Túto situáciu určite v nejakej modifikácii poznáte: rozhodli ste sa niečo zmeniť. Schudnúť, prestať fajčiť, prestať prokrastinovať, začať športovať. Páči sa vám tá nová predstava, ste pre ňu nadchnutí a ste rozhodnutí ísť do toho. Zrazu sa však vo vašej hlave začnú vynárať pochybnosti. Vôbec neviete, odkiaľ prišli, ale vaše odhodlanie je ohrozené. Dobiedzajú do vás myšlienky typu:
Naozaj sa mi chce obmedzovať sa? Čo ak to nezvládnem? Čo ak budem všetkým na smiech, keď sa začnem zdravo stravovať? Môže vôbec zmena jedálnička niečo ovplyvniť? V tej posilke budem vyzerať ako blbec.
A vo vašom okolí sa začnú objavovať dôvody a situácie, ktoré vám potvrdia, že nemá význam niečo meniť. Prečo vaše odhodlanie a vôľa tak rýchlo vyprchali? Ten dôvod je kritický faktor vedomého mozgu alebo retikulárny aktivačný systém (RAS), ktorý práve začal bežať na plné obrátky.
Ako naozaj fungujeme
Predstavte si slona a na ňom jazdca, ktorý drží opraty a chce toho slona ovládať. Čo myslíte, ako sa jazdcovi darí slona ovládnuť? Určite uznáte, že musí vynaložiť veľa úsilia, aby slona ovládol.
Takto nejako funguje aj náš mozog, ktorý si môžeme zjednodušene rozdeliť na dve časti – vedomie a podvedomie. Podvedomie je ten slon a vedomie je jazdec. Jazdec síce má určitú mieru vplyvu, ale slon je oveľa väčší a silnejší.
Existujú rôzne číselné vyjadrenia toho, nakoľko nás ovláda vedomie a nakoľko podvedomie. Či už hovoríme o pomere 15:85 alebo 5:95, v každom prípade nás ovláda podvedomie v oveľa väčšej miere, než si to chceme pripustiť.
Bez vedomej mysle by sme sa nevedeli rozhodovať, nevedeli by sme si veci plánovať a organizovať. Nepamätali by sme si, kam sme položili kľúče, nevedeli by sme sa pochváliť a nevedeli by sme si vytvárať obrazy v našej hlave.
Podvedomá myseľ riadi naše telesné funkcie ako je dýchanie, tlkot srdca, spánok, prebudenie. Ak napríklad začneme vedome pozorovať svoj dych, dokážeme ho spomaliť a prehĺbiť, ale dýchať budeme aj bez zásahu vedomej mysle. Avšak v podvedomí sú uložené naše spomienky, pocity, emócie a hlavne programy a presvedčenia, ktoré vystupujú do vedomej mysle najmä vtedy, keď sa rozhodneme niečo meniť.
Medzi vedomou a podvedomou mysľou existuje prepojenie. Sú to tie opraty, ktoré drží v rukách jazdec. V skutočnosti sa táto časť mozgu volá retikulárny aktivačný systém (RAS) alebo kritický faktor vedomej mysle. RAS filtruje to, čo je alebo nie je pre nás dôležité. Má rozhodujúci dosah na všetky oblasti nášho života, či už sú to vzťahy, zdravie, kariéra alebo prosperita.
RAS sa nachádza v dolnej časti mozgového kmeňa, je veľký asi ako malíček a naplno sa vyvinie okolo 6-teho roku života. Dovtedy je prepojenie medzi vedomím a podvedomím úplne voľné, nič ho nelimituje. A to je dôvod, prečo väčšina našich presvedčení, ktoré sú uložené v podvedomí, pochádzajú práve z útleho detstva.
Čo robí kritický faktor vedomej mysle
Kritický faktor vedomej mysle alebo RAS triedi informácie z našich zmyslov a do vedomia posiela len tie, ktoré z nejakého dôvodu považuje za dôležité alebo tie, ktoré sú podobné tým, ktoré tam už sú. Rozhoduje o tom, ktoré informácie prejdú z vedomia do podvedomia a naopak. Jeho úlohou je nás chrániť pred nepohodlím a nebezpečenstvom, čo v podstate predstavuje každá zmena. Chce nás udržať v našej zóne komfortu.
RAS v praxi
Možno ste niekedy zažili situáciu, že to, pre čo ste sa rozhodli, je zrazu na každom vašom kroku. Napríklad ste sa rozhodli kúpiť si nové auto, nech je to Kia. Zrazu vidíte všade okolo seba samé Kie. Rozhodli ste sa, že dáte dieťaťu meno Juraj a zrazu sú Jurkovia všade okolo vás. Ako je to možné? Vaše RAS týmto rozhodnutím odfiltrovalo všetky ostatné značky áut a všetko ostatné mená.
Alebo ste na letisku, kde je vrava, hluk, ale vy tomu vôbec nevenujete pozornosť. Akonáhle však vyhlásia číslo vášho letu, spozorniete. Prečo? Pretože vaše RAS vie z vedomej mysle, že táto informácie je pre vás podstatná a postará sa o to, aby ste ju zachytili.
Alebo každá zmena, ktorú chcete zaviesť do svojho života, je kritickým faktorom vedomej mysle vyhodnotená ako hrozba, a preto vždy nachádzate nové a nové výhovorky, prečo ani nezačať.
Ako a čím si zapĺňame naše podvedomie
Keďže do veku 6 -7 rokov nie je naše RAS vyvinuté, do podvedomia dostávame všetko, čo je podfarbené nejakou emóciou. Nie je nič, čo by informácie, ktoré nám sprostredkujú naši rodičia, učitelia, súrodenci a iní ľudia, s ktorými sa stretávame, triedilo. Všetko sa uloží v podvedomí. Ale nie sú to iba informácie od ľudí, ktorých poznáme. Jeden z najväčších zdrojov toho, čo si uložíme do podvedomia, je televízia.
Ak necháte vaše deti sledovať všetko od reklám po seriály, necháte im do podvedomia natiecť programy obete a chudoby.
Ak vám rodičia v detstve často adresovali slová v zmysle Nie si dosť dobrý, Si nanič, Si neschopný, tak tieto presvedčenia ovplyvnia vaše konanie v dospelosti a vynoria sa vždy, keď sa budete snažiť niečo dosiahnuť.
Ak vám rodičia stále zdôrazňovali, že život je ťažký a nespravodlivý, že musíte o všetko tvrdo bojovať, že kto nevyhrá, prehrá, tak je vysoko pravdepodobné, že v dospelosti sa budete ťažko pretĺkať životom, pretože sa budete považovať za obeť.
Ak ste v detstve počúvali, že peniaze sú špinavé, že bohatí sú zlí a klamári, tak pravdepodobne nebudete mať dosť peňazí, pretože predsa nechcete byť zlý a klamár.
Ak ste v detstve počúvali, že treba zjesť všetko, čo je na tanieri, pravdepodobne aj v dospelosti budete dojedať všetko nielen z vášho taniera alebo aj z ostatných tanierov, ktoré sú na stole.
Samozrejme aj prospešné veci sa nám v detstve uložili do podvedomia. Napríklad že nemáme skákať na cestu plnú áut, že plameň nás popáli, elektrina kopne, ale bohužiaľ, tie zásadné pre to, ako bude náš život smerovať, sú väčšinou pre nás neprospešné.
Tak, prehupli sme sa za siedmy rok nášho života. Podvedomie už má slušné zásoby presvedčení a naše RAS sa už funguje. A príde čas na prvú zmenu. Napríklad sa niekde dočítate, že pozitívne myšlienky vám môžu zlepšiť život. Rozhodnete sa, že budete myslieť pozitívne. Aj začnete, ale na váš život to nemá žiadny vplyv. Prečo? Pretože RAS to nepustí do podvedomia. Z dôvodu, že je to niečo iné, než tam už je. Pravdepodobne ste naprogramovaní na to, že svet nie je pozitívny a bezpečný a RAS ako triedič tam nemá dôvod pustiť nič, čo tomu nie je podobné.
Buďte si istí, že dnes, keď máte 20, 30, 40, 60 rokov, sú vo vás všetky tie programy z detstva (a nielen z detstva, lejeme si aj sami nové presvedčenia do podvedomia v dospelosti, ale o tom je ďalší článok), ktoré riadia váš život a bránia vám žiť ho taký, aký by ste si naozaj želali.
V ďalšom článku je reč o tom, ako sa tieto presvedčenia dajú zmeniť na také, ktoré vám budú nápomocné a prospešné.
Vy však ešte dnes môžete zistiť, aké sú vaše najväčšie presvedčenia z detstva, ktoré vás brzdia v rozlete.Vyžiadajte si krátky test pomocou formulára: