlienky a emócie? 

Je dokázané, že keď sme pozitívne naladení, všetko nám ide ľahšie. Takže aj zmeny, ktoré sme sa rozhodli zaviesť si do života. Keď máme negatívne myšlienky, tak sa asi ťažko môžeme pochváliť alebo si vytvárať pekné predstavy budúcnosti. Skôr skĺzneme práve do toho okamžitého uspokojovania potrieb a do okamžitého potešenia.

Takže tu je rada jednoznačná, ak vás napadne negatívna myšlienka, nevšímajte si ju. Nahraďte ju nejakou pozitívnou. Pochváľte sa, potešte sa z pochvaly a hneď si predstavte aké to bude skvelé, keď dosiahnete cieľ.

 

Zdieľať článok:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Súvisiace články

Osobný rozvoj
koucmed

O nutkavých myšlienkach a strachoch, ktoré sú za nimi skryté

Mnohí ľudia sa sťažujú, že nedokážu vypnúť svoje myšlienky, ktoré sa v ich hlavách nutkavo uberajú stále v tých istých koľajach. A mnohí z týchto mnohých považujú tieto myšlienky za niečo, čo im pomáha riešiť problémy. Teda, iba pokiaľ im nutkavé myšlienky bežia v hlave cez deň. Lebo v noci už chceme všetci spať, a to sa s ťažkými myšlienkami v hlave veľmi

Prečítať článok »
Emocie
koucmed

Čo robiť s nepríjemnými pocitmi alebo ako sa dostať do svojho srdca

Často dostávam otázku: Čo mám robiť so svojimi nepríjemnými pocitmi? Pravdupovediac, teším sa z nej. Je to signál, že ľudia hľadajú nové spôsoby „práce“ so svojimi nepríjemnými pocitmi, než sú tie, ktoré sa naučili v detstve a z ktorých si postupne vytvorili nevedomé zautomatizované návyky. Čo bežne so svojimi negatívnymi pocitmi robíme? Najčastejšie ich odmietame. Tak, ako ich odmietali naši

Prečítať článok »
Scroll to Top
Prihláste sa na odber nových článkov na email

Zadajte Vašu email adresu: