Prokrastinácia je dôsledok strachu a nízkeho sebavedomia

Prokrastinácia alebo odkladanie vecí na neskôr alebo poslednú chvíľu trápi mnohých z nás. Bežne prokrastinujeme veci, z ktorých nemáme príjemný pocit. Cítime sa pri ich vykonávaní nepríjemne a to je jasný signál pre naše podvedomie, aby sa okamžite zameralo iným smerom. Prečo? Pretože podvedomie má veľmi jednoduchý vzorec:

Preč od bolesti a nepríjemných pocitov smerom k potešeniu.

Čítajte viac »

 

V praxi to znamená, že ani nevieme ako, ale namiesto toho, čo máme robiť, robíme dačo úplne iné. Väčšinou je to niečo, čo nám prináša oveľa viac potešenia. Pozeráme facebook, maily alebo sa rozhodneme umyť okná, riad alebo upiecť koláč. Máme pocit, že niečo robíme, ba dokonca, že sme tak zaneprázdnení, že to, čo robiť máme, vôbec robiť nestíhame. 

Je prokrastinácia lenivosť?

Nie je. Pri oboch „činnostiach“ síce niečo nerobíte (nie ste akční), ale keď ste leniví, nerobíte vôbec nič, kým pri prokrastinácii sa neakčnosť týka iba tej jednej dôležitej veci. Skrátka tú jednú dôležitú nepríjemnú vec neurobíte ani za nič, ale ste schopní namiesto nej urobiť hocičo iné (hlavne nech to je jednoduché a je to v mojej zóne komfortu).

Takže keď prokrastinujeme, nie sme leniví. My sa len dačoho bojíme alebo máme nízke sebavedomie. 

1. Prokrastinácia založená na STRACHU ZO ZLYHANIA

Keď dôležité veci odkladáte preto, lebo máte obavy, či sa to, čo idete urobiť, bude niekomu páčiť, tak sa vlastne bojíte zlyhania. Určite vám v hlave beží takýto nejaký vnútorný monológ:

Čo ak sa to nikomu nebude páčiť? Čo ak si nikto môj produkt nekúpi? Čo ak ma budú kritizovať? Čo ak sa mi to nepodarí dotiahnuť do konca? Čo ak to už niekto vymyslel a ja sa len zbytočne strápnim?

Ukončíte to slovami: Asi to radšej nebudem riskovať a zostanem radšej tam, kde som teraz a to, po čom túžite, neurobíte. 

2. Prokrastinácia založená na STRACHU Z ÚSPECHU

Možno sa vám to zdá čudné, ale dá sa báť aj úspechu. V hlave sa vtedy vynárajú myšlienky a presvedčenia typu:

Keď sa mi to podarí a budem úspešný, zatienim všetkých ostatných a oni ma potom nebudú mať radi. Budem vlastne zlý, lebo z nich urobím neschopných. Stratím ich priateľstvo.

Keď dosiahnem niečo, čo iní nedosiahli, tak ma budú všetci o niečo žiadať.

Je lepšie nevystupovať z davu, nevyvyšovať sa, dobre mi je takto, keď som šedá myška.

3. Prokrastinácia založená na negatívnom perfekcionizme

Perfekcionizmus je snaha robiť všetko úplne dokonale. V pozitívnej forme môže človeka motivovať k prekonávaniu prekážok, ale v negatívnej forme (a presne táto je pri prokrastinácii) je perfekcionizmus blokujúci.

Keď sa vyhovárate slovami:

Nie som ešte dostatočne pripravený. Nemám ešte všetky informácie (a stále hľadáte nové). Je toho toľko, že neviem, kde začať.

Môžete sa cítiť aj previnilo, že to vlastne urobiť nemôžete a cítite sa pod tlakom. Záver je opäť rovnaký – nebudete robiť nič.

Za perfekcionizmom sa skrýva nízka sebadôvera. 

Dobrá správa je, že aj s perfekcionizmom a aj so strachmi sa dá pracovať. Pri strachoch je dôležité obnoviť dôveru v to, že veci sa dejú tak, ako ich potrebujeme. Pri negatívnom perfekcionizme je dôležité obnoviť dôveru v seba samého – vo svoje schopnosti a danosti. A v oboch prípadoch je dôležité zamerať sa na prítomnosť. Čo nám hrozí práve teraz? Väčšinou nič. Čo som schopný urobiť práve teraz? Väčšinou všetko, čo sa rozhodnete.

Príďte si posvietiť na svoje strachy so mnou a emočným koučingom a dajte zbohom prokrastinácii.

S láskou a úctou,

Jana Mladá

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Súvisiace články

Emocie
koucmed

Ako a prečo sa stane, že niečo také dôležité pre náš život, ako sú emócie, začneme potláčať?

Emócie sú s nami už státisíce rokov a dostali sme ich do vienka preto, aby sme vedeli RÝCHLO reagovať na zmeny okolo nás a zároveň aby sme cez naše emócie dali ostatným vedieť o zmenách v nás. Napríklad strach a hnev nám v časoch, kedy sme žili v nebezpečnom prostredí plnom predátorov, pomáhal prežiť. STRACH tým, že v prípade nebezpečenstva vyvolal stresovú reakciu, ktorá

Prečítať článok »
Emocie
koucmed

Čo znamená byť zodpovedný za svoje pocity a emócie?

Je všeobecne známe, že súčasťou zodpovednosti za svoj život je aj zodpovednosť za svoje pocity a emócie. Aj keď mnohí si na seba berú aj zodpovednosť za pocity druhých ľudí – je to jedna zo stratégií, ktorú si osvojili v detstve, pravda je taká, že zodpovední sme iba za svoje vlastné pocity a emócie.  

Prečítať článok »
Emocie
koucmed

Sme alebo nie sme zodpovední za pocity ostatných? A čo to vlastne tá zodpovednosť za pocity znamená?

Čo si myslíte o tomto? Vaše myšlienky, vaše pocity, vaše slová, vaše činy, vaše správanie, vaše chyby a ich dôsledky sú vaša zodpovednosť, kým myšlienky, pocity, slová, činy, správanie a chyby ostatných vaša zodpovednosť nie sú.   Nedávno som sa stretla v jednej facebookovej skupine s obrázkom, ktorý toto zobrazoval. Pod obrázkom sa vinula dlhá a celkom vášnivá

Prečítať článok »
Scroll to Top
Prihláste sa na odber nových článkov na email

Zadajte Vašu email adresu: