Ako zvládnuť hnev, ktorý vám adresujú druhí

Alebo o presvedčení, že keď sa na mňa niekto hnevá, je som mnou niečo v neporiadku.

A tiež aj o tom, ako toto presvedčenie zmeniť.

Zdá sa, že presvedčenie KEĎ SA NA MŇA NIEKTO HNEVÁ, JE SO MNOU NIEČO V NEPORIADKU, má v sebe veľa ľudí. Je to úplne pochopiteľné, pretože rodičia nám v detstve cez svoj hnev odovzdávali jedno silné POSOLSTVO: „Hnevám sa, pretože robíš niečo iné, než chcem, pretože si iný, než by som ťa chcel/a mať. Ináč by som sa nehneval/a.“ Hnevom chceli dosiahnuť, aby sme urobili to, čo oni chcú a aby sa už nemuseli hnevať.

Aj ja som toto presvedčenie dlhé roky mala.
Snažila som sa, aby sa ľudia na mňa nehnevali, alebo keď sa už hnevali (lebo tomu sa úplne vyhnúť nedalo), tak som sa snažila okamžite urobiť niečo, aby sa hnevať prestali. Bola som taký zmierovač a prispôsobovač. Bolo pre mňa neprípustné ohradiť sa voči hnevu. Nevedela som sa ohradiť, ani voči hnevu, ktorý bol totálne neoprávnený a často aj hrubý a agresívny. Vtedy som sa iba rozplakala a cítila som sa úplne bezmocná. Často som po takýchto hnevlivých scénkach sedela s nohami schúlenými k sebe v obrannej pozícii, pretože som vlastne bola obeť. Ale to už súviselo s ďalším presvedčením, a to, že sa NEMÔŽEM VYMEDZIŤ.

Viete, čo mi pomohlo pustiť tieto presvedčenia?

POCHOPENIE toho, prečo sa ľudia hnevajú. A to je vždy iba z jednej príčiny:
ľudia sa hnevajú vtedy, keď nemajú niečo naplnené. Keď sa teda hnevá niekto na mňa, tak nemá naplnené niečo v súvislosti so mnou. Možno práve nespĺňam jeho predstavu o mne, možno sa správam ináč, než chce.

Cez toto pochopenie som si mohla vytvoriť nové presvedčenie:
KEĎ SA NA MŇA NIEKTO HNEVÁ, JE TO O ŇOM, NIE O MNE.
Svojim hnevom ukazuje svetu svoje vnútorné nastavenie, nie niečo o mne a o mojej hodnote. Ja som úplne v poriadku, hoci asi nie podľa jeho predstáv.

A potom neskôr mi došlo, že ja nemusím spĺňať nikoho predstavy o sebe, iba tie svoje. Ja nie som povinná napĺňať druhým všetky ich potreby, ja som povinná napĺňať si tie svoje.
Došlo mi, že môžem povedať a urobiť niečo, čo sa tomu druhému nepáči. On sa za to môže hnevať, veď to je adekvátna reakcia, ale ja sa za to na neho hnevať nemusím.
A vytvorila som si ďalšie presvedčenie. Namiesto Nemôžem sa vymedziť som si povedala, že:
Môžem sa ohradiť, môžem sa vymedziť a dokonca sa môžem aj hnevať. Môžem si proste USTÁŤ SAMU SEBA.

Odvtedy sa už konfliktov a hnevu druhých nebojím.
Želám to z celého SRDCA aj vám.

Ak túžite po niečom takom a neviete, ako na to, tak vám s tým rada pomôžem. Stačí si dohodnúť stretnutie.

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Súvisiace články

Rodičia a deti
koucmed

Keď sa voči deťom uchyľujeme k manipuláciám, môže za to strach

Keď dieťa povie Nenávidím ťa, máloktorý rodič si zachová chladnú hlavu. Ak sa aj dovtedy snažil vyjsť s dieťaťom „po dobrom“, po týchto slovách už začne nekompromisne nastavovať hranice a trvať na tom, aby dieťa urobilo to, čo robiť nechce a čo vete Nenávidím ťa predchádzalo. A vtedy aj podvedome siahne k manipuláciám. Po akej

Prečítať článok »
Emocie
koucmed

Čo znamená byť zodpovedný za svoje pocity a emócie?

Je všeobecne známe, že súčasťou zodpovednosti za svoj život je aj zodpovednosť za svoje pocity a emócie. Aj keď mnohí si na seba berú aj zodpovednosť za pocity druhých ľudí – je to jedna zo stratégií, ktorú si osvojili v detstve, pravda je taká, že zodpovední sme iba za svoje vlastné pocity a emócie.  

Prečítať článok »
Vzťahy
koucmed

Keď pocity nie sú skutočné pocity, ale prostriedky na manipuláciu

Nie všetko, čo nazývame pocity, sú skutočné pocity. Mnohé naše pocity sú len prezlečené mentálne programy, ktoré projektujú do vonkajšieho sveta naše strachy. Ak tieto pocity neodhalíme a budeme im veriť, pravdepodobne nimi budeme manipulovať druhými alebo sebou. Mám pocit, že ma nemiluje. Mám pocit, že mi závidí. Mám pocit, že sa na mňa hnevá. Mám

Prečítať článok »
Scroll to Top
Prihláste sa na odber nových článkov na email

Zadajte Vašu email adresu: