Brutálne jednoduchý spôsob ako vedome meniť svoje nálady a pocity

Myseľ a telo tvoria ucelený systém, v ktorom prúdia informácie oboma smermi. V praxi by sa to dalo zjednodušene povedať tak, že keď sa niečo deje s telom, má to vplyv aj na myseľ a naopak, keď sa niečo deje v mysli, ovplyvní to telo. Je to taká slučka. A dobrá správa je, že tok informácií v tejto slučke vieme vedome ovplyvniť.

Urobte si teraz jeden malý pokus.

Čítajte viac »

Vystrite sa, vypnite hruď, zhlboka sa nadýchnite a vydýchnite a usmejte sa. Zostaňte vystretí a usmiati  pol minútky a vnímajte, čo sa vo vás deje. Ako sa cítite? Viem isto, že vynikajúco a v prípade, že ste mali zlú náladu, tak sa vám o kúsok zlepšila.

Môžete si to skúsiť aj opačne – zvesíte ramená a hlavu, stisnete čeľuste a zamračíte sa. Vytrvajte v tejto póze nejaký čas a uvidíte, že sa budete cítiť skleslo nielen na tele, ale i na duši.

V oboch prípadoch to fungovalo tak, že vaše telo ovplyvnilo vaše myšlienky a pocity.

Alebo si niekedy všimnite, čo sa s vami deje, keď dostanete nejakú správu. Ak je to dobrá a príjemná, usmejete sa a podvedome sa vystriete. Ak sa dozviete niečo nepríjemné, zamračíte sa. A ak sa tou nepríjemnou správou budete zaoberať dlhšie vo vašich myšlienkach, vaša nálada sa pokazí a budete sa cítiť aj fyzicky unavený. Tu to funguje naopak – vaša myseľ ovplyvnila vaše telo.

Trochu, ale naozaj iba trochu, teórie k toku informácií v smere od tela k mysli:

Keď dýchate pokojne a pomaly, máte uvoľnený jazyk a uvoľnenú čeľusť, tak do vášho mozgu sa vysielajú signály, že ste v bezpečnom a dôvernom prostredí. Tieto signály spúšťajú kaskádu hormónov (najmä oxytocínu, hormónu dôvery), ktoré stimulujú pozitívne pocity v tele. Ak máte stisnuté pery a rýchlo dýchate, pre mozog je to signál, že ste v ohrození a tvoria sa stresové hormóny. A stresové hormóny dokážu vo vašom tele urobiť peknú galibu, ale o tom píšem inde.

Trochu, ale naozaj iba trochu, teórie k toku informácií v smere od mysli k telu:

Keď čítate, vidíte alebo myslíte na niečo príjemné (áno, stačí myslieť), tak je to signál pre mozog, že ste v dôvernom a bezpečnom prostredí. A na základe tohto signálu mozog opäť niečo produkuje – tentokrát látky, ktoré nám uvoľnia svaly v tvári a následne sa celé naše telo môže pokojne a bezpečne „otvoriť“ v priestore, v ktorom sa nachádza (čo znamená, že sa môže vystrieť, vypnúť a bez obáv sa týčiť v priestore).

A negatívne myšlienky sa zase postarajú o to, že sa budete chcieť zmenšiť, schovať, že sa zhrbíte, akože ja tu nie som.

Načo toto všetko píšem?

Aby ste aj vy mohli využiť túto vedomosť vo svoj prospech. Aby vám v tele kolovali práve tie látky, ktoré spôsobujú, že sa cítite dobre.

Z praxe viem, že ak sa dá zmena urobiť aj cez myseľ a aj cez telo, je to jednoduchšie cez telo.

A v tomto prípade je to cez telo brutálne jednoduché. Stačí si len uvoľniť svaly okolo úst a prehĺbiť dýchanie. A zmenia sa vaše myšlienky aj pocity. A výsledok bude, že je vám príjemne a aj to z vás vyžaruje a je to nákazlivé. A svet je zase o kúsok krajší. 

Takže vždy, keď sa budete cítiť napätí, skleslí alebo plní obáv, viete takto vedome tieto emočné zastaviť. Spomaľte a mierne prehĺbte svoje dýchanie a uvoľnite si jazyk a čeľusť. Tak málo stačí na to, aby ste sa nenechali prevalcovať zlou náladou.

PS: Princíp nespočíva v tom, že niečo, čo je za tou vašou zlou náladou schované, potlačíte alebo sa toho zbavíte. Určite preskúmajte, čo je za vašou zlou náladou a niečo s tým urobte. Najlepšie v zmysle, aby na tomto svete nič nemalo takú moc, aby pokazilo moju náladu. A ak sa niečo také predsa len vyskytne, tak viete, čo s tým urobiť. Tak, aby ste si zlou náladou nenechali pokaziť deň. Sebe a niekedy aj ostatným.

 

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

1 názor na “Brutálne jednoduchý spôsob ako vedome meniť svoje nálady a pocity”

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Súvisiace články

Možno je všetko ináč
koucmed

Nech v roku 2021 nájdete odvahu na zmenu

Blíži sa záver roka a to je pre mňa čas, kedy pomocou numerológie pozriem na to, čo v sebe skrývajú čísla nadchádzajúceho roku a aký ten rok bude pre mňa. Len tak zľahka, nie je to žiadny podrobný numerologický výklad, ale na zamyslenie je to fajn. Nechajte sa inšpirovať a spočítajte si aj vy, čo vám prinesie rok 2021.

Prečítať článok »

Existuje alternatíva k autoritatívnej výchove? Áno, ja ju volám empatická

Poznáte tie situácie s vašimi deťmi, v ktorých si s povzdychom pomyslíte, že toto by ste si vy voči svojim rodičom dovoliť nemohli? A pri poznámkach svojich rodičov alebo partnerov, ktorí by sa v týchto situáciách najradšej uchýlili ku kriku, radikálnemu trestu, či jednej poriadnej po zadku, by ste sa najradšej prepadli pod zem, pretože sami cítite, že vaše harmonické

Prečítať článok »

Nech v roku 2020 nájdete vnútornú stabilitu

Numerológia a čísla ma vždy zaujímali. Čísla pre posolstvo, ktoré v sebe nesú a numerológia zase pre zábavu ale aj hĺbku, ktorú v sebe skrýva. Takto koncom roka sa vždy rada pozriem na to, čo v sebe skrývajú čísla nadchádzajúceho roku. Nechajte sa inšpirovať a spočítajte si, čo vám prinesie rok 2020. Aký bude rok 2020 všeobecne? Bude v znamení čísla

Prečítať článok »
Scroll to Top
Prihláste sa na odber nových článkov na email

Zadajte Vašu email adresu: